Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Finanční krize nebude mít takové dopady jako ta v roce 1929

Klaus: Finanční krize nebude mít takové dopady jako ta v roce 1929

27.10.2008 8:25
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Nynější světová finanční krize nebude mít takové fatální dopady do ekonomiky jako světová krize z roku 1929. V pořadu televize Prima to řekl prezident Václav Klaus s tím, že krize z počátku 30. let minulého století vznikla jinak a systém byl tehdy úplně jinak nastavený. Dnešní krize je podle něj spíše podobná menším světovým krizím z druhé poloviny 80. let, začátku 90. let minulého století nebo kolem roku 2001.

Česká ekonomika má obrovské štěstí, že má korunu, která ji do jisté míry "imunizuje" od toho, co se děje ve světě a v eurozóně, uvedl Klaus. Nepřijetí eura umožňuje nyní podle konkrétní potřeby hýbat s kurzem domácí měny a měnit úrokové sazby. "Žádné Rakousko, Finsko, Francie, Portugalsko nebo Irsko nemůže teď změnit svůj kurz, protože má jednu měnu, a velmi by se jim to hodilo," dodal.

Klaus míní, že Česku paradoxně pomohla "zanedbatelná" měnová a finanční krize z roku 1997, která vytvořila takovou psychózu v bankovním systému, že se banky pak ze strachu chovaly přeopatrně. "Naše banky pak neudělaly takové chyby jako banky v jiných zemích," podotkl. "Další věcí je, že Česko není tak rozvinutým finančním trhem, nejsou zde různé finanční deriváty a další rafinované produkty, takže jsme se nenamočily tolik jako země s vyspělým finančním systémem," dodal.

Světové a evropské banky pronásledují úvěrové ztráty v důsledku krize, která trvá již déle než rok, letos v září se prudce prohloubila a zasáhla celý svět. Ztráty bank budou zřejmě dále růst s útlumem ekonomiky, kdy se čeká další pokles cen nemovitostí, bankroty firem, růst nezaměstnanosti a zvýšená neschopnost spotřebitelů platit účty a splátky dluhů.


Váš názor
 • Nikdo neví proč
  27.10.2008 9:57

  Kurzem koruny zmítají 4-5% výkyvy během jednoho dne a nikdo neví proč. Tohle svěřepé setrvání v omylu, že jsme pány na svém písečku a korunou si pohneme jak potřebujeme je opravdu do nebe volající troufalá hloupost. Oh
  OH
 • Konečně Klausův názor na krizi !
  27.10.2008 9:36

  Předně jsem neviděl původní zdroj Klausova sdělení, a tak doufám, že "nějaký pisálek nepřekroutil význam jeho slov...". Klausova neutuchající snaha oddělit se od ostatních originálním názorem je skutečně nekonečná a snad by jen stačilo, aby pan prezident řekl jméno toho, kdo hýbal kurzem koruny jedním směrem o 23% během jednoho roku, pokud dle jeho názoru to nepřijetí eura umožňuje. Nerozumím tomu, jak nám to pomohlo, ani jak nám to pomůže, když se účastníme domino efektu celosvětové recese a jsme teprve na začátku ! Pane prezidente, potřebujete chodit trochu více mezi lidi i se svým kancléřem, který ve víkendovém pořadu Moravce předvedl s Teličkou tak příšernou diplomatickou válku, že bych se nedivil, že ČR už nedostane z evropských fondů ani cent (ten evropský).
  Mudrc
 •  
  27.10.2008 8:48

  Když napsal tu úžasnou myšlenku (že nás ochrání koruna) poprvé, tak jsem tomu vůbec nemohl uvěřit... a místo, aby po tom nešťastném a hloupém výroku někam zalezl, tak je schopen ho ještě zopakovat... děsivé
  Azazel
 • Klaus a ekonomika
  27.10.2008 8:35

  Tak to je příklad názoru špatného,tj. uvažování senilního arogantního pana Klause.
  Jan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university