Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB snižuje sazby: Agresivní přístup proti rychlému ochlazení ekonomiky

ČNB snižuje sazby: Agresivní přístup proti rychlému ochlazení ekonomiky

17.12.2008 12:39
Autor: David Marek

Komentář byl rozšířen:
ČNB snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů přesně podle našeho odhadu a tržního konsensu. Klíčová dvoutýdenní repo sazba klesla na 2,25 procenta. Naposledy byla na této úrovni v září 2006.

Agresivní přístup centrální banky je naprosto na místě. Ekonomické statistiky se rychle zhoršují a ukazují, že recese v eurozóně doléhá na českou ekonomiku silněji a rychleji, než kdokoli předpokládal. Varováním jsou zejména data z průmyslu, zahraničního obchodu a obrat vývoje na trhu práce. Za takové situace je rychlá reakce hospodářské politiky nezbytná. Podpůrným argumentem pro rychlé snižování sazeb ČNB je zvýšení rizikové prémie, které omezuje vliv měnové politiky na tržní úrokové sazby. O to větší je potřeba dávkování měnové politiky.

V souladu s naší aktuální prognózou české ekonomiky (růst HDP v příštím roce o 0,5 procenta) by měla ČNB pokračovat ve snižování sazeb i v první polovině příštího roku. Otevření mezery výstupu a rychlý pokles inflace by mohly klíčovou sazbu ČNB přivést až k hodnotě 1,50 procenta, případně 1,25 procenta. Níže úrokové sazby ČNB ještě nikdy nebyly.

Snižování úrokových sazeb společně s averzí k riziku doléhá na českou měnu. Koruna je nyní výrazně slabší než v polovině roku. Podle našeho modelu rovnovážného kurzu je koruna již o 3 procenta podhodnocena. Za normálních okolností by takový vývoj kurzu představoval inflační riziko. Nyní však inflace rychle klesá a naopak oslabení kurzu koruny může alespoň částečně zmírnit dopady recese v eurozóně.

K zamyšlení je koordinace měnové a fiskální politiky. Úrokové sazby nemohou nést plnou tíhu zhoršujících se ekonomických podmínek. Ve fiskální oblasti se nabízí při takto rychlém zpomalování růstu a rostoucím riziku recese přikročit i k silnějším krokům než je působení automatických stabilizátorů v podobě daní a dávek v nezaměstnanosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Hypotéka
  17.12.2008 23:09

  Chci hypotéku 800000 začátkem ledna, doufám, že to klesne pod 5% z dnešní nabídky 5,4%.
  Bondy
 •  
  17.12.2008 16:31

  Dnes už je jasné, že snižováním úrokové sazby se nic nevyřeší, protože banky úvěry nesníží. Vizionář si stále myslí, že efektivnější cesta je cesta snižováním daní, a to jak firmám tak i občanům.
  Vizionář
 • Zpoždění
  17.12.2008 16:16

  Dobré ráno pánové, jak pak jsme s vyspali. Tato snižování sazeb mohla zabránit spekulativnímu růstu měny před rokem, kterým se firmy dostaly do kolen ještě před krizí a měly by mnohem větší šance ustát krizi a udržet zahraniční trhy. Jako medvědi po roce nastává u ČNB náhlé probuzení ze zimního spánku. Někdo má už od přírody vedení delší. OH
  OH
 • Zchlazení ...
  17.12.2008 13:29

  v automobilovém průmyslu je dáno naprostým administrativním uškrcením na straně poptávky. Leasing byl změněn na službu spadající do 19% DPH a odpisová doba pro firmy se zvedla ze 3 na 4 roky. A ted se státní úředníci diví, že auta nikdo nekupuje ? No prostě vážení - není motivace. (Kromě toho, že většina firem šetří a nemá peníze na zbyt). A co dál ? Zemědělci vozí řepku do rafinérií namísto do potravinářských závodů. Totéž pšenice. Do pohonných hmot se přidává cosi, co likviduje deštné pralesy a zvyšuje cenu. Zaparkovat autem v Praze je díky modrým zónám neřešitelné. Pojištění se zvyšuje. Cena dálniční známky roste. Platím dále silniční daň. Tak proč si mám koupit auto, vážený státe ? Kdy se státní úředníci zamyslí ? Novomanželské půjčky to nevyřeší ....
  Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)