Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal Ostrava: Nespokojenost Evrazu s cenami železa je jen zástěrka

ArcelorMittal Ostrava: Nespokojenost Evrazu s cenami železa je jen zástěrka

22.7.2010 8:08
Autor: mediafax

Neústupnost v jednáních o cenách surového železa ze strany Evraz Vítkovice Steel signalizuje, že jde o dlouho připravovaný způsob, jak obejít loni podepsaný šestiletý kontrakt na dodávky s ArcelorMittal Ostrava, uvedla mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová.

"Společnosti ArcelorMittal Ostrava způsobil Evraz neočekávaný výpadek v dodávkách," uvedla Breiová s tím, že Evrazu dodávaly vysoké pece třetinu své produkce.

"Neústupnost v jednáních, navážení bram pro výrobu v Ostravě z Ruska a záměry na vybudování elektrické obloukové pece nasvědčují tomu, že dlouhodobě připravovali cestu, jak obejít společnost ArcelorMittal Ostrava a oběma stranami vloni podepsaný šestiletý kontrakt. Jejich komunikace o cenách se z tohoto pohledu jeví pouze jako zástěrka a získávání času," zhodnotil jednání Evrazu ředitel pro vnější vztahy Jan Rafaj.

Podle Rafaje musela společnost ArcelorMittal na zastavení odběru dodávek surového železa reagovat velmi rychle. "Podařilo se nám už v červenci pro část produkce určené pro Evraz najít nové odběratele. S dalšími jsme v jednání. Daří se nám oslovovat lokální zákazníky, naší snahou ale je získat nová odbytiště i na Balkáně a v Turecku," dodal Rafaj. Podle něj je jednání Evrazu jednoznačným porušením dlouhodobého kontraktu, který byl podepsán vloni v květnu po mnohaměsíčních jednáních.

Na otázku, proč Evraz odmítá auditorské potvrzení výrobních nákladů výroby surového železa a jaké je jeho stanovisko k názoru ArcelorMittal, vedení společnosti Evraz Vítkovice Steel (EVS) sdělilo, že se v současné době nebude ke spekulacím pana Rafaje vyjadřovat. Mluvčí EVS Jaromír Krišica dodal, že tvrzení ArcelorMittal, že navrhovaná cena ze strany Evrazu je nižší než provozní náklady při jeho výrobě, není pravdivé. "Můžeme to potvrdit použitím dat nezávislých analytických zdrojů,“ sdělil Krišica.

V úterý jednali představitelé Evraz Vítkovice Steel s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem (ČSSD). Pavel Tatyanin, senior viceprezidentem Evraz Group, informoval hejtmana, že se dlouhodobě nedaří dohodnout na dalších dodávkách železa z ArcelorMittal Ostrava, proto společnost Evraz Group nařídila firmě Evraz Vítkovice Steel, aby v nejbližší možné době aktualizovala studii proveditelnosti k takzvané elektrické obloukové peci se zvýšeným výkonem.

Zařízení tohoto typu nepotřebuje ke svému provozu surové železo, dokáže vyrábět ocel ze studeného surového železa, případně z různých forem šrotu. Jeho velkou výhodou je také mnohem ekologičtější provoz než u klasických regionálních železáren. Tato významná strategická investice v hodnotě přibližně tří miliard korun by zajistila společnosti Evraz Vítkovice Steel nezávislost na dodávkách surového železa z ArcelorMittal Ostrava. "Jsme přesvědčení, že tímto jasně dáváme najevo svou odpověď na neodůvodněné fámy o našem odchodu z Ostravy," řekl na jednání s hejtmanem Tatyanin.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC