Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's: Finanční výkonnost bank v ČR začne vykazovat zpomalení

Moody's: Finanční výkonnost bank v ČR začne vykazovat zpomalení

9.9.2008 11:32
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Finanční výkonnost domácích bankovních domů, která loni dosáhla svého vrcholu, začne vykazovat určité znaky zpomalení. V dnešní tiskové zprávě to předpověděla ratingová agentura Moody's Investors Service. Rychlost a rozsah zpomalení bude záviset na míře poklesu tempa růstu celé ekonomiky. Moody’s nicméně předpokládá, že pokles ekonomiky bude relativně slabý a je proto málo pravděpodobné, že by vyvolal negativní tlak na rating českých bank.

"Pokud by ovšem došlo k prudkému a trvalejšímu zpomalení ekonomiky, mohlo by to vyvolat jistý tlak na rating bank, protože by toto zpomalení mohlo ovlivnit kvalitu aktiv a ziskovost bankovního sektoru. Navíc je třeba vzít v úvahu, že české banky se vyznačují větší zranitelností než jejich protějšky ze západní Evropy," poukázala analytička Moody's Antonella Pisaniová. Rating označuje schopnost hodnoceného subjektu dostát svým splatným závazkům.

Portfolia spravovaných půjček v českých bankách jsou podle analytičky ještě mladá a neotestovaná ekonomickým cyklem. Spolehlivost jejich modelů řízení rizik zatím nebyla prověřená a česká legislativa zřejmě neposkytuje dostatečně příznivý rámec pro řešení problematických půjček, zejména v případech hypoték na bydlení, uvedla Pisaniová.

Základní kreditní výhled pro tuzemský bankovní sektor zůstává stabilní. Tento názor Moody's odráží solidní domácí základnu hodnocených institucí, jejich zdravé finanční výsledky a konzervativní přístup k riskantním operacím. Český bankovní sektor těžil loni i nadále ze silného ekonomického růstu, stoupající spotřeby a ochoty si více půjčovat. Celková suma půjček vzrostla meziročně asi o 26 procent, což byl největší vzestup od roku 1996. Za tímto růstem stojí jak spotřeba obyvatelstva, tak i klienti z řad podnikové sféry.

"Přes velmi rychlý růst objemu půjček se čeští spotřebitelé i firmy mohou stále ještě chlubit poměrně nízkou mírou celkové zadluženosti ve srovnání s rozvinutou Evropou," připomněla Pisaniová.

Moody’s konstatuje, že obchodní a finanční parametry tuzemských bank se od dob privatizace odvětví v roce 2000 významně zlepšily. Vedle příznivého makroekonomického prostředí k tomu pomohl i příchod zahraničního kapitálu. Zahraniční banky na konci loňského roku kontrolovaly téměř 98 procent aktiv v českém bankovním sektoru a patřilo jim přes 80 procent kapitálu.

Největší bankovní skupiny v tuzemsku, Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, se zaměřují především na individuální domácí klientelu, a proto nepocítily nijak výrazně současnou úvěrovou krizi. Banky nebyly přímo vystaveny důsledkům krize na americkém hypotečním trhu a jen nepatrně se jich dotkly propady v oblasti rizikových aktiv.

Hodnocení Moody's odpovídá výhledu ratingové agentury Fitch Ratings. Ta v polovině srpna uvedla, že bankovní sektor v Česku zatím odolává otřesům, s nimiž se od loňského léta potýkají globální finanční trhy. Příčinou potíží, se kterými je třeba počítat v budoucnosti, může být i podle Fitch Ratings hlavně zpomalení růstu tuzemské ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data