Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červenci klesla o 0,9 bodu

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červenci klesla o 0,9 bodu

25.7.2008 12:09
Autor: ČTK

Důvěra v domácí ekonomiku v červenci mírně klesla. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 0,9 bodu. Důvěra spotřebitelů vzrostla o 0,5 bodu, důvěra podnikatelů se snížila o 1,3 bodu. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziročně je důvěra v českou ekonomiku nižší, a to o 6,3 bodu. Důvěra spotřebitelů sestoupila o pět bodů a důvěra podnikatelů klesla o 6,7 bodu, uvedl ČSÚ.

Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že ve srovnání s červnem očekávají pro příštích 12 měsíců mírné zlepšení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl dotázaných, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, i těch, kteří mají v úmyslu spořit.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace meziměsíčně snížilo. Kleslo hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Pro příští tři měsíce očekávají průmyslové podniky nepatrné zlepšení výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace jsou pro období příštích tři i šesti měsíců nižší než v červnu. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se oproti předchozímu čtvrtletí snížilo a dosáhlo 88,2 procenta, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,9 měsíce. Celkově se ukazatel důvěry v průmyslu proti minulému měsíci snížil o 1,6 bodu a v meziročním srovnání klesl o 8,6 bodu.

Stavební podnikatelé hodnotí současnou ekonomickou situaci proti červnu lépe, hůře hodnotí současnou celkovou poptávku. Pro příští tři měsíce předpokládají mírné zpomalení tempa stavební činnosti při udržení příznivého vývoje zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují firmy na 8,4 měsíce. Celkově se ukazatel důvěry meziměsíčně snížil o 1,5 bodu, ale stále dosahuje jedné z nejvyšších hodnot v jeho historii. Je o 4,5 bodu vyšší než před rokem.

Obchodníci hodnotili současnou ekonomickou situace stejně jako v červnu. Jejich očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se nezměnila, pro příštích šest měsíců se mírně zvýšila. Zásoby se podle obchodníků v červenci zvýšily. Celkově ukazatel důvěry proti červnu sestoupil o 0,6 bodu a je o 6,3 bodu nižší než v červenci 2007.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání s červnem mírně zvýšilo. Snížilo se hodnocení poptávky, její očekávání pro příští tři měsíce se téměř nezměnila. Očekávání ekonomické situace se pro příští tři měsíce mírně snížila, pro příštích šest měsíců zůstala téměř beze změny. Celkově ukazatel důvěry proti minulému měsíci klesl o jeden bod a je o šest bodů nižší než před rokem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y