Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strategie (ještě) většího šaška…

Strategie (ještě) většího šaška…

16.3.2010 12:53
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Teorie většího šaška (the „greater fool theory“) je založena na víře, že nákup cenného papíru či nemovitosti za nesmyslně vysokou cenu může v konečném účtování přinést zisk, i když je cena pořízení sama o sobě více než nadhodnocená. Důvodem této víry je hypotéza, že vždy najdete někoho, kdo od vás dané aktivum koupí ještě o kousek dráž. Jinými slovy, když už jste ze sebe udělali „kašpara“ nákupem předražené věci, musíte najít někoho dalšího a tomu to prostě prodat za o něco vyšší cenu.

V dobách nafukování ekonomických bublin výše uvedená strategie v zásadě funguje tak, jak bylo popsáno. Bubliny totiž vytváří iluzi hodnoty a koncentrují se velmi často právě na akciovém a realitním trhu. Dokud je tato iluze přítomna (a nezřídka podporována buďto zkorumpovanými nebo nekompetentními médii), všechno běží jak má.

Žádná bublina však netrvá věčně zejména proto, že je sama o sobě z definice abnormální. I z toho důvodu obvykle extrémně předražené akcie či nemovitosti v okamžiku „splasknutí“ propadnou v ceně mnohem rychleji a mnohem více, než ty ostatní. To je samozřejmě velmi nemilé pro posledního „šaška“, kterému v ruce zůstalo aktivum s rychle klesající cenou. Sázet na to, že toto aktivum od něj někdo koupí za vyšší cenu je v okamžiku „korekce“ zbytečné.

Jedinec či malá skupina investorů, spekulujících ve smyslu výše uvedené strategie, nejsou pro ekonomický systém nijak nebezpeční. Z pohledu systemického rizika jsou relativně insignifikantní, jejich portfolia nemají sílu „rozhoupat loď“. Na celém trhu je mnohem větší objem aktiv na to, aby ztráty této malé skupiny investorů někoho zajímaly.

Problém nastává v okamžiku, kdy iluzi této teorie propadne mnoho investorů, nejlépe ještě v tu samou chvíli. Velmi často se jejich aktivita navíc soustředí na nelikvidní a těžko ocenitelná aktiva (junk stocks,…), kde pokles či vymizení nabídky dalších „šašků“ vede k rychlému a často velmi drastickému pádu trhu.

Tolik suchopárná teorie. Praxe je samozřejmě mnohem barvitější a někdo by mohl argumentovat, že vlastně celá burza „jede“ na principu „ještě většího šaška“. Ten, kdo spekuluje na růst v zásadě vždy nakupuje s cílem prodat to co drží o něco dráž někomu jinému. Tak já nevím…

Hezký týden přeji,


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Fool je blázen
  22.3.2010 15:48

  a nikoli šašek. A kdo kupuje akcie, tak prostě svěřuje své peníze někomu, o kom si myslí, že jeho peníze zhodnotí lépe než on sám. Kdo si tedy kupuje Google nebo Intel je asi těžko blázen, že jo. Blázen si koupí Orco, AAA auto nebo NWR. Neboť jejich zhodnocení opravdu vyžaduje ještě většího blázna.
  Dan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m