Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ prolomil vzestupný trend... technická analýza

ČEZ prolomil vzestupný trend... technická analýza

21.10.2009 14:20

Akcie ČEZu se pohybovaly od 18. února 2009 v rostoucím trendovém kanálu daném květnovými a srpnovými maximy (červeně). Po odrazu od silné rezistence 1000 se vydaly v úzkém sestupném kanálu směrem dolů (zeleně). 15. října ČEZ (902 CZK, 0,78%) v tomto sestupném kanálu prolomil spodní linku širokého vzestupného kanálu. Pokles ceny v poslední době mohl být dán tím, že někteří investoři údajně přesunuli část peněz z ČEZu na úpis akcií polské energetické firmy PGE.

V pátek 16.10. se ČEZ za nadprůměrného objemu odrazil od pásma kolem 853 , kde leží jednak 38,2% Fibonacciho úroveň z celého předchozího růstu a také historicky významná úroveň, nyní v podobě podpory. Po dosažení této podpory se do ČEZu vracejí investoři, kterým se údajně jeví současná předpokládaná upisovací cena akcií polské energetiky PGE, která neustále stoupá, jako vysoká. To potom činí cenu ČEZu opět relativně atraktivní. Zájem o emisi PGE je v Polsku přiživován poskytováním úvěrů s vysokou pákou speciálně na nákup tohoto papíru.

Ani tito vracející se investoři však nejsou zatím schopni cenu dostat z klesajícího úzkého trendu či dokonce zpět do rostoucího kanálu, tedy přes 910 . V případě poklesu ceny bude opět překážkou pásmo nad 850Kč. Pokračováním v sestupném trendu by došlo k prolomení této podpory a pravděpodobném dojezdu až do pásma 805 – 810 .

Technický graf (kliknutím na obrázek zvětšíte graf do nového okna)

ČEZ 21.10.2009

Pozn: Tento text se nemusí shodovat s oficiálním názorem Patria Finance a jejími analýzami


Váš názor
  •  
    22.10.2009 7:01

    Ahoj Pavle...je to výborné.....krátké , jasné, výstižné.
    Pavel S.
  • Grafy
    21.10.2009 17:09

    Odkud je ten graf použitý v článku? Vidím tam Bloomberg, ale na něm jsem se proklikal jen na nějaké velmi základní grafy, se kterými nejde skoro nic dělat, tohle musí být něco jiného. Poradí někdo?
    qqq
  • CEZ
    21.10.2009 16:09

    podla mna je súčasná cena nadhodnotená - stačí porovnat cez s vykonmi - PE,netvalue... , jej zastaralú štrukturu portfolia s niektor.EU spoločnosťami ako ENEL, Eon, International Power,..len dividendy u ENELu vychádzajú ročne cca 10%!!!pričom ma vysoky podiel ekolog.energie oproti cezu s veľ. rastovým potencialom aj vbuducnosti. Cez ešte žije z kvazi monopolu v ČR ktorý jej už pomali ale isto bude končiť a pocíti to výraznejšie v konkurenč. tlaku od buduceho roku. Relativizovaná cena cez je podla mna niekde 740-770ck. Pokles ceny netreba hladat v tech.analýze alebo v IPO PGE, poklesli aj ostatný europsky hráči a ešte viac...pozri napr. EON...PGE len može zvýšiť tlak zvlášt na Čez ako SE hráča...
    fidelity
  • Omyl
    21.10.2009 15:05

    TA by opravdu byla perfektní, pokud by do trhu nevstoupila diskontinuita v souvislosti s IPO PGE, která srazila cenu ČEZ nejmíň o 50 CZK a tedy celý kanál se posunul o cca 50 CZK níže. Nejde podle mne o žádné prolomení spodní hranice růstového kanálu, ale jen o posun této hranice. Předpokládám, že odraz ceny od 850 je tedy o odraz od této posunuté spodní hranice pásma a bude s největší pravděpodopností následovat růst k rezistenci na 1000 CZK snížené o miň než 50.
    jarom
    • Re: Omyl
      21.10.2009 15:10

      Pro růst je varianta průlomu současného klesajcího úzkého trendu. Ovšem k prolomení dosavadního růstového trendového kanálu došlo.
      Plachý
      •  
        21.10.2009 23:14

        kanál je kanál a ten byl proražen.ČEZ není ORCO nebo jiný shit.Pokud došlo k průrazu růstového kanálu je to asi závažnější situace a čez vždy fungoval jako předstihový indikátor. Tato skutečnost limituje úvahu o růstu trhů kamsi dál do nebes.
        rogy
      •  
        21.10.2009 15:12

        Jasně, nikdo netvrdí, že to bude od teď dál klesat.
        Albi
  •  
    21.10.2009 14:58

    Gratuluju!
    Kalka.
Aktuální komentáře
12.05.2026
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD