Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy zajímá, co udělá příští česká vláda

Trhy zajímá, co udělá příští česká vláda

26.05.2010 13:14
Autor: David Marek

Do voleb zbývá několik posledních dní a k České republice se stáčí pozornost finančních trhů. České volby sice zůstávají ve stínu současných turbulencí na trzích, to ovšem neznamená, že by jejich výsledek nikoho nezajímal. Naopak.

Výsledek voleb napoví, jaká by mohla být hospodářská politika budoucí vlády a jak budou řešeny nejpalčivější problémy. Mezi ně patří: okamžité řešení hlubokého schodku veřejných financí, změna daňového systému, vyřešení dlouhodobé stability důchodového systému a zdravotnictví a rozhodnutí o využití firem plně či částečně vlastněných státem. To jsou základní témata, na která se českých ekonomů ptají lokální i zahraniční investoři. Vedle toho existuje řada dalších důležitých témat, jako například reforma školství, která také ovlivní budoucnost české ekonomiky, jen jsou trochu v pozadí, neboť nepředstavují tak bezprostředně viditelný problém.

Jak zatočit se schodky

Finanční trhy primárně nezajímá, zda ke snížení rozpočtového schodku dojdeme vyššími daněmi nebo snižováním výdajů. Důležitější jsou dva aspekty: důvěryhodnost závazku snižovat deficit a dopad na ekonomiku.

Důvěra ve schopnosti českých politiků řešit rozpočtovou situaci utrpěla šrámy a současná dluhová krize v eurozóně odhalila, že jinde to není o mnoho lepší. Proto se i relativně disciplinované Německo raději svázalo ústavním zákonem nejdříve omezujícím a následně zakazujícím rozpočtové schodky. Podle dnes převládající ekonomické teorie by teoreticky měly státní finance někdy sklouznout do minusu, aby pomohly zmírnit výkyvy ekonomiky. Tolik teorie. Zkušenost ukazuje, že politici s tímto nástrojem ale neumějí zacházet. Nicméně ať se rozhodneme pro ústavou svázaný rozpočet nebo dáme ještě jednu šanci politikům, musíme vyřešit současný rozsáhlý schodek. Ten by měl letos i příští rok překročit pět procent HDP.

Schodek takového rozsahu není omluvitelný loňskou recesí. Budoucí vláda bude mít nesnadné rozhodování o rychlosti snižování schodku. Příliš pomalu znamená nedůvěru finančních trhů v dostatečnou fiskální konsolidaci. Příliš rychle přináší silný negativní fiskální impuls a návrat recese či stagnace.

Daně: dvakrát měř…

Jak tedy zatočit se schodky? Především přesvědčivě, a bude-li plán skutečně důvěryhodný, bude moci být rozložen do více let, aby dopady na ekonomiku byly co nejméně negativní. Jinak si finanční trhy (nebo Mezinárodní měnový fond) vynutí okamžitou nápravu státních financí i za cenu recese.

Někteří politici si možná myslí, že mohou nastavit daňový systém podle svých představ. Mohou, ale nemusí to být správná volba pro ekonomiku.

Ekonomy, ratingové agentury a finanční trhy bude zajímat, co s daněmi provede nová vláda. Český daňový systém má mnoho chyb, zbytečných komplikací a nabízí hodně prostoru ke zlepšení, tak aby lépe podpořil ekonomiku, aniž bychom aspirovali na zvýšení daňových příjmů. Jenže my na něj aspirovat musíme vzhledem k rozsahu rozpočtových schodků. Máme před sebou dva úkoly, které se musí řešit zároveň: dostat z daní více do státní pokladny a provést to tak, aby to ekonomiku poškodilo co nejméně.

Obecně známým doporučením je preference nepřímých daní (DPH, spotřební daně) před zvyšováním zdanění práce a kapitálu. Nabízí se také zvýšení majetkových daní, které patří mezi nejméně poškozující ekonomiku. Evidentním nesmyslem českého daňového systému je množství výjimek. Problém představuje stále rozdílný přístup při zdanění zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Řešit by se mělo také to, že daňový systém zvýhodňuje dluhový kapitál před financováním investic vlastním kapitálem (emise akcií, zadržené zisky). Za této situace se nelze příliš divit, proč je pražská akciová burza tak zakrnělá a firmy jsou silně závislé na bankovních úvěrech.


Staré známé neznámé

Ve výčtu témat v hledáčku pozornosti finančních trhů nelze opomenout reformu důchodového systému a zdravotnictví.

Ztratili jsme desetiletí akademickými úvahami a sestavováním komisí, jejichž práce skončila v zapomnění ministerských regálů. Ačkoli se zdá, že není důvod spěchat, ideální doba na zahájení reformy důchodů již minula. Nyní s každým rokem ztrácíme prostor pro změny, které by zajistily rozumnou životní úroveň budoucím generacím a nezruinovaly by státní rozpočet. Financování zdravotní péče se týká stárnutí populace ve stejné míře, proto je škoda, že se změny v této oblasti zastavily na krocích, které měly alespoň zmírnit plýtvání léky a zdravotní péčí. Absence změn v obou oblastech nejsou předmětem každodenního zájmu finančních trhů, mohou však vést k erozi ratingu, která by již státními dluhopisy, korunou a pražskými akciemi otřásla.


Státní firmy: dojné krávy?

Dalším bodem zájmu trhu je osud firem plně či částečně vlastněných státem.

Příkladem je společnost ČEZ. Vedle sebe se objevují návrhy na regulaci cen elektřiny a využití dividend této společnosti pro mimořádné důchody. Se státními aktivy by přitom vláda měla zacházet tak, aby zvyšovala jejich hodnotu. Pokud by ČEZ neměl dostatek vhodných investičních projektů, bylo by správné, aby vyplácel dividendu. Nicméně částka na obnovu kapacit v elektroenergetice bude velmi vysoká a zvýšení stávajícího dividendového poměru by mohlo dlouhodobě hodnotu firmy spíše snížit než zvýšit. Související otázkou je využití již vyplácených dividend. Jednoduše je projíst není z nejchytřejších nápadů.

Zbývá také rozhodnutí, co s ČSA, Letištěm Praha, Budvarem a dalšími firmami. Privatizovat? Jak? Přes burzu, nebo strategickým investorům? Co s privatizačními výnosy?

Současné drama na trzích zastiňuje domácí ekonomická témata. Volby, následné sestavování nového kabinetu a jeho postoj ke zde nastíněným tématům se dříve či později ale musí promítnout do vývoje české ekonomiky a ovlivnit její stabilitu. V hospodářské politice je jen omezený prostor na chyby. Finanční trhy nemusí poslouchat politiky, naopak politika se může stát rukojmím trhů, když se sama zotročí příliš vysokými dluhy, jimiž v podstatě prodává svou suverenitu. Svoboda znamená také zodpovědnost.

Autor publikoval tento text 24. května 2010 v Lidových novinách.


Váš názor
 • Svoboda znamená také zodpovědnost.
  27.05.2010 7:30

  Je zásada Svobodných v jejich stanovách strany. Ne top00
  dmk
 •  
  26.05.2010 15:22

  to vše může napravit jen top 09 v čele s pánem Kalouskem a schwarzenbergem
  LAN
  •  
   26.05.2010 16:13

   TOP 09 je strana na dvě věci;)
   alexandros
  •  
   26.05.2010 15:53

   Pokud ukáže TOp 9 , že zaplatili složenku , kterou rozesílali, tak možná nebo se zavážou snížit si platy na polovinu
   Koloděj
 •  
  26.05.2010 15:16

  TAK TAK
  LLL
Aktuální komentáře
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta
15:05Británie kvůli pandemii čeká největší rozpočtový deficit od války
14:55Investiční tip AT&T: Atraktivní dividendový výnos s potenciálním kapitálovým zhodnocením  
13:31FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
13:15Amerika po volbách, covid vs. vakcína i aktuální akciové tipy. Ještě se stíháte přihlásit na webinář zdarma 25. listopadu od 14:00!
12:37Artus: Co udělají „peníze z vrtulníků“ s ekonomikou vyspělých zemí?
12:19USA zavedou cla na vázací drátky z Číny. Poprvé kvůli dopadům slabého jüanu
11:37Reuters: Evropské akcie si budou příští rok opět pohrávat s maximy
11:00Akcie si vybírají přestávku před americkými daty  
10:40EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka EK
9:55Rozbřesk: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu, koruna na dohled šestadvacítky
9:31Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Babcock International Group PLC
  Deere & Co (10/20 Q4)
  14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
  14:30USA - HDP, q/q a
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
  16:00USA - Prodeje nových domů
  16:00USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC