Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Ministři OECD spokojeni s odolností ekonomik, riziko inflace

ČTK: Ministři OECD spokojeni s odolností ekonomik, riziko inflace

6.6.2008 8:13
Autor: ČTK

Účastníci ministerské schůzky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se shodli, že světová ekonomika odolala otřesům posledních měsíců lépe, než se dalo čekat. Vyslovili předpoklad, že ceny surovin pravděpodobně v nejbližší budoucnosti dál neporostou, ale vyslovili znepokojení nad inflačními tlaky. Uvádí se to ve včera vydaném závěrečném dokumentu schůzky v Paříži.

Odolnost hospodářství členských zemí organizace přičetli ministři strukturálním reformám a rozumné makroekonomické politice posledních let. Pokud jde o inflační hrozby, poukázali na nutnost dbát na rovnováhu rozpočtů a na pokračování reforem.

Na pořadu jednání byl i hospodářský vývoj v hlavních nečlenských zemích. Ministři přitom konstatovali, že jejich prudký rozvoj je jednou z příčin vzepětí cen surovin, ale že tento rozvoj je zároveň vítanou stimulací aktivity zemí OECD. Shodli se, že napomáhání dobrému zdraví takzvaných vynořujících se ekonomik je v zájmu všech.
Za jednu z největších výzev světové ekonomice označili klimatické měny. Uvedli, že každá země se bude musit v tomto směru vybavit celým arzenálem opatření odpovídajících její vlastní situaci.

Poukázali dále na riziko protekcionismu pro hospodářský růst a vyzvali k rychlému a vyváženému uzavření takzvaného katarského kola jednání Světové obchodní organizace (WTO) o liberalizaci světového obchodu.

Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, který po většinu času vedl českou delegaci na jednání, dnes ČTK řekl, že za jedno klíčových poselství schůzky považuje předpověď, že inflace bude pro většinu členských zemí problémem i v dalších osmnácti měsících. Za významné - a všemi účastníky schůzky přivítané - označil ujišťování delegace USA, že americká ekonomika není v recesi a že už ve třetím a čtvrtém čtvrtletí lze čekat zlepšení její výkonnosti.

Ceny potravin a surovin je problém, kterému bude musit čelit i česká ekonomika, řekl dále. Podle něho je nutno smířit se s tím, že tyto ceny už nikdy nebudou takové jako dřív. Za pozitivní prvek tohoto vývoje ale označil to, že - podobně jako tomu bylo za první ropné krize v 70. letech - bude vytvářet tlak na inovace, které světová ekonomika potřebuje. Dřív nebo později se tento vývoj promítne i v české ekonomice, takže firmy musejí taky investovat do nových technologií.

Ke katarskému kolu WTO řekl, že "není varianta B" a že pokud katarské kolo neuspěje, jednání se asi zastaví na dlouhou dobu a ztratí všichni. Jednání by v zásadě mělo být ukončeno letos. V Paříži se podle Tlapy většina účastníků vyslovovala pro to, aby bylo vyvinuto ještě jedno kolo snah o kompromis (mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi). Člen Evropské komise Peter Mandelson prý na schůzce řekl, že Evropa je připravena k ústupkům, ale musí na druhé straně vidět, že se zlepšil přístup jejích firem na třetí trhy.

Ve středu, v první den schůzky, zveřejnila OECD svou pravidelnou pololetní studii o perspektivách svých členských zemí. Uvedla v ní, že jejich hospodářský růst se letos sníží na 1,8 a v příštím roce na 1,7 procenta. Česká republika podle ní letos zpomalí na 4,5 procenta proti loňským 6,5 procenta. Martin Tlapa řekl, že předpověď OECD pro Českou republiku se shoduje s odhady českého ministerstva financí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC