Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Finanční krize ještě neskončila, je nutná fiskální vzpruha

MMF: Finanční krize ještě neskončila, je nutná fiskální vzpruha

5.12.2008 8:15
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Světová ekonomika díky záchranným krokům vlád poodstoupila od pokraje finanční katastrofy, ještě však není úplně mimo nebezpečí. Uvedl to včera hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard. Za potřebnou pro zvládnutí recese označil Blanchard vládní podporu o velikosti asi dvou procent světové ekonomické produkce.
 
"Finanční trhy nám v této chvíli vzkazují, že nastal pokrok, avšak na vyhlášení vítězství je zatím příliš brzy," řekl Blanchard v prosincovém vydání časopisu Finance & Development. "Finanční krize se sice ve vyspělých ekonomikách poněkud zmírnila, zvýšenou měrou však zasáhla rozvojové ekonomiky," dodal ekonom. Zmizely tak podle něj naděje, že by rozvojový svět byl vůči dopadům finanční krize imunní.

MMF minulý měsíc snížil odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok na 2,2 procenta a předpověděl, že vyspělý svět zažije poprvé od druhé světové války celoroční pokles. Oživení by mělo podle fondu začít během příštího roku a v roce 2010 by se měl růst v průmyslovém světě obnovit.

Vlády by nyní podle MMF měly podpořit ekonomiky, v nichž výrazně klesla soukromá poptávka, z veřejných zdrojů, aby zmírnily hloubku recese. "Došli jsme k závěru, že cílem by měla být fiskální vzpruha kolem dvou procent globálního HDP," řekl Blanchard. To by mělo podle něj vést ke zvýšení světového růstu o dvě procenta a mělo by zabránit hluboké globální recesi.

Bezprostředním úkolem vlád je podle ekonoma MMF uhasit zbylé požáry na finančních trzích a přijmout kroky k omezení škod na ekonomice. Vlády by se však měly vyhnout opakování příčin krize, která začala přemírou úvěrů na americkém trhu bydlení.

Pokud by ekonomická produkce začala klesat prudším tempem, bude podle Blancharda zapotřebí ráznější fiskální stimulace. Negativní stránkou takových opatření bude dlouhodobý nárůst rozpočtových deficitů a vládních dluhů, připustil Blanchard.


Váš názor
  • Je pozdě
    5.12.2008 10:37

    Teoreticky by to fungovat mohlo, praxe reaguje mnohem rychleji /statistika je opakovaně horší než nejpesimističtější očekávání/. Před rokem se mluvilo o recesi, že možná přijde a dnes se začíná řešit? Dnes se začíná mluvit o deflaci, řeší se drastickým snižováním sazeb a současně se tisknou bankovky. Zadělává se na stagflaci. Producent surovin asi nebude prodávat pod náklady, radši zastaví produkci a bude žít z úspor do doby, než se cena zvedne netolik, aby šel zase pracovat. Státní výdaje jsou řešením pro to, aby šel producent pracovat co nejdřív. Lineární růst a snaha o něj se v posledních 2 letech zvrhl v exponenciální, způsobilo to velké výkyvy na trzích a bude hrozit vznik lokalit sociálně výbušného prostředí. Dělají se opatření. Je třeba nalézt řešení.
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba