Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMR: Zvýšení nájemného na rok 2010 se rozloží až do roku 2012

MMR: Zvýšení nájemného na rok 2010 se rozloží až do roku 2012

10.10.2008 18:02
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozloží zvýšení nájemného na rok 2010 do tří let, tedy až do roku 2012. Změna se dotkne krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, a dále měst a obcí ve Středočeském kraji. Deregulace nájemného, která měla skončit v roce 2010, se tak ve většině krajských měst prodlouží o dva roky a roční zdražení bude pozvolnější. Informovalo o tom dnes MMR.
 
Výpočet nájemného vychází z kupních cen bytů v daných lokalitách, které se každoročně aktualizují. Podle MMR v posledních letech ceny rostly rychleji, než se původně očekávalo. Nájemné by tak v letech 2009 až 2010 mohlo vzrůst až o 40 procent. Původně se předpokládalo, že regulované nájmy porostou ročně o 20 procent.

Dvojnásobné zvýšení regulovaných nájmů by mělo sociální dopady. Příspěvek na bydlení nyní podle ministra Jiřího Čunka pobírá 40.000 domácností. Vyšší zvyšování regulovaného nájemného by podle něj znamenalo, že za dva roky by to mohlo být až 60.000 domácností. Až pro 2000 domácností by se prý náklady na bydlení mohly stát neřešitelným problémem.

Podle majitelů domů však ani cílové nájemné v 98 procentech obcí a měst v republice nepokryje náklady na údržbu a opravy domů.

V menších městech a obcích se již podle MMR dramatický nárůst nájemného v regulovaných bytech neočekává. V největších městech, zejména v Praze, je však zřejmé, že poslední krok deregulace předpokládaný zákonem by mohl znamenat pro některé domácnosti obtížně zvladatelné zvýšení nákladů na bydlení, uvedlo ministerstvo.

MMR nyní připravuje systém podpory bydlení osob a rodin, které nejsou schopny hradit zvýšené nájemné, formou "provozní dotace". Pronajímateli by tento příspěvek dorovnal výnosy do výše nájemného obvyklého v dané lokalitě. Plánuje se i podpora výstavby sociálních bytů a poskytování státních dotací na výstavbu nájemních bytů v základním standardu. "Vyjednáváme v Bruselu o zrušení některých omezení podpory výstavby nájemních bytů," uvedl Čunek.

Regulované nájemné se v celé republice vztahuje na více než 700.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Záměrem deregulace je stav, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu. Regulované nájemné se podle analytické zprávy Trend Report nejvíce zvyšuje v Praze, ve středních Čechách, v Hradci Králové nebo v Brně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data