Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Whitney: Credit Crunch je sotva na půli cesty, na úvěry dosáhne jen pár největších. Bez SME's nečekejte skutečné oživení

Whitney: Credit Crunch je sotva na půli cesty, na úvěry dosáhne jen pár největších. Bez SME's nečekejte skutečné oživení

2.10.2009 16:30
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

„Každý, kdo očekává skutečné ekonomické oživení, bude asi dříve nebo později značně rozladěn. Proč si to myslím? Sleduji úvěrovou aktivitu a ta se utahuje stále více,“ uvádí známá bankovní analytička Meredith Whitney, podle které byly peníze amerických daňových poplatníků rozděleny (ne-li rozházeny) mezi instituce s nálepkou „too big to fall“, zatímco ve financování malých a středních podniků (SME) pokračuje doba ledová. „Velké, rozsáhle kapitalizované společnosti nemají dnes problém s přístupem k úvěrům, na druhé straně však menší podniky nikdy nezažívaly horší časy,“ uvádí Whitney. SME přitom ve Spojených státech zaměstnávají polovinu pracovní síly a zajišťují 38 procent amerického HDP. Dopady na nezaměstnanost a růst snadno domyslet.

Podle Whitney lze úvěry SME počítat na prstech jedné ruky a úvěrové rámce na kreditních kartách, které v USA pro SME představují hlavní zdroj financování, za poslední rok zhubly o čtvrtinu, v dolarovém vyjádření o 1,25 bilionu dolarů. 10 % účtu na úvěrových kartách bylo zcela zrušeno, podle dat Fedu celkový objem úvěrů SME’s proti 4Q08 klesl o 3 procenta či 113 miliard dolarů, což je první pokles od roku 1993. V průzkumu americké bankovní asociace 79 procent SME odpovědělo, že pociťuje dopady drastického omezení přístupu k financování. Meredith Whitney dovozuje, že právě pokles celkového objemu úvěrů malým a středním podnikům o biliony dolarů od počátku úvěrové krize stojí za hlubokým propadem v trendu spotřebitelských výdajů – s jasným dopadem do výkonu ekonomiky.

Vyschl i další významný kanál financování SME a start up projektů, kterými byly půjčky proti jištění nemovitostmi. Důvodem je propad cen na nemovitostním trhu vyvolaný krizí a umocňovaný transakcemi s domy prodávanými pro neschopnost splácet hypotéku, což tlačí ceny dále dolů. Podle Whitney mají dnes nižší hodnotu, než na ně vzaté hypotéky, 32 procenta amerických nemovitostí.

Whitney rovněž upozorňuje na význam SME pro potenciál dalšího růstu ekonomiky. „Malé a střední podniky jsou prvotním motorem inovací. Apple (183,73 USD, 1,59%), Dell , McDonald’s či Starbucks (19,8 USD, -0,85%) , ti všichni začínali jako malé podniky,“ připomíná Whitney. Analytička akceptuje „normálnost“ úvěrové kontrakce v období krize, ústící ve snahu bank „nabízet úvěry těm nejsilnějším, kteří je nepotřebují“, připomíná však, že v předchozích krizích zůstal pro SME zachován vždy alespoň jeden k hlavních zdrojů financí. Podle Whitney by podpora místo - či alespoň vedle - největších měla být poskytnuta malým regionálním bankám, významným pro sektor malých a středních podniků. Místo toho však analytička realisticky očekává do konce roku 2010 vymizení dalšího 1,5 bilionu kreditních linek ze systému… Dopady na SME se tak podle Meredith Whitney ještě zhorší, protože dosud se škrty podle ní týkaly alespoň z části neaktivních účtů. V této souvislosti apeluje také na regulátory, aby zvážili zavádění nových přísnějších (a často uspěchaných) pravidel uprostřed krize.

(Zdroj: Meredith Whitney Advisory Group, WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data