Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí stoupl na 1,513 bln. Kč

ČNB: Zahraniční dluh ČR ve 3. čtvrtletí stoupl na 1,513 bln. Kč

31.12.2008 11:03
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zahraniční dluh České republiky, což je suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti, ke konci letošního 3. čtvrtletí vzrostl na 1,513 bilionu korun a představoval 41 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně tak dluh stoupl o 225,4 miliardy , uvedla dnes Česká národní banka. Na konci 2. čtvrtletí činil dluh 1,467 bilionu .

Na růstu zahraničního zadlužení se ve třetím čtvrtletí podílely všechny sektory ekonomiky, nejvíce podnikový sektor. Hlavními důvody byly emise dluhopisů tuzemských podniků na zahraničních trzích a úvěrové vztahy tuzemských podniků se zahraničními mateřskými firmami. Podíl podnikového sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil 47,3 procenta.
 
"Celkově sice dluh ČR narůstá, avšak s ohledem na exportní výkonnost země, i v poměru k HDP, nepředstavuje pro českou ekonomiku problém. Navíc ve srovnání s okolními zeměmi má ČR nadále dluh nejnižší," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V nárůstu zahraničních závazků vládního sektoru se promítlo především čisté čerpání úvěrů od Evropské investiční banky (EIB) na rozvoj infrastruktury. Zahraniční zadluženost vládního sektoru tak tvoří 21,3 procenta celkové zadluženosti.

V časové struktuře zahraničního dluhu poklesla krátkodobá složka dluhu na 33,8 procenta (na konci loňska to bylo 31 procent).

Poměr mezi výší dlouhodobých zahraničních závazků veřejného sektoru a závazků soukromého kapitálu se proti předchozímu období nezměnil. Na konci třetího čtvrtletí zaujímaly závazky veřejného sektoru 45,2 procenta, závazky soukromého sektoru 54,8 procenta.

Schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí se ve třetím čtvrtletí prohloubil o 25,8 miliardy korun na 1,395 bilionu korun; dosáhl tak 37,8 procenta objemu HDP.

Stav pasiv investiční pozice narostl ve třetím čtvrtletí o 57,8 miliardy na 3,59 bilionu , meziročně to bylo o 376,4 miliardy více. Růst závazků byl důsledkem přílivu přímých zahraničních investic do české ekonomiky.

Navýšení stavu přímých investic v České republice podle centrální banky souviselo hlavně s předpokládanou výší reinvestovaného zisku.

Stav zahraničních portfoliových investic, včetně finančních derivátů, se ve třetím čtvrtletí snížil, vlivem čistých odprodejů akcií a dluhopisů na tuzemském trhu zahraničními investory a v důsledku vývoje cen na kapitálovém trhu. Zastoupení přímých zahraničních investic na celkových pasivech se zvýšilo ke konci třetího čtvrtletí na 54,5 procenta. Podíl portfoliových investic včetně stavu derivátů činí 17,9 procenta.

Podle ČNB se aktiva investiční pozice ve třetím čtvrtletí vlivem kladných kurzových rozdílů zvýšila o 32 miliard , meziročně tak byla o 127,6 miliardy vyšší. Navýšení aktiv z přímých investic souviselo s předpokládanou výši reinvestovaného zisku a posílením základního kapitálu zahraničních dceřiných společností.

Stav portfoliových investic poklesl především vlivem vývoje cen na kapitálových trzích. Podíl přímých a portfoliových investic (včetně hodnoty derivátů) na celkových aktivech investiční pozice činil 35,4 procenta.

Zahraniční pohledávky podnikového sektoru (bez přímých a portfoliových investic) v zahraničí rostly. Podnikový sektor zaujímal na celkových aktivech investiční pozice 10,2 procenta.

Zahraniční aktiva obchodních bank (bez cenných papírů) poklesla vlivem snížení stavu krátkodobých vkladů. Pohledávky obchodních bank naplňovaly 24,4 procenta celkových aktiv investiční pozice.

Podle ČNB se objem zahraničních aktiv vládního sektoru ve třetím čtvrtletí téměř nezměnil. Došlo k navýšení účasti ČR na kapitálu mezinárodních organizací. Zahraniční aktiva vládního sektoru činí pouze 1,4 procenta celkových pohledávek.

Devizové rezervy a ostatní aktiva ČNB ve třetím čtvrtletí vzrostly a jejich podíl na celkových aktivech investiční pozice se zvýšil na 28,6 procenta. V růstu stavu devizových rezerv a ostatních aktiv ČNB se projevil vliv kladných kurzových rozdílů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2021
5:48Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y