Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Stát v pololetí hospodařil se schodkem téměř 5,7 mld. Kč

ČTK: Stát v pololetí hospodařil se schodkem téměř 5,7 mld. Kč

1.7.2008 14:51
Autor: ČTK

Stát hospodařil v první polovině letošního roku se schodkem 5,65 miliardy korun. Loni za stejné období státní rozpočet vykázal přebytek 1,3 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá se schodkem 70,8 miliardy korun, ale podle nedávného vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska bude deficit zřejmě nižší.
 
Horší výsledek hospodaření je podle ministerstva způsoben převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 18,6 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. Ta těmito penězi zaplatí Českým drahám za majetek, který na ni převedl nedávno přijatý zákon.

V samotném červnu vykázal státní rozpočet přebytek 32,7 miliardy korun díky vyšším příjmům státního rozpočtu, především z daní.

Celkové příjmy státu za letošních šest měsíců činily 536,6 miliardy korun a meziročně stouply o více než 53 miliard korun. "Meziroční růst ovlivnily především příjmy z daní a poplatků a nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery," uvedlo MF.

Příjmy z daní a poplatků stouply o více než osm procent na 265,2 miliardy korun. Z toho na daních z příjmu podniků a firem stát získal 69 miliard korun, meziročně o 29 procent více. Ve výběru firemních daní se podle úřadu projevily především platby podniků, které mají povinný audit nebo jim přiznání zpracovává daňový poradce. Termín jejich daňového přiznání vypršel totiž na konci června.

Naopak v meziročním srovnání ke konci června klesl výběr daní z příjmu fyzických osob, a to o tři procenta na 45,1 miliardy korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

Meziroční mírný růst stát zaznamenal u inkasa spotřební daně, a to na 57,8 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty si rozpočet polepšil ke konci června o 83,4 miliardy korun, meziročně o 3,2 miliardy .

Z pojistného na sociální zabezpečení stát obdržel 191,5 miliardy korun, z toho na důchody lidé odvedli 157,7 miliardy korun. Stát na penze poskytl 151,6 miliardy korun, a důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok stát počítá s přebytkem sedm miliard korun.

Celkové výdaje státu stouply meziročně o více než 60 miliard na 542,2 miliardy korun. Na sociální věci mířilo 197,3 miliardy korun.

Více než 52 miliard korun stát poslal od ledna do června územním samosprávám jako zálohu na školství. Celkem stát poslal územním samosprávám 77,3 miliardy korun. Fondům sociálního a zdravotního pojištění dal 23,7 miliardy korun.

Na úrocích ze svého dluhu ČR zaplatila za letošních šest měsíců téměř 20 miliard korun, meziročně o 2,8 miliardy více.

Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 15,5 miliardy . Naopak z fondů EU přiteklo 19,5 miliardy korun.

Příští rok by měl podle prvních návrhů ministerstva financí, které schválila minulý týden vláda, klesnout schodek státního rozpočtu na 38,1 miliardy korun. Výdaje rozpočtu by měly činit 1,053 bilionu korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data