Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Viceguvernér ČNB Hampl: Inflace se zklidňuje, trh práce je stále poměrně přehřátý

Viceguvernér ČNB Hampl: Inflace se zklidňuje, trh práce je stále poměrně přehřátý

16.05.2008 11:43

Inflace se zklidňuje více méně v souladu s předpoklady ČNB, uvedl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v dnešním online rozhovoru na serveru Ekonom.cz. „Letošní rok není nic víc než jednorázová inflační "vlnka", která odezní,“ řekl Hampl s tím, že česká ekonomika zůstane stejně jako v minulosti ekonomikou nízkoinflační.

Co se týče české ekonomiky, vidí podle Hampla analytici i mezinárodní instituce budoucí vývoj kvalitativně podobně jako ČNB: „čeká nás období dočasně slabšího růstu, doprovázené návratem inflace zpět k inflačnímu cíli. Žádné drama. Když mluvíme o slabším růstu, mluvíme prosím pořád o růstu okolo 4 %, tedy z historické perspektivy o stále velmi slušné dynamice ekonomiky.“ V letošním prvním čtvrtletí meziroční růst HDP zpomalil na 5,4 % (více ZDE). 

Současný vývoj ve světě se podle něj malé otevřené ekonomiky, jakou je ta naše „prostě nemůže nedotknout“. „Otázka však je, jak se světu a zejména našim hlavním obchodním partnerům reálně bude dařit. Zdá se, že například Německo je zatím poměrně silně odolné. Bylo by pro nás jen dobře, kdyby to tak zůstalo. Ale samozřejmě nejistota je zvláště v těchto časech obzvláště vysoká,“ dodal.

Trh práce je v ČR podle jeho slov „stále poměrně přehřátý.“ „Ekonomika zejména v minulém roce jela nad rámec své "konstrukční rychlosti" a to se na trhu práce projevilo a projevilo se to i v míře nezaměstnanosti. Ale díky očekávanému a již i zaznamenanému zpomalování ekonomiky se i trh práce začne letos uklidňovat, takže žádné další zřetelné trendové poklesy nezaměstanosti už osobně nečekám (od sezónních faktorů v této úvaze odmýšlím),“ řekl Hampl. V dubnu činila nezaměstnanost 5,2 % (více ZDE).

Na otázku, proč Slovensko bude mít od ledna euro a Česko stále nic, Hampl uvedl: „Pořád opakuji: vstup do eurozóny nejsou dostihy v Chuchli! Vítězem nemusí být ten první. Vítězem je ten, kdo po proběhnutí cílové pásky ještě zvýší svou rychlost, nepadne vyčerpáním a je schopen projít ,dopingovým testem´.“

Co se týče kurzu k eura k dolaru, upozornil Hampl na to, že se vývoj eura často hodnotí jako úspěch eurozóny a její politiky. „Nevím, jestli to není trochu jinak. Euro posiluje ne proto, že by Eurozóna byla tak zázračně ekonomicky silná, spíš proto, že USA jsou aktuálně tak slabé. Je rozdíl předstihnout Šebrleho v nejlepší formě, protože jste lepší než on, nebo ho předstihnout jen proto, že má obě nohy v sádře.“

(Zdroj: Ekonom.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data