Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ kupuje projekt 600MW větrné farmy v Rumunsku

ČEZ kupuje projekt 600MW větrné farmy v Rumunsku

27.8.2008 10:53
Autor: 

Skupina ČEZ (1 230 CZK, -0,81%) a společnost Continental Wind Partners LLC včera večer uzavřely prodej projektu výstavby sousedících větrných farem Fontanele a Cogealac v Rumunsku Skupině ČEZ. Projekt těchto dvou větrných parků s celkovým instalovaným výkonem ve výši 600 MW znamená výstavbu největší přímořské větrné farmy v Evropě.

Instalovaný výkon projektu dvakrát převyšuje výkon druhé největší evropské větrné farmy ve výstavbě a dosahuje trojnásobku instalovaného výkonu dosud největší provozované větrné farmy v Evropě (Guadalajara, Španělsko). Investice Skupiny ČEZ do tohoto projektu dosáhne 1,1 miliardy eur (cca 27 miliard korun).

Obce Fontanele a Cogealac se nacházejí v rumunské provincii Dobrudža severně od města Constanta ve vzdálenosti 17 km od Černého moře. Projekt bude uváděn do provozu postupně. První fáze projektu čítající 139 strojů GE (28 USD, -0,18%) 2,5xl o celkové kapacitě 347,5 MW a bude do provozu uvedena v roce 2009. Jedná se o typ větrné elektrárny s výškou 100 metrů a průměrem rotoru 99 metrů. Druhá fáze projektu o celkovém výkonu 252,5 MW bude uvedena do provozu o rok později do konce roku 2010.Samotná stavba větrného parku bude zahájena příští měsíc. Projekt je umístěn s maximálním ohledem na životní prostředí, větrné podmínky v lokalitě jsou výtečné. Projekt větrné farmy bude znamenat téměř 30% podíl na rumunském trhu energie z obnovitelných zdrojů (včetně velkých vodních elektráren). Je to první významný projekt větrné farmy v Rumunsku, dnešní instalovaný výkon větrných elektráren v zemi je pouze 7 MW.

„Tento větrný projekt významně posílí pozici Skupiny ČEZ v Rumunsku a rozšíří naše aktivity i do sektoru výroby elektřiny. Projekt je zcela připraven, má všechna potřebná povolení, včetně garantovaného připojení do sítě, technologie potřebné pro první fázi jsou také plně smluvně zajištěny. Investice do obnovitelných zdrojů jsou jedním ze souhrnu strategických opatření, kterými reagujeme na navržený energeticko – klimatický balíček EU. Kromě investic do obnovitelných zdrojů se v rámci snižování emisí CO2 soustředíme i na rozšíření výrobního portfolia o plynové elektrárny a další využití jaderných elektráren,“ říká Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Společnost Continental Wind Partners (CWP) bude nadále řídit výstavbu projektu, na níž se budou podílet velké mezinárodní stavební společnosti. Všechny související potřebné technologie projektu (transformátory, kabely apod.) jsou nakontrahovány a jejich dodávka do lokality je zajištěna v souladu s plánovaným postupem prací.

Mark Crandall, předseda a zakladatel CWP dodává: „ Naše společnost je velmi nadšená potenciálem rumunského trhu, kde jsme naše aktivity začali rozvíjet před více než dvěma lety, a je velmi spokojená s nalezením takového partnera jako je ČEZ, který sdílí entuziasmus a zájem o tento výjimečný projekt v této výjimečné zemi. Dokončení tohoto průkopnického projektu, prostřednictvím něhož se změní rumunský trh energie z obnovitelných zdrojů, potěší nejen management, ale i akcionáře CWP.“
 
Komentář je kompletním zněním tiskové zprávy skupiny ČEZ


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university