Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A má nějaké pole?

A má nějaké pole?

2.7.2008 15:50

Prarodiče z vesnice ještě i u mojí generace bývali zvědaví, zda potenciální partneři mají alespoň nějaká pole. A doba zájmu o vlastnictví půdy se rychle vrací. Např. podle Bloombergu TIAA-CREF (největší manager penzijních fondů v USA) koupil v únoru zemědělskou půdu za 340 mil. USD. Zařadil se tak do již dlouhé řady investorů, kteří kupují zemědělskou půdu (zatímco půda pro stavební využití nyní ztrácí na hodnotě). Nárůsty cen zemědělské půdy jdou přitom ve Spojených státech od 78 až po 200% (podle Farm Credit Services of America).
 
Ceny zemědělské půdy přirozeně odráží ceny zemědělských komodit, respektive to, že investoři stále více chápou, že nastává doba komodit. Podobně jako např. u ropy se tak přidávají k těm, kteří s danou komoditou „reálně“ obchodují (jde jim o fyzické dodávky, nebo hedging). Protože jsou na straně poptávky, pravděpodobně zvyšují ceny zemědělské půdy nad úroveň, kde by byla při jejich absenci na trhu. To ale neznamená, že jde o úroveň neodpovídající fundamentu. Opak může být pravdou (stejně jako u ropy) – přítomnost investorů a spekulantů a jimi zvednutých cen může jen dávat dobrou indikaci toho, co by stejně nastalo (tj. současné ceny odpovídají těm budoucím s diskontem odpovídajícím časové hodnotě investovaných peněz a riziku).

Uvedené je dalším pak důkazem toho, jak se zemědělství a farmaření stává jedním z center zájmu veřejnosti a investorů. Z přehlíženého, přeregulovaného odvětví, kde se v rozvinutých zemích řešilo spíše to, co s přebytky, se během neuvěřitelných několika málo měsíců stal investiční hit. A dovolím si tvrdit, že díky nerovnováze poptávky a nabídky v odvětví zemědělských komodit (a s ním souvisejících) hitem zůstane.

A je jen otázkou času, kdy se situace v USA bude opakovat i v Evropě a u nás. Uvidíme tak dvě silné tendence – (i) zvyšovat výnosy za použití více hnojiv a chemie obecně, to se všemi negativními důsledky pro nás (bohužel) a (ii) snaha o zvětšení zemědělských ploch – využití doposud nevyužitých ploch a zmenšující se objem převodů na nezemědělskou půdu (např. pro stavbu supermarketu – bohudík). Jsem pak sám zvědav, zda vyšší příjmy zemědělců povedou k celkové kultivaci odvětví, včetně jeho úzkého vztahu k životnému prostředí, nebo jen k drancování. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    2.7.2008 23:28

    Jojo svata pravda, jediny co bude mit vzdy nejakou cenu je puda a to co do ni dam a co mi z ni vyroste
    laroven
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC