Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měny regionu CEE ztrácely v důsledku sílícího dolaru... a další devizové zprávy

Měny regionu CEE ztrácely v důsledku sílícího dolaru... a další devizové zprávy

03.10.2008 9:45
Autor: 

Česká koruna stejně jako další měny v regionu včera oslabovala. Za celý den vůči euru ztratila zhruba 20 haléřů a posunula se tak z ranních 24,57 na konečných 24,77 EUR/CZK. Posun k slabším hodnotám šel na vrub ztrátám eura vůči dolaru, za nimiž stojí poměrně velký obrat rétoriky ECB motivovaný na jedné straně mizícími inflačními riziky, na straně druhé pak pokračující nejistotou na hlavních finančních trzích a nepříznivými vyhlídkami evropské ekonomiky. I dnes by mohla koruna dále velmi mírně ztrácet, avšak nemělo by jít o tak výrazný pohyb jako včera. Hlavní finanční trhy budou s napětím očekávat výsledek hlasování o záchranném plánu pro americkou ekonomiku ve Sněmovně reprezentantů a ještě před tím by měla dorazit špatná čísla z americké ekonomiky, která zastaví posilování dolaru… a tedy i slábnutí koruny.

Euro zaznamenalo vůči dolaru slušnou porci ztrát. Na vině je ECB, která konečně naznačila blížící se pokles úrokových sazeb. Měnový pár EUR/USD tak spadl až k 1,380 EUR/USD.

Dnes může dolaru pomáhat bující nervozita před schvalováním plánu v americkém Kongresu – vysoká nervozita totiž přináší dolaru díky přílivu do amerických dluhopisů body. Na druhé straně ale může z technického pohledu měnový pár koketovat s pokusem o návrat nad 1,383 EUR/USD (Fibonacci).

Polský zlotý včera spolu s celým regionem ztrácel, což byl důsledek sílícího dolaru a pokračující averze k riziku. Měnový pár EUR/PLN se tak dostal na tříměsíční maximum, což byl důsledek také relativně neutrálních tónů znějících z NBP, kdy člen bankovní rady Czekaj zpochybnil možnost, že by sazby měly jít v Polsku ještě vzhůru.

Dnešek bude celý o tom, jak se bude dařit dolaru a jak se bude vyvíjet averze k riziku v souvislosti s výsledkem payrolls. U dolaru sázíme spíše na stabilitu, což by zlotý mohlo rovněž stabilizovat, byť tlak na oslabování bude ještě zřejmě přetrvávat.

Maďarský forint konečně prolomil pásmo 242-244 a zakončil teprve podruhé od června na úrovni 245 EUR/HUF. Negativní vývoj na hlavních trzích převážil pozitivní zprávy o maďarském rozpočtu, inflačním výhledu i o přijetí eura v Polsku. Pro dnešek by pokračující negativní sentiment a nervozita na hlavních trzích měly dále hovořit v neprospěch forintu.
 
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst
15:12V USA vzniklo v listopadu více míst, než se čekalo
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst