Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: České banky mají vůči Řecku expozici 20,5 mld. Kč, Komerční banka zhruba 8 miliard

E15: České banky mají vůči Řecku expozici 20,5 mld. Kč, Komerční banka zhruba 8 miliard

29.4.2010 8:59

Expozice českého bankovního systému vůči Řecku by měla být nižší než 25 miliard korun, o nichž se naposledy spekulovalo. „Objem řeckých dluhopisů držených českými bankami představuje přibližně půl procenta celkových aktiv bankovního sektoru,“ cituje deník E15 vyjádření Tomáše Zimmermana z České národní banky. Uvedený podíl obligací odpovídá hodnotě 20,5 miliardy korun. Pojišťovny a penzijní fondy nevlastní podle ČNB dokonce žádná řecká aktiva, některé řecké cenné papíry ovšem mohou držet podílové fondy.

Samotné české bankovní domy příliš sdílné ohledně podrobností o investicích do řeckých dluhopisů nebyly. Výjimkou je Komerční banka (4051 CZK, -3,09%), u které hodnota těchto cenných papírů v jejím portfoliu činí osm miliard korun. Podle deníku E15 hodlá banka tyto obligace džet až do jejich splatnosti. Ratingová agentura S&P přitom včera varovala, že v případě platební neschopnosti Řecka by tento přístup mohl vést ke ztrátě 50 až 70 procent investice (čtěte zde).

Česká spořitelna z rakouské bankovní skupiny Erste Bank (835 CZK, -2,68%) již dříve uvedla, že její objem investic do zahraničních bondů nepřesahuje padesát milionů korun. „Dluhopisy řeckých bank tvoří méně než 0,2 procenta celkové bilanční sumy,“ uvedla pro E15 Pavla Langová z tiskového oddělení České spořitelny s tím, že banka v bilanci sice nemá žádné řecké státní dluhopisy, nicméně drží dluhopisy řeckých bank, které se také potýkají s problémy.

Pokles hodnoty řeckých dluhopisů na trzích, se v ziskách bank odrazí dříve než na samém konci jejich splatnosti. „Banky dluhopisy přeceňují na reálnou hodnotu podle vývoje tržních cen,“ uvedl pro deník Zimmerman. Například Komerční banka, pokud by nyní dluhopisy diskontovala o dvacet procent, by podle E15 odepsala 1,6 miliardy korun.

Expozice globálního bankovního systému přitom podle odhadu data Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements – BIS) dosahuje 295,5 miliard dolarů, tedy asi 5,75 bilionu korun. Největšími věřiteli Řecka jsou podle poslední analýzy Banky pro mezinárodní platby francouzské a švýcarské banky, jejichž pohledávky analytici shodně odhadují na 79 miliard dolarů. Třetí největší expozici vůči Řecku mají podle BIS německé banky – 43 miliard dolarů čili asi 1,3 procenta HDP. Relativně vysokou expozici mají bankovní systémy dalších dvou zemí z ostře sledované skupiny zvané PIIGS, konkrétně Portugalsko přes 4,5 procenta hrubého domácího produktu a Irsko 3,8 procenta (více podrobností zde).

(Zdroj: E15, Bloomberg, Euro, BIS)


Váš názor
 • kolik toho sporka ma?
  29.4.2010 13:53

  sporka pry ma max. 50 mio kacek cizich bondu... 0,2% z jeji bilance (skoro 90 mld) je ale pres 1,5 mld... takze co je spravne? a kde bude zbylych 8 mld? asi v cobce...
  koukalik
  • Re: kolik toho sporka ma?
   29.4.2010 13:54

   sorry, vypadla nula, bilance sporky je skoro 900 mld
   koukalik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů