Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Česko snižuje závislost na ruské ropě

E15: Česko snižuje závislost na ruské ropě

5.9.2008 8:17
Autor: 

PRAHA (MEDIAFAX) - Česká republika pokračuje ve snaze zvýšit svou nezávislost na dodávkách ruské ropy přes ropovod Družba. V pátek to uvedl internetový server ekonomického deníku E15.

Státní společnost Mero, která zodpovídá za provoz obou tuzemských ropovodů, spustí příští týden další dva obří zásobníky, které umožní zvýšit strategické zásoby ropy až na 120 dní. Zakázku téměř za miliardu korun v těchto dnech dokončují firmy Metrostav a ČKD PRAHA DIZ. Každá z dokončených nádrží má kapacitu 125 tisíc metrů krychlových a jsou největší svého druhu na světě.

Kromě toho Mero vybudovalo na ropovodu IKL novou čerpací stanici v Benešovicích na Tachovsku. Kapacita ropovodu z německého Ingolstadtu, která je zatím využívána jen asi na 30 procent, se tak zvýší ze současných deseti na 11,5 milionu tun ropy ročně. Součástí zařízení za 350 milionů korun jsou i další dvě nádrže o objemu 100 tisíc a 50 tisíc metrů krychlových pro skladování a promíchávání ropy s velkým podílem parafínu.

Česká republika se snaží zvýšit provoz ropovodu IKL, aby se vymanila ze závislosti na dodávkách ropovodem Družba. Pokud se jí podaří získat podíl v ropovodu TAL a získá přístup k lepším cenám za přepravu ropy z italského přístavu Terst, není vyloučeno, že Družbou bude proudit ropa i opačným směrem. Česko by pak přes ropovod IKL mohlo v případě potřeby přepravovat ropu i pro další státy, například na Slovensko nebo do Maďarska. Dva nové zásobníky v Nelahozevsi měly být původně dokončeny už v roce 2007. Společnost Mero však musela kvůli stížnostem neúspěšných uchazečů výběrové řízení opakovat. V plánu je stavba dalších dvou zásobníků, které by podle původních předpokladů měly být dokončeny do roku 2011. Termín výběrového řízení na dodavatele zatím nebyl zveřejněn. Výstavba zásobníků zapadá do strategie Správy státních hmotných rezerv, která chce nejpozději od příštího roku zvýšit rezervy ropy a jejích produktů o čtvrtinu. Ačkoli jí zákon nařizuje držet pro krizové situace 90denní potřebu ropných produktů, bude zajišťovat tyto komodity a pohonné hmoty na 120 dní. Náklady na zajištění strategických rezerv státu se pohybují kolem dvou miliard korun ročně.
 
MediaFax


Váš názor
 •  
  5.9.2008 9:33

  Přivítal bych,raději zodpovědnější a rozumější politiku. Investování peněz daň.poplatníků z kterých vždycky ukápne do kapes angažovaných kamárádů je něco trestuhodného. Je to jen daň za hloupost, chamtivost a nescopnost,nebo spíš všehoschopnost vést stát.
  Homo
 •  
  5.9.2008 9:22

  Doufám že motivací pro budování nových a nových beček na ropu je pouze a jenom paranoia vlád a nikoli tučné prebendy které vždycky někde ukápnou pro osoby zainteresované na přidělování zakázek.
  THR
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů