Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: V USA za 1. čtvrtletí vyvlastnili dvojnásobek nesplácených domů

ČTK: V USA za 1. čtvrtletí vyvlastnili dvojnásobek nesplácených domů

29.4.2008 16:45
Autor: ČTK

Počet vyvlastněných nemovitostí kvůli nesplácené hypotéce v USA rostl i v prvním čtvrtletí; proti předchozím třem měsícům stoupl o 23 procent a meziročně vyskočil více než dvojnásobně. Agentura RealtyTrac shromažďující data z realitního trhu dnes oznámila, že šlo o sedmé čtvrtletí s horšími údaji za sebou.

Do vlastnictví bank přešlo 649.917 nemovitostí, což představuje meziroční nárůst o 112 procent. Proti údajům ze začátku minulého roku se letos situace zhoršila ve 46 z 50 států americké unie a v 90 ze stovky sledovaných velkoměstských aglomerací.

Upozornění na zpožděnou platbu, oznámení o aukci domu či o vyvlastnění domu bankou dostala v USA mezi lednem a březnem každá 194. domácnost.

Marketingový manažer agentury RealtyTrac Rick Sharga je přesvědčen, že vrchol v nynější vlně vyvlastňování domů v USA ještě nenastal. Podle něj přijde na konci třetího čtvrtletí či v posledních měsících roku. Sharga připomněl, že situaci vyvolaly přehnané ceny domů i lidé, kteří přecenili své možnosti a pokusili se rizikovým úvěrem dostat k vlastní nemovitosti.

Nejvíce postiženy jsou Nevada, Kalifornie, Arizona a Florida. Ve všech těchto státech před pár lety vyhnala ceny domů nahoru nákupní horečka mezi spekulanty. Následný propad trhu, který je v USA jedním z nejhorších za století, začal předloni.

Uvedené státy jsou nyní plné neprodaných domů, které často stojí méně, než stojí v hypoteční smlouvě. Mnozí majitelé jsou nuceni z nemovitostí se vystěhovat a převaha nabídky domů sráží jejich ceny dolů. S tím rostou i počty zabavených nemovitostí bankami.

Mnozí majitelé mají problémy se splácením. Týká se to zejména těch s takzvanou podřadnou rizikovou hypotékou na pohyblivý úrok, který po novém nastavení výrazně povyskočil. V Nevadě dostala během čtvrtletí zprávu o hrozícím či postupujícím vyvlastnění každá 54. domácnost, což je meziroční nárůst o 137 procent, napsala agentura Reuters.

Podíl prázdných domů na prodej za této situace v prvním čtvrtletí vyskočil na rekord, protože majitelé nemohou najít kupce a vyvlastňování nabírá tempo. Pondělní zpráva úřadu pro sčítání obyvatel ukázala, že procento prázdných domů k prodeji, bez nájemních domů, se zvýšilo na 2,9 procenta a bylo nejvyšší od roku 1956.

Celkem jde o 18,6 milionu prázdných domů, v nichž by měl bydlet jejich majitel. Za situace, kdy ceny padají a domů je nadbytek, nemusejí uchránit jejich majitele před vyvlastněním ani vládní podpůrné programy. Ty mají za určitých podmínek pomoci, aby rodiny nemusely kvůli pozdním platbám domy zatížené hypotékou opouštět.


Váš názor
  •  
    29.4.2008 22:15

    heh,koho zajímají kuče v usa.To je snad nějaké zaklínadlo čičo.
    Beda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data