Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruské akcie ztrácejí půdu pod nohama, MICEX prolomil hranici 1400 bodů

Ruské akcie ztrácejí půdu pod nohama, MICEX prolomil hranici 1400 bodů

05.08.2008 18:00
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Ruský akciový trh dnes otevřel poklesem a v průběhu dne dále navyšoval své ztráty. Index moskevské burzy MICEX ztratil 3,72 %, když prolomil hranici 1.400 a klesl na 1.397 bodů. Index RTS , který reprezentuje ruské akcie obchodované v Londýně, ztratil 4,42 % a klesl na 1.812 bodů, což je jen těsně nad psychologickou hranicí 1.800 bodů.

Během dne stahovaly celý trh dolů akcie ropných společností, které reagovaly na pokles ceny ropy. Ropa se během dne obchodovala i pod 119 USD/barel v reakci na zprávy, že tropická bouře Edouard by měla minout ropné produkční zařízení na americkém pobřeží. Velké ztráty si tak dnes připsaly společnosti Rosneft, Lukoil a Gazprom. Pokles ceny ropy naopak pomohl akciím největší ruské letecké společnosti Aeroflot, když vzrostly spekulace na to, že nižší cena ropy zvýší zisky leteckých společností.

Velkou ztrátu zaznamenaly i akcie ruského developera AFI Development, které v Londýně propadly o 4,2 % na rekordní úroveň 5,64 USD. Společnost oznámila, že si půjčí 352 USD od VTB Group za úrokovou sazbu, která bude stanovena „v následujících týdnech“.

Před výprodejem, který zachvátil ruské akcie, zachránilo akcie MMC Norilsk Nickel a Polyus Gold oznámení o dohodě ruských miliardářů. Mikhail Prokhorov se dohodl se svým bývalým obchodním partnerem Vladimirem Potaninem o prodeji 16,7% podílu v největší těžařské společnosti v Rusku. V. Potanin by měl za 16,7% podíl v MMC Norilsk Nickel zaplatit celkem 10 mld. USD, přičemž 6,5 mld. USD by měl uhradit v hotovosti a zbytek uhradí převodem svého 35% podílu v Polyus Gold. Akcie obou společností na tuto zprávu reagovaly pozitivně, i když v závěru se přehouply do mírné ztráty.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data