Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EP vyzývá unii, ať si udělá zásoby potravin pro případ krize

ČTK: EP vyzývá unii, ať si udělá zásoby potravin pro případ krize

22.5.2008 16:48
Autor: ČTK

Evropská unie by si měla podle Evropského parlamentu zřídit dostatečné potravinové zásoby pro předcházení případným potravinovým krizím v Evropě. Vyplývá to z nezávazné rezoluce, kterou dnes přijal Evropský parlament a která se zabývá problémem současných vysokých cen potravin ve světě.

V dokumentu přijatém velkou většinou se píše, že nynější zásoby obilovin EU jsou tak na 30 dní. EP se v této souvislosti ptá, zda jde o dostatečné množství pro případ, že by unii postihla nějaká krize. Parlament proto chce po Evropské komisi, výkonném orgánu unie, aby vypracovala strategii pro možné rozšíření těchto zásob.

Česká republika by podle mluvčí Správy státních hmotných rezerv Věry Matějů měla během tohoto roku na základě letošního rozhodnutí vlády své zásoby naopak výrazně zredukovat. Celou záležitost ale podle ní ještě bude ministerstvo zemědělství konzultovat v Bruselu. ČR má podle Matějů zásoby obilí na 30 dní. Stát má v zásobě i další potraviny, například maso nebo cukr, struktura rezerv se ale bude měnit.

Rezoluce Evropského parlamentu také vyzývá, aby EU dala přednost potravinám před palivy. Chce, aby unie vymezila jasná pravidla udržitelnosti pro biopaliva. EU si v rámci boje se změnami klimatu dala za cíl dosáhnout toho, že do roku 2020 budou biopaliva ve spotřebě dosahovat alespoň deset procent.

Současným druhům biopaliv je však vytýkáno, že přispívají k nárůstu cen potravin či odlesňování a v některých případech se při jejich využívání do ovzduší dostává jen o trochu méně emisí skleníkových plynů, než je tomu u klasických fosilních paliv. EU se nyní snaží stanovit kritéria udržitelnosti biopaliv, zatím se jí to ale nepodařilo.

Zprávy, které viní ze současné potravinové krize biopaliva, jsou nicméně podle EP zveličené, tedy alespoň pokud jde o EU.

Podle studie, kterou zveřejnila EK, za rychlým nárůstem cen potravin v poslední době stojí nejen špatné počasí, neúroda, rostoucí poptávka a podpora biopaliv, ale i spekulanti. Existují prý celé investiční fondy, které jsou založené jen na spekulaci na růst cen specifických potravin.

Poslanci chtějí, aby komise analyzovala dopad spekulací na ceny potravin. Upozornili, že u řady potravin cena surovin tvoří jen malou část konečné ceny. EP proto vyzývá EK a státy, aby provedly analýzu rozporu mezi cenami od výrobců a cenami, jež si účtují významné maloobchody.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data