Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal Ostrava: Nespokojenost Evrazu s cenami železa je jen zástěrka

ArcelorMittal Ostrava: Nespokojenost Evrazu s cenami železa je jen zástěrka

22.07.2010 8:08
Autor: mediafax

Neústupnost v jednáních o cenách surového železa ze strany Evraz Vítkovice Steel signalizuje, že jde o dlouho připravovaný způsob, jak obejít loni podepsaný šestiletý kontrakt na dodávky s ArcelorMittal Ostrava, uvedla mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová.

"Společnosti ArcelorMittal Ostrava způsobil Evraz neočekávaný výpadek v dodávkách," uvedla Breiová s tím, že Evrazu dodávaly vysoké pece třetinu své produkce.

"Neústupnost v jednáních, navážení bram pro výrobu v Ostravě z Ruska a záměry na vybudování elektrické obloukové pece nasvědčují tomu, že dlouhodobě připravovali cestu, jak obejít společnost ArcelorMittal Ostrava a oběma stranami vloni podepsaný šestiletý kontrakt. Jejich komunikace o cenách se z tohoto pohledu jeví pouze jako zástěrka a získávání času," zhodnotil jednání Evrazu ředitel pro vnější vztahy Jan Rafaj.

Podle Rafaje musela společnost ArcelorMittal na zastavení odběru dodávek surového železa reagovat velmi rychle. "Podařilo se nám už v červenci pro část produkce určené pro Evraz najít nové odběratele. S dalšími jsme v jednání. Daří se nám oslovovat lokální zákazníky, naší snahou ale je získat nová odbytiště i na Balkáně a v Turecku," dodal Rafaj. Podle něj je jednání Evrazu jednoznačným porušením dlouhodobého kontraktu, který byl podepsán vloni v květnu po mnohaměsíčních jednáních.

Na otázku, proč Evraz odmítá auditorské potvrzení výrobních nákladů výroby surového železa a jaké je jeho stanovisko k názoru ArcelorMittal, vedení společnosti Evraz Vítkovice Steel (EVS) sdělilo, že se v současné době nebude ke spekulacím pana Rafaje vyjadřovat. Mluvčí EVS Jaromír Krišica dodal, že tvrzení ArcelorMittal, že navrhovaná cena ze strany Evrazu je nižší než provozní náklady při jeho výrobě, není pravdivé. "Můžeme to potvrdit použitím dat nezávislých analytických zdrojů,“ sdělil Krišica.

V úterý jednali představitelé Evraz Vítkovice Steel s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem (ČSSD). Pavel Tatyanin, senior viceprezidentem Evraz Group, informoval hejtmana, že se dlouhodobě nedaří dohodnout na dalších dodávkách železa z ArcelorMittal Ostrava, proto společnost Evraz Group nařídila firmě Evraz Vítkovice Steel, aby v nejbližší možné době aktualizovala studii proveditelnosti k takzvané elektrické obloukové peci se zvýšeným výkonem.

Zařízení tohoto typu nepotřebuje ke svému provozu surové železo, dokáže vyrábět ocel ze studeného surového železa, případně z různých forem šrotu. Jeho velkou výhodou je také mnohem ekologičtější provoz než u klasických regionálních železáren. Tato významná strategická investice v hodnotě přibližně tří miliard korun by zajistila společnosti Evraz Vítkovice Steel nezávislost na dodávkách surového železa z ArcelorMittal Ostrava. "Jsme přesvědčení, že tímto jasně dáváme najevo svou odpověď na neodůvodněné fámy o našem odchodu z Ostravy," řekl na jednání s hejtmanem Tatyanin.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data