Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zrušení 50haléřových mincí a jeho možný dopad do cen

ČNB: Zrušení 50haléřových mincí a jeho možný dopad do cen

15.8.2008 16:50
Autor: 

Dne 31. 8. 2008 končí platnost 50haléřových mincí. Důvodem tohoto opatření je, že drobné mince přestaly plnit funkci oběživa. Udržování 50haléřových mincí v oběhu bylo spojeno s vysokými náklady, a to jak ze strany centrální banky, tak i ze strany komerčních bank a obchodníků.

Obchodníci mohou po zrušení těchto mincí postupovat dvěma způsoby. Buď mohou zaokrouhlit všechny ceny na celé koruny, nebo mohou ponechat nezaokrouhlené ceny s tím, že bude zaokrouhlena cena celkového nákupu. Zkušenost se zrušením 10 a 20haléřových mincí v roce 2003 nasvědčuje tomu, že většina obchodníků bude zaokrouhlovat až cenu celkového nákupu.

Na základě této zkušenosti byl odhadnut maximální cenový dopad zrušení 50haléřových mincí, a to za následujících předpokladů: (i) položky s cenami pod 5 budou všechny zaokrouhleny na celé koruny nahoru, (ii) položky s cenami mezi 5 a 50 budou zaokrouhleny na celé koruny nahoru u 30 % obchodníků; 70 % obchodníků zaokrouhlí až cenu celkového nákupu, (iii) položky s cenami nad 50 jsou již dnes zaokrouhleny na celé koruny; pokud tomu tak není, je tomu tak z marketingových důvodů a k zaokrouhlení ceny nedojde ani po zrušení 50haléřových mincí. Za těchto předpokladů by maximální dopad činil 0,24 procentního bodu (viz Tabulka). Skutečný dopad bude s vysokou pravděpodobností nižší a v rámci přirozené kolísavosti cen stěží identifikovatelný. To lze předpokládat mimo jiné na základě zkušenosti s dopady zrušení drobných mincí v roce 2003, kdy ani skutečná inflace, ani její vnímání a očekávání ekonomickými subjekty nebyly tímto krokem výrazněji dotčeny.

Tabulka: Maximální dopad zrušení 50h:

 
Cenové rozpětí položek 0-5 5-50 Celkem
Váha ve spotřebním koši (v %) a) 0,8 28,4 29,2
Průměrná cena (v Kč) 2,5 25,7
Průměrné zdražení při zaokrouhlení nahoru (v Kč) b) 0,5 0,075
Průměrný nárůst ceny (v %) b) 20 0,3
Max. dopad do inflace (v p.b.) 0,16 0,08 0,24

a) odhad ČNB
b) maximální odhad ČNB


Souběžně se zrušením 50haléřových mincí dojde i ke zrušení 20korunových bankovek z důvodu racionalizace emise oběživa a peněžního oběhu. Tyto bankovky byly průběžně nahrazovány 20korunovými mincemi, a proto nelze očekávat jakýkoli cenový dopad jejich zrušení.

Komentář je součástí srpnové inflační zprávy ČNB


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data