Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výprodeje na maďarském forintu zasáhly celou střední Evropu... přehled devizových zpráv

Výprodeje na maďarském forintu zasáhly celou střední Evropu... přehled devizových zpráv

22.10.2008 9:52
Autor: 

Výprodeje na maďarském forintu zasáhly celý středoevropský region, korunu nevyjímaje. Česká měna se tak dostala pod značný tlak a z otevíracích hodnot okolo 25,2 EUR/CZK se vyšplhala až k 25,6 EUR/CZK.

Dnes by opět pohyby koruny měla určovat regionální nálada, která podle našeho názoru nebude nijak pozitivní. Koruně zřejmě nepřidá ani hlasování o důvěře vládě, které v parlamentu vyvolala opozice. Z technického pohledu vidíme bariéry rezistence na hladině 25,65 EUR/CZK a následně na 25,85 EUR/CZK. 

Dolar se v úterý dostal vůči euru na nejsilnější hodnoty od února minulého roku. Dolaru pomohlo několik faktorů. Jedním z nich byl obrat pozornosti investorů k hrozbě zpomalení světové ekonomiky, ve které Amerika vychází díky agresivnější politice snižování sazeb a návrhům dalších podpůrných opatření lépe než Evropa. Dolaru také pomáhá jeho pozice transakční a zároveň nejlikvidnější měny, což v současné době špatně fungujícího mezibankovního trhu zvyšuje jeho atraktivnost. V neposlední řadě přispělo k prudkému posílení dolaru proražení technické bariéry 1,33 EUR/USD.

Dnes ani v Evropě ani v Americe nebudou zveřejněna žádná významná makroekonomická čísla. Vývoj na devizovém trhu tak znovu bude určovat globální sentiment, ve kterém dnes žádný významnější obrat nečekáme. Averze k riziku by tak i nadále měla zůstat značná, což by mohlo pomoci dolaru ještě rozšířit zisky. Další technickou bariéru, přes kterou by měl mít dolar problémy se dostat, vidíme na 1,25 EUR/USD.

Zlotý v úterý spolu s ostatními středoevropskými měnami oslabil, po ranních EUR/PLN 3,583 končil den na 3,675. Přestože domácí jádrová inflace byla o něco větší, než se čekalo, hlavní roli hrály obavy investorů z vývoje v Maďarsku a možnost přelití podobných problémů do okolních zemí regiónu.

Zvýšená averze vůči riziku hraje i dnes proti rizikovějším aktivům, k nimž střední Evropa patří. Zlotý, který včera snadno prorazil psychologickou hranici EUR/PLN 3,60, tak může pokračovat k další úrovni na 3,70. Změna trendu je v nejbližší době málo pravděpodobná.

Obavy z vysokého maďarského zahraničního dluhu a případné problémy s jeho splácením podněcují i nadále výprodeje na maďarském forintu. Velké obavy vyvolaly zejména nedávné spekulace ohledně paralely Islandu a Maďarska. Maďarská měna se tak včera dostala až k 280 EUR/HUF, čímž se přiblížil k hodnotám z krize v létě 2006, kdy forint krátce dosáhl až na 285 EUR/HUF.

I když si nemyslíme, že situace Maďarska a Islandu by se dala srovnávat, Maďarsko má vnější dluh podstatně menší a jak ukázala nedávná dohoda s ECB může v případě nesnází počítat na rozdíl od Islandu s mezinárodní pomocí, očekáváme, že nervozita na globálních trzích může forint tlačit ještě ke slabším hodnotám. Na druhou stranu hodnoty slabší než 280 EUR/HUF by již mohly vyprovokovat intervenci centrální banky.

ČSOB - Denní finanční zpravodaj


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data