Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skupina Handelsblatt prodala svůj podíl ve vydavatelství Economia Zdeňku Bakalovi

Skupina Handelsblatt prodala svůj podíl ve vydavatelství Economia Zdeňku Bakalovi

1.9.2008 8:34
Autor: 

PRAHA/DÜSSELDORF – Vydavatelská skupina Verlagsgruppe Handelsblatt (VHB) prodala svůj většinový podíl 88,36 % akcií v české a slovenské vydavatelské skupině Economia. Kupujícím je společnost Respekt Media, a. s., jejímž jediným akcionářem je investor Zdeněk Bakala; menšinový podíl ve vydavatelství Economia získá rovněž jeho management.

Do skupiny Economia patří přední deník Hospodářské noviny, týdeník Ekonom, zpravodajský portál iHNed a 18 odborných časopisů. Skupina je aktivní také na Slovensku, kde působí prostřednictvím společnosti Ecopress. Podle údajů z obchodního rejstříku měla Economia ve všech posledních pěti letech (2003- 2007) nejvyšší rentabilitu mezi českými deníkovými vydavateli. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Verlagsgruppe Handelsblatt měla majetkový podíl v Economii od roku 1994. Vydavatelství Economia od svého založení v roce 1990 vyrostlo do postavení předního mediálního domu specializovaného na hospodářské a finanční informace. "Těší nás, že jsme mohli uzavřít smlouvu s investorem, který i nadále Economii povede po cestě, úspěšně nastolené dosavadním managementem společnosti," říká Tobias Schulz-Isenbeck, jednatel VHB. "Především díky stálým investicím, rozvoji nových produktů a úspěšným marketingovým aktivitám si Economia vybudovala na trhu skvělou pozici, na niž mohou naši čeští a slovenští kolegové v budoucnu dále navazovat," pokračuje Schulz-Isenbeck. "Chceme poděkovat Michalu Klímovi, Zdeňku Mrkvovi a jejich týmu za vynikající výsledky a skvělou spolupráci v uplynulých letech. Novému většinovému vlastníkovi, manažerům a všem zaměstnancům a spolupracovníkům Economie přejeme jen to nejlepší v jejich dalším rozvoji."

„Jsem přesvědčen, že svobodný a nezávislý tisk patří k základním součástem demokratické společnosti. Chci, aby vydavatelství Economia bylo prvotřídním mediálním domem, silným, nezávislým a vydávajícím profesionálně vedené, čtenáři respektované a inzerenty obdivované tituly,“ říká k akvizici Zdeněk Bakala. „Jsem také rád, že se pro myšlenku dalšího rozvoje vydavatelství podařilo získat stávající management, včetně šéfredaktorů a klíčových osobností stěžejních redakcí, bez nichž by nebylo možné zajistit pro náš projekt potřebnou kontinuitu,“ doplnil.

Michal Klíma, generální ředitel a předseda představenstva Economia, říká: "Díky investici Zdeňka Bakaly se Economia stane našim největším vydavatelstvím, jež bude mít českého majitele. Jeho kapitálový vstup do Economie představuje počátek nové éry pro celou firmu. Budeme se moci dále soustředit na rozvoj našeho portfolia a současně připravovat nové projekty, které posílí naše vedoucí postavení na českém a slovenském mediálním trhu."

Jménem vedení firmy a zaměstnanců poděkoval Michal Klíma vydavatelské skupině Handelsblatt za dlouholetou spolupráci v roli strategického patnera, aktivního investora a společníka. Zejména vysoce ocenil to, že VHB vždy důsledně a plně podporovala redakční nezávislost titulů Economie.

S novými vlastníky se vydavatelství Economia zaměří na další posilování zavedených značek v čele s deníkem Hospodářské noviny a týdeníkem Ekonom a bude rozvíjet online média. Výhledově lze také očekávat integraci vydavatelských aktivit Economie a společnosti Respekt Publishing, jež je vydavatelem názorového týdeníku Respekt a jejímž většinovým vlastníkem je rovněž Zdeněk Bakala.

Celá transakce podléhá ještě schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Kometnář je kompletním zněním tiskové zprávy


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university