Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Topolánek: ČR může čerpat evropské dotace v jiné měně

Topolánek: ČR může čerpat evropské dotace v jiné měně

22.7.2008 16:49
Autor: ČTK

Vláda má nástroje, jak vyřešit neustále se snižující objem peněz z evropských fondů, který způsobuje sílící koruna. Po návštěvě ministerstva pro místní rozvoj (MMR) to dnes řekl premiér Mirek Topolánek. Jako příklad uvedl čerpání evropských peněz v jiné měně, další možnosti odmítl upřesnit. Zdroje ČTK z EU však uvádějí, že čerpání v jiné měně není možné.
 
Podle jednoho z vysoce postavených úředníků Evropské komise je taková možnost nepřípustná. "Evropský rozpočet je celý v eurech. Není to prostě možné," řekl ČTK s tím, že podobný případ nepamatuje.

Další zdroj označil čerpání dotací v jiné měně jen za obtížně představitelné. "Všechny smlouvy se týkají pouze eur, takže nemáme ponětí, jak by takový systém mohl úspěšně fungovat," uvedl.

Podle aktuálního kurzu přišlo Česko v současném rozpočtovém období kvůli koruně již téměř o 140 miliard korun. V období pro roky 2007 až 2013 je pro Česko v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, což je podle aktuálního kurzu přibližně 614 miliard korun. Ještě na konci minulého roku výše peněz určených pro Česko přesahovala v korunách 750 miliard.

V polovině prosince, kdy vláda s Evropskou komisí podepsala podstatnou část z hlavních operačních programů tohoto období, stálo jedno euro kolem 26 korun. Dnes dopoledne se česká měna obchodovala kolem 23 korun za euro. V pátek ji dokonce na chvíli rekordně prolomila.

Silná koruna působí i na množství peněz z minulého rozpočtového období 2004 až 2006. Podle pravidel EU z něj totiž Česko může získávat peníze ještě letos. Celková alokace pro minulé období činila 1,67 miliardy eur, tedy podle současného kurzu zhruba 38 miliard korun. V současné době ČR získala z této částky přibližně 70 procent.
Při popisu potíží spojených se získáváním dotací ale Topolánek zdůraznil jiné problémy. "Nebojím se toho, že bychom nějaké peníze nevyčerpali, vidím jako největší problém, že je využijeme špatně," řekl premiér. Nejde prý o získávání dotací za každou cenu, důležitá je podle Topolánka potřebnost a udržitelnost konkrétních projektů.

Spolu s Kyprem a Polskem byla Česká republika v červnu nejméně úspěšnou zemí v získávání peněz ze strukturálních fondů za rozpočtové období 2004 až 2006.

Peníze z EU nelze podle předsedy vlády pojímat jako dar, ale jako půjčku. "Do budoucna budeme tuto půjčku splácet v tom smyslu, že se staneme čistými plátci do rozpočtu (EU)," uvedl.

Koordinace a zastřešení získávání peněz z Bruselu bude podle Topolánka hlavním úkolem MMR až do roku 2015. "Otázkou je, jestli ho musí vykonávat plnohodnotné ministerstvo," podotkl Topolánek s tím, že v diskusi o agendě resortu bude pokračovat. Současně připomněl diskusi před posledními volbami o možném zrušení MMR. "Po volbách jsme k tomu neměli tu správnou sílu," dodal.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • čerpání "v jiné měně"
  23.7.2008 9:09

  je samozřejmě nesmysl - ať by to byla měna jakákoli, EU v ní může vyplatit jen a pouze tolik, kolik v té chvíli bude činit přepočet aktuálním kursem té měny z pevně dané a nezměněné částky EUR, takže jediný efekt by byl, že se peníze ještě ztenčí o další kursový rozdíl "nákup/prodej", což by ovšem byl bomba-kšeft pro zprostředkující banku (že by o toto ve skutečnosti šlo ?). - - - Jiná záležitost je ČASOVÉ posunutí použitého směnného kursu, neb při vytrvalém a plynulém posilování CZK by se čistě teoreticky vyplatilo si kurs zajistit už v okamžiku příslibu dotace (a ta by do ČR přišla jakoby v CZK) - jenže s euroúřady je ten problém, že nikdo nedokáže zaručit datum, kdy přislíbená platba konečně skutečně proběhne.
  H.B.
 • a co
  23.7.2008 8:36

  ve zlatých dukátech ;-)
  tk69
 •  
  22.7.2008 17:06

  Ten pán asi nežije v tomto státě.
  Homo
 • jina mena
  22.7.2008 16:58

  treba americky dolar? ;-)
  petr666
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m