Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zentiva za 9 měsíců zvýšila tržby o 18 %

Zentiva za 9 měsíců zvýšila tržby o 18 %

22.10.2008 12:11
Autor: 

Zentiva (1 076 CZK, -1,19%) dnes oznámila, že za prvních devět měsíců letošního roku očekává nárůst tržeb o 18 % na zhruba 13 mld. . Trh podle průzkumu Reuters odhaduje 13,63 mld. . Za třetí čtvrtletí tržby dosáhly podle výpočtu Reuters 4,1 mld. , což je pod analytiky očekávaných 4,64 mld. .

Společnost uvedla, že na tržbách Zentivy se negativně projevil kurs české koruny, v případě konstantního kurzu by tržby vzrostly o 28 %. Pozitivně k výsledku naopak přispěla nová akvizice v Turecku.

Kompletní hospodářské výsledky společnost zveřejní 10. listopadu.

Analýza Patrie k výsledkům bude následovat.


Následuje plné znění tiskové zprávy společnosti Zentiva:

Zentiva očekává nárůst tržeb za prvních devět měsíců roku 2008 o 18 %, což představuje nárůst o 28% při nezměněném směnném kurzu

Pokračující růst tržeb díky Turecku

Praha, Londýn, 22. října 2008 – Zentiva N.V. (“Zentiva“ nebo “Společnost“), přední farmaceutická firma zaměřená na vývoj, výrobu a prodej moderních generických farmaceutických produktů ve střední a východní Evropě, oznamuje, že očekává, že její čisté tržby za prvních devět měsíců 2008 vzrostly meziročně o 18 % a dosáhly hodnoty přibližně 13 mld. Kč. Na tržby za toto období měla negativní vliv silná česká koruna, ve které Společnost vykazuje své hospodářské výsledky. Při nezměněném směnném kurzu by se tržby za prvních devět měsíců 2008 zvýšily meziročně o 28 %. K růstu tržeb opět přispěla nová akvizice v Turecku, která Zentivě poskytuje růstovou platformu a zároveň větší rovnováhu v rámci trhů, na kterých Společnost působí.

Jiří Michal, předseda představenstva a generální ředitel Společnosti, dnes prohlásil:

“Tržby Zentivy za období prvních devíti měsíců roku 2008 prokazují, že podstatně rozšířená základna našeho podnikání je dostatečně silná. Je to zřejmé, zejména vezmeme-li v úvahu negativní vliv silné české koruny v tomto období. Velkého pokroku jsme opět dosáhli v Turecku, naše podnikání v Rumunsku je nyní v daleko lepší kondici a naše tržby v Rusku nadále vykazují atraktivní tempo růstu. Tyto úspěchy nám pomáhají překonávat očekávaný pokles tržeb, který zaznamenáváme v České republice. Vyšší tržby nám rovněž dopomohly k dosažení lepších provozních výsledků v důsledku pozitivního přínosu integrace, který je patrný z našich výsledků v Turecku, a také díky pokračujícímu zaměření na efektivitu veškerých aktivit v rámci celé skupiny.“

V období prvních devíti měsíců roku 2008 zaznamenala Zentiva následující trendy v čistých tržbách: 

- V Turecku dosáhla čistých tržeb z prodeje léčivých přípravků ve výši 2,3 mld. Kč. Na výši tržeb v Turecku měl značný vliv směnný kurz Kč/TRY. Ve třetím čtvrtletí by se při nezměněném směnném kurzu tržby zvýšily meziročně o 22 %. 

- V Rumunsku poklesly čisté tržby z prodeje léčivých přípravků meziročně o přibližně 19 % a to zejména díky silné české koruně. Při vyjádření v místní měně by tržby za období prvních devíti měsíců meziročně vzrostly o 2 %. Ve třetím čtvrtletí by se tržby při vyjádření v místní měně více než zdvojnásobily. To odráží pozitivní dopad opatření, která Zentiva v Rumunsku uplatnila v posledních patnácti měsících s cílem vytvořit na tomto důležitém trhu dobrou podnikatelskou základnu, a také nižší úroveň tržeb ve třetím čtvrtletí roku 2007.

- V České republice poklesly čisté tržby z prodeje léčivých přípravků podle očekávání meziročně o 11 %. Tento pokles odráží vliv zavedení povinných poplatků za návštěvu lékaře a za předpis počátkem roku 2008.

- Ostatní trhy a ostatní podnikání Zentivy včetně smluvní výroby a prodeje účinných látek (API) také významně přispěly k celkovému objemu čistých tržeb svým meziročním růstem o 16 % (o téměř 27 % při nezměněném směnném kurzu). K tomu přispěly zejména dobré výsledky dosažené v Rusku, na Ukrajině a v ostatních zemích SNS a v Bulharsku a dále konsolidace ostatních tržeb dosažených v Turecku.

Detailní informace týkající se výsledků za období devíti měsíců končící 30. září 2008 poskytne Zentiva dne 10. listopadu 2008 ve 12:00, kdy uveřejní své hospodářské výsledky za prvních devět měsíců roku 2008.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data