Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Zvýšení sazeb přijde nejdříve ve třetím čtvrtletí, ekonomika ještě zpomalí

Tomšík (ČNB): Zvýšení sazeb přijde nejdříve ve třetím čtvrtletí, ekonomika ještě zpomalí

26.1.2010 11:15
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Česká centrální banka zřejmě nepřistoupí ke zvýšení úrokových sazeb dříve, než ve třetím čtvrtletí roku. Uvedl to dnes člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík pro Bloomberg s tím, že posilující koruna tlumí inflační tlaky, což tvůrcům měnové politiky poskytuje širší prostor po její pozvolnější utahování. „Zvýšení sazeb zřejmě přijde nejdříve ve třetím čtvrtletí,“ uvedl Tomšík s tím, že osobně „vidí prostor pro pozdější zvýšení sazeb proti odhadu z listopadu“. V listopadu 2009 ČNB naznačovala zvýšení sazeb ve druhém čtvrtletí roku.

Centrální banka počítá se zpomalením ekonomického růstu ČR ve druhém a třetím čtvrtletí roku a zlepšováním běžného účtu platební bilance. V listopadu ČNB odhadla deficit běžného účtu platební bilance pro rok 2010 na 0,8 % HDP proti 3,1 % za rok 2008. Nové předpovědi mají být k dispozici po jednání bankovní rady dne 4. února. „Výstup ekonomiky v příštím dvou čtvrtletích zpomalí a odložení kroku zvýšení sazeb ze strany ČNB jí poskytne více času na obnovu,“ uvedl Tomšík. ČNB podle něj bude schopna pružně korigovat utahování měnové politiky při zlepšení běžného účtu a silnější koruně.

ČNB odhaduje, že posílení koruny k euru o jedno procento mírní míru inflace o 25 bazických bodů (0,25 %). Od počátku roku koruna proti euru posílila o 2,5 procenta, což je proti zlotému a forintu nejvýraznější zpevnění v regionu. Míra inflace relevantní pro měnověpolitické rozhodování má dle ČNB zůstat v letošním roce pod 2% cílem. Po snížení klíčové úrokové sazby na úroveň jednoho procenta zůstává ČNB jediným členem Evropského systému centrálních bank ze zemí střední a východní Evropy, naplňujícím referenční sazbu ECB. Růst HDP očekává ČNB pro letošní rok o 1,4 procenta, ECB o 0,8 procenta.


Váš názor
  •  
    26.1.2010 13:08

    Docela zajimavé je sledovat odhady vývoje HDP na letošní rok. Přeci jen v zemi, která je značně závislá na produkci automobilů, očekávat růst po odeznění šrotovacích akcí u hlavních obchod. partnerů, jen docela odvážné. Víme, jak se auta prodávala v první půlce roku 2009. Víme, že kdyby nepřišlo šrotovné byl by propad hospodářství větší. Víme, že díky šrotovnému některé domácnostni realizovaly nákup auta, který by normálně proběhl třeba v rozpětí jednoho až tří let a takto se tyto prodeje naakumulovaly do jednoho půlroku. Dá se předpokládat, že o to citelnější propad prodejů aut bude. Německo má po šrotovném. Slovesnko taky. Ve Francii odeznívá taky. To se týká kolínské továrny. A nezaměstnanost bude všude růst. Že by nějaký další stimul? Ale už tak se muselo škrtat a příjmy rozpočtu zas nebudou takové, s jakými se počítá. Myslím ,že nás čeká na konci roku trochu de jávu.
    ignác
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data