Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Centrální banky v USA i v Evropě zahajují boj s inflací

ČTK: Centrální banky v USA i v Evropě zahajují boj s inflací

11.6.2008 12:11
Autor: ČTK

Centrální banky po obou stranách Atlantiku zintenzivnily verbální boj s inflací. Způsobily tak výrazný růst kurzu dolaru a odpovídající úpravu kurzů a cen dalších měn a komodit, které se od dolaru odvíjejí. Americký ministr financí Henry Paulson znovu řekl, že nelze vyloučit ani intervenci.

K růstu spotřebitelských cen se vyjádřili zástupci hned několika centrálních bank, včetně prezidentů federálních rezervních bank ve Spojených státech. Lidé totiž dávají stále více najevo nespokojenost s růstem cen pohonných hmot a potravin, tedy položek, za které se zpravidla nejvíce utrácí.

Podle Fina Erkkiho Liikanena, který je členem rady Evropské centrální banky (ECB), je nyní ECB ve stavu zvýšené bdělosti, protože se zvýšila střednědobá inflační rizika. Liikanen také řekl, že ECB může už v červenci zvýšit základní úrokovou sazbu, která je nyní na čtyřech procentech. Jisté to ale prý není.

V některých asijských zemích se vlády rozhodly snížit subvence na ceny pohonných hmot, protože neustálý růst cen ropy znamená stále vyšší výdaje pro státní pokladnu. Ve Španělsku a dalších zemích západní Evropy se zase protestuje proti drahé naftě, takže lidé si dělají zásoby potravin.

Riziko dalšího růstu inflace považuje za větší zlo než hospodářský útlum i prezident federální rezervní banky v Dallasu Richard Fisher. Ten dokonce řekl, že klidně obětuje hospodářský růst za to, že se podaří zastavit růst inflace. "Chceme mít jistotu, že to říkáme jasně. Tedy, že nepřipustíme, aby se zvyšovala inflační očekávání," řekl Fisher.

Překvapivě zareagovala i Bank of Canada, která nechala základní úrokovou sazbu na třech procentech, a signalizovala tak, že cyklus uvolňování měnové politiky je zřejmě u konce.

Antiinflační kampaň centrálních bankéřů už v pondělí zdůraznil předseda Rady guvernérů Federálního rezervního systému (Fed) USA Ben Bernanke. Ten zopakoval, že hlavním cílem Fedu je teď právě inflace, tedy nedovolit, aby se z ní stal vážný problém. Trochu překvapivě Bernanke přešel problémy, na nichž má vinu útlum na trhu bydlení.

Inflací se bude zabývat i nadcházející schůzka G8 v Japonsku. O tomto víkendu se na ní stanoví agenda pro summit, který se bude konat za měsíc, a to rovněž v Japonsku.


Váš názor
 • hádanka pro vás
  11.6.2008 13:18

  Co bylo dřív? Deflace nebo inflace?
  praguemonk
  • Re: hádanka pro vás
   11.6.2008 13:26

   myslí si, tipnul bych, deflorace
   Dědek
  • Re: hádanka pro vás
   11.6.2008 13:24

   deflace, minimalně dokud to co se dnes nazývá oběživo mělo reálnou hodnotu a bylo kryté zlatem.
   levap
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data