Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ obchoduje dnes naposledy s dividendou, VH zřejmě schválí navrhovaných 53 Kč/akcie

ČEZ obchoduje dnes naposledy s dividendou, VH zřejmě schválí navrhovaných 53 Kč/akcie

22.6.2010 8:47

Energetický gigant ČEZ v roce 2009 zvýšil čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun a představenstvo z něj navrhlo vyplatit akcionářům dividendu ve výši 53 korun na akcii. Tuto výši podle dnešních informací Hospodářských noviny také příští týden schválí valná hromada akcionářů ČEZu. Celkem tak ČEZ zřejmě vyplatí svým akcionářům 28,5 miliardy korun a do státní pokladny letos z majoritního podílu v elektrárenské společnosti přiteče 19,8 miliardy korun. Pro nárok na dividendu je nutné akcie ČEZu koupit nejpozději dnes.

Těsně před volbami ještě ministr financí Eduard Janota připustil nárůst dividendy ze zisku ČEZu za rok 2009 z navrhovaných 53 korun až na 55 Kč/akcie - zvýšení o dvě koruny by přineslo státu dalších zhruba 750 milionů korun. S ohledem na překvapivě pravicový výsledek parlamentních voleb však utichly spekulace o tlaku státu na vyplacení vyšší dividendy či dokonce „superdividendy“ navrhované ČSSD pro krytí 13. důchodů. Včera se již Janota nechal pro HN slyšet, že 53korunová dividenda ČEZu „souhlasí“.

Ačkoliv je rozhodný den pro výplatu dividendy opět shodný s dnem konání valné hromady - úterý 29. června*, bude nutné pro získání dividendy koupit akcie ČEZu v Praze nejpozději v rámci dnešní obchodní seance.

Standardně trvá vypořádání obchodu na pražské burze 3 pracovní dny, což by napovídalo, že posledním dnem, kdy bude možné nakoupit akcie ČEZu s nárokem na dividendu bude čtvrtek 24. června. Situaci však komplikuje fakt, že v týdnu od 28. června do 2. července pozastaví Středisko cenných papírů kvůli převodu evidencí dat do Centrálního depozitáře vypořádání obchodů s cennými papíry (více čtěte zde). Veškeré obchody, které proběhnou od středy 23. června (včetně) do konce června budou proto vypořádány dodatečně až 7. července.

S ohledem na tyto skutečnosti připadne proto poslední den, kdy bude možné akcie ČEZu ještě koupit s nárokem na dividendu ze zisku za loňský rok, již dnes (22. června). Akcie nakoupené v tento den budou totiž vypořádány ve standardní třídenní lhůtě, a v pátek (25. června) tak již kupující bude řádně veden ve Středisku cenných papírů jako majitel akcií ČEZu.

* Pokud bude investor 29. června vlastnit akcii ČEZu (tj. ve Středisku cenných papírů bude veden jako majitel), má nárok na dividendu.

(Zdroj: ČEZ, HN, SCP)


Váš názor
 • 22.6.2010 10:11

  nu alespoň něco co evidentně nepochází z kříšťálové koule analytiků,kteří s rozkoší rozsévají pokud možno co nejvíce poplašné zprávy šíříce tak paniku.
  BOB
  • Re:
   22.6.2010 11:03

   Tady zase někdo mele svou téma netéma...
   Koutný
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data