Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Státní garance za bankovní vklady jsou často nedůvěryhodné

Hampl (ČNB): Státní garance za bankovní vklady jsou často nedůvěryhodné

8.10.2008 8:59
Autor: 

Státní garance za soukromé vklady, ke kterém přistupují evropské státy, jsou v případě mnoha zemí fakticky nenaplnitelné a tudíž nedůvěryhodné, domnívá se viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Přelévání úspor do zemí s garantovanými vklady od nás podle něj nehrozí. "Existence autonomní české měny je kromě přirozené konzervativnosti klientů jednou z brzd přesunu vkladů od nás pryč," uvedl Hampl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku E15. "Lidé umí počítat a vědí, že při očekávaném posilování koruny by na přesunu do eur věru nevydělali. Ale hlavně stále platí to podstatné - náš finanční systém je v tuto chvíli v dobré kondici a utíká se přece od horšího systému k lepšímu, ne naopak," dodal.

Bezpečnější podle něj bude v danou chvíli spíše "ten finanční systém, v němž se vláda k takovýmto garancím nemusí uchylovat, než ten, který si o podobné univerzální garance říká. Naštěstí jsme stále ten první případ," dodává a připomíná, že náš stávající systém pojištění již podstatnou část vkladů obyvatel pokrývá. "Dohoda evropských ministrů financí je prostě rozumný kompromis v danou chvíli. Věřím, že i nadále všichni zachovají chladnou hlavu," uvedl Hampl.

(Zdroj: E15)


Váš názor
  • Obsah článku logiku má,
    8.10.2008 10:05

    ale to co se děje na burzách, to má taky logiku. Dvacet let globalizace provázalo všechno se vším, a tak nikdo neví, jak to nakonec dopadne. Kapitáni všech institucí musí chtě nechtě nepropadat panice minimálně na veřejnosti. V době, kdy světu začala vládnout černá ruka volného trhu, leckoho napadá slovo regulace, ale nejraději by vyhlásil zákaz (např.zákaz ukončení drobných investic do otevřených podílových fondů, zákaz denního výběru hotovosti nad stanovenou částku atd.). Ekonomové vědí, že bubliny musí popraskat a politici se bojí sociální neposlušnosti. Ale jak tomu zabránit, když nelze médiím zakázat, aby svobodně informovala?
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data