Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Businessweek: Deflací ohrožený západ vyvolává inflaci v rozvíjejících se ekonomikách a ohrožuje tak sám sebe

Businessweek: Deflací ohrožený západ vyvolává inflaci v rozvíjejících se ekonomikách a ohrožuje tak sám sebe

2.8.2010 8:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Většinu času po druhé světové válce byly Spojené státy lokomotivou, která táhla globální ekonomiku z recesí. Nyní to jsou rozvíjející se ekonomiky, zejména Brazílie, Čína a Indie. Vlak růstu by ale v tuto chvíli mohla zpomalit inflace v těchto ekonomikách a téměř deflační prostředí v ekonomikách rozvinutých. V Číně, Indii a dalších rychle rostoucích ekonomikách tlačí rychlá expanze růst cen nahoru a podporuje vznik bublin na trzích s aktivy.

Kvůli propletenosti globální ekonomiky zažehává inflační oheň v těchto zemích i kapitál z rozvinutých ekonomik. Jejich vlády se tak snaží zchladit ekonomiku omezením výdajů, zvyšováním sazeb nebo obojím. Pokud to přeženou, byla by to rána pro USA, jejichž ekonomika je již nyní ohrožena zpomalením či dokonce druhým poklesem. Ekonom Edward Yardeni považuje rozdíl mezi inflačními a deflačními zónami ve světě za jednu z klíčových hrozeb, kterým globální ekonomika čelí. Problém s inflací mají podle jeho názoru přesně ty země, u kterých to nyní působí komplikace pro globální růst.

Za přehřátím rozvíjejících se ekonomik stojí v některých případech hlavně omezení týkající se průmyslové kapacity a nedostatek pracovní síly. Problém inflace v těchto zemích možná zhoršuje Fed tím, že drží sazby v USA nízko. Na těchto trzích totiž asi nafukuje bubliny tím, že podporuje globální investory, aby peníze z USA investovali do zemí, které poskytují vyšší výnos. Reakce na deflační taky ve Spojených státech tak vyvolává inflační tlaky jinde, uvedl Jon Levy z Eurasia Group. USA by přitom ale byly prudkým zpomalením rozvíjejících se ekonomik poškozeny a to v době, kdy čelí hrozbě druhé recese.

Zdroj: Businessweek


Váš názor
  • Esej -autor J. Hathaway
    2.8.2010 8:59

    Dopručuji esej od J Hathawaye, mám ji v článcích týdne na http://www.pro-investory.cz/
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data