Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Česko je pro realitní trh součástí bezpečného přístavu

Erste: Česko je pro realitní trh součástí bezpečného přístavu

25.09.2008 16:20
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká republika je spolu s dalšími zeměmi střední a východní Evropy bezpečným místem pro realitní investice. Neplatí to však již o západní Evropě nebo o zemích bývalého Sovětského svazu. Růst nájemného v komerčních nemovitostech se sice v regionech zpomalí, ale nezastaví se, uvedla ve dnes zveřejněném hodnocení středoevropských realitních společností bankovní skupina Erste (1 008 CZK, 0,60%).

"Jelikož věříme, že velké lokální instituce a úřady budou v prostředí stabilně nízkého růstu HDP i nadále hledat efektivnější nájemní prostory, očekáváme v zemích střední a východní Evropy zpomalení, ne však výrazný pokles růstu nájmů," uvedl analytik sektoru nemovitostí Erste Group Gernot Jany. Přesto se však podle něj kvůli krizi snižuje počet plánovaných a uskutečňovaných projektů.

Akcie realitních společností v zemích střední a východní Evropy se kvůli obavám způsobeným finanční krizí propadly za poslední rok o více než 70 procent. Cena akcií realitních firem je tak prý hluboko pod hodnotou jejich majetku. Erste však očekává, že se tyto nůžky začnou po předpokládaném snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky opět zavírat.

Na pražské burze je to případ společností Orco (483 CZK, 1,79%) a ECM (298 CZK, 3,29%). Právě Orco však Erste označila za jednoho z "favoritů" sektoru nemovitostí ve střední a východní Evropě.


Váš názor
  • Potrebujete dobre prodat co?
    25.09.2008 16:25

    Zapomente. I kdyz ted mozna dojde ke korekci nahoru, trend je silne negativni. Je to asi jako propad .com pred x lety. To same ted postihlo developery nekteri za rok -90% hodnoty. Za dalsi rok si uz jen budeme kroutit hlavy nad tim jak ta akcie mohla stat 4tisice...Do developeru uz nikdy vice a hlavne ne ted v zacinajici recesi v Evrope...
    Ernest
    • Re: Potrebujete dobre prodat co?
      25.09.2008 17:10

      Taky názor. I když chybný a anonymní.
      Jára
Aktuální komentáře
15.06.2026
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  
16:20Dobré zprávy z Blízkého východu uklidnily trh. Výnosy před zasedáním Fedu klesají
14:07USA vnímají AI jako strategickou zbraň. K nejlepším modelům se svět nedostane
13:24EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů z rozhodnutí emitenta
11:59Trhy na úvod týdne žijí dohodou s Íránem, směr určuje padající ropa  
10:44SpaceX debutovala raketově, drobní investoři nakupovali za miliardy. Co bude dál?  
8:54Rozbřesk: Írán a USA hlásí dohodu o otevření Hormuzu. Ovlivní to rozhodnutí ČNB?
8:47Hormuz se otevírá, investoři znovu riskují a futures letí nahoru  
6:05Ceny čipů rostou o stovky procent. AI začíná tlačit inflaci
14.06.2026
9:08Víkendář: Čína netouží obchodovat, chce jen prodávat. A Evropa by měla reagovat
13.06.2026
9:03Víkendář: Chce Čína dotacemi a exporty dosáhnout i „poslušnosti“ jiných?
12.06.2026
22:00Největší IPO historie SpaceX jde na burzu  
17:14Hodnota akcií SpaceX a „valuační“ informační šum
15:38Centrální banky se posouvaly k merkantilismu, zvyšovaly proto nákupy cenných papírů
15:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m