Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hnijící měsíc

Hnijící měsíc

12.7.2010 11:24

Než jsem začal psát tento příspěvek, chvíli jsem googloval původ pojmu „okurková sezóna.“ Nepřišel jsem na nic světoborného, pouze jsem zjistil, že pro toto období „mediální nudy“ má většina jazyků svůj speciální termín, tudíž se jedná o jev, který je vlastní lidským společenstvím bez ohledu na jejich kulturu. Naše „okurková sezóna“ neboli sauregurkenzeit pochází, jak jinak, z němčiny (zde se jedná o okurku kyselou, v českém kontextu spíše o salátovou) a je stará již dvě stě let. Velmi sexy je termín švédský: nyhetstorka resp. finský, mätäkuun juttu, který internetový robot nádherně přeložil do češtiny jako hnijící měsíc.

Lidé hodně přemýšlí. Snaží se přijít věcem na kloub, vyhnout se nepříjemnostem a nalézt optimální cestu k vytouženým metám. Jejich vytrvalost a neúnavnost je zřetelná zejména v činnostech, skýtajících možnost pohádkového výdělku, a trading je rozhodně jednou z nich. Každý den se narodí tisíce myšlenek, tisíce scénářů budoucnosti, které jsou nekompromisně prodány nebo koupeny na trzích. Bitva mezi racionálními mozky býků a medvědů téměř nikdy neutuchá. V letních měsících se však udatní válečníci na určitou dobu rozjedou do přímořských letovisek a se svými rodinami zde tráví zaslouženou dovolenou. Telefony utichnou, monitory osiří a jejich pastelově barevné blikání zpomalí svou frekvenci.

Stejně jak v žurnalistice, působí finanční okurková sezóna na první pohled ospalým a nudným dojmem. Čas plyne pomalu, reakce na vnější podněty jsou mdlé nebo žádné. Nenechme se však mýlit. Nejedná se o spánek dřevorubce unaveného celodenní dřinou, nýbrž o spánek hypnotický, ve kterém na sebe zkoumaný pacient tomu, kdo se umí dobře zeptat, může prozradit spoustu tajemství. Poté, co utichne bojová vřava, mají šanci se uplatnit dlouhodobé fundamentální tendence, jinak překryté tržní volatilitou a krátkodobými spekulativními pohyby. Operace, které je nutno uskutečnit bez ohledu na dovolenou a svátek, mají většinou podstatnější a dlouhodobější charakter a mohou poskytnout realističtější obraz skutečnosti. Je to jedno z mála období, kdy trh nechá nahlédnout do svých útrob a váš pohled není rušen neutuchajícím proudem protichůdných názorů analytiků a spekulantů, snažících se prodat své myšlenky. V období svátků dochází velmi často k protržení důležitých technických hladin, dochází k uklidnění panických výprodejů nebo změnám trendů. Přes svoji ospalost tak může být okurková sezóna velmi zajímavá a inspirativní.

Nakonec, nebavme se jenom abstraktně a pokusme se teorii aplikovat také v praxi. Ve světle výše uvedeného mi připadá trochu absurdní, že se uprostřed pilné práce na finančním armagedonu, k němuž se máme údajně blížit (a během něhož by se měl Dow Jonesův index podle příznivců Eliotovy teorie dostat až na 1000 bodů), můžeme sebrat a na čtrnáct dní odjet k moři s tím, že práci dokončíme, až se vrátíme. Armagedony nejsou produktem lidské racionality, nýbrž iracionality a nedají se jen tak přerušit nějakou okurkovou sezónou. Proto se v tento zatím poslední armagedon tak nějak zdráhám uvěřit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y