Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Obilí rekordně podražuje, hrozí nedostatek potravin a

Rogers: Obilí rekordně podražuje, hrozí nedostatek potravin a "mnohem vyšší" ceny

3.8.2010 15:32

Cena pšenice vzrostla během července nejrychleji za 51 let a v Evropě se dostala na dvouletý rekord poté, co sucho postihlo ruskou úrodu. Je evidentní, že nás postihne nedostatek zemědělských plodin, uvedl známý finančník Jim Rogers.

Poté, co mimořádné sucho zničilo úrodu na milionech hektarů, snížilo Rusko odhad své letošní sklizně obilí na 70 až 75 milionů tun z 85 milionů tun, ve srovnání s loňskou sklizní 97 milionů tun. Přestože k omezení exportu by podle Ruska dojít nemělo, nižší úroda tlačí ceny obilí na světových trzích vzhůru. „V následujících letech budou zemědělské komodity mnohem, mnohem dražší,“ řekl Rogers, který o tvořícím se nedostatku potravin uvaroval již na začátku roku. Investoři si podle něj konečně začali uvědomovat, že ceny zemědělských komodit byly příliš nízko po příliš dlouhou dobu z důvodu subvencí a dalších faktorů, a zemědělství tak přestalo být atraktivním pracovním prostředím.
 
Kdokoli, kdo disponuje potenciálně úrodnou půdou ve vhodné klimatické oblasti, vzejde ze současné situace jako vítěz, jelikož bude těžit z výrazného růstu cen potravin, domnívá se investor. „Dokud nebudou ceny vysoko, jen stěží nalákáte lidi k podnikání. Nakonec se lidé k farmaření vrátí, to ale bude ještě nějakou dobu trvat.“

Svůj podíl má podle Rogerse na současné situaci i chování vlád, které tiskly peníze, aby se dostaly z finanční krize skrze zvýšenou spotřebu. „Pokud tisknete peníze, ty by měly jít do reálných aktiv, která se dokáží sama chránit,“ dodal Rogers. Investor podle svých slov investuje do komodit a japonského jenu, švýcarského franku a eura. „Ve velmi malém objemu“ pak začal shortovat americké dluhopisy.

Návrat k zemědělství zmiňuje ve své kritice myšlenek Roberta Prechtera i investor Marc Faber. Se současnou nejistotou ohledně vývoje na světových trzích navrhuje vypořádat se návratem k farmaření, které dokáže zajistit „vše potřebné k životu“ (více v článku zde).

(Zdroj: CNBC, čtk)


Váš názor
 •  
  3.8.2010 15:40

  Nestacilo by jen chodit do lesa v lete na boruvky a maliny , na podzim na houby a v zime na klesti?
  okob
  • Hlavně přiberte na váze!
   3.8.2010 15:51

   Proč?PROTOŽE TLUSTÝ BUDOU HUBENÝ A HUBENÝ BUDOU STUDENÝ!
   pa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data