Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    HN: Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři

    HN: Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři

    17.08.2010 8:24
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Tři dávky vyplácené místo současných více než dvaceti. Tak ambiciózní je plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) na zásadní proměnu sociální sítě, kterou plánuje spustit v roce 2012.

    "Chceme postavit úplně nový systém sociálních dávek," potvrdil HN Drábek. Nově by podle něj měly existovat jen tři: jedna pro sociálně slabé, druhá při ztrátě zaměstnání a třetí pro zdravotně postižené. "V tuto chvíli si myslím, že se to k 1. lednu 2012 dá stihnout," říká ministr. Nyní stát na sociálních dávkách každoročně rozdělí asi 65 miliard korun. 60 miliard jde na invalidní důchody a další miliardy na podporu v nezaměstnanosti.

    Přesné dopady změn ještě ministerstvo propočítává. Ušetřit chce podle Drábka hlavně na administrativě. "Teď nedokážu říct, jak budou úspory vysoké. Samozřejmě budeme muset započítat i náklady na úpravu systému, přesuny lidí a změny softwaru," uvedl Drábek. "Omezit prostředky, které se na dávky vyplácejí, není moje ambice," řekl HN. Přesto se dá očekávat, že kromě zprůhlednění dávek se zpřísní i jejich vyplácení.

    Nově by se dávky měly vyplácet na jednom místě. "Nejpřirozenější by byly úřady práce, ale bude záležet na tom, jak se budou dál vyvíjet jejich agendy," řekl Drábek. Že je dnes dávek moc a nefungují vždy tak, jak mají, a lidé se v nich nevyznají, potvrzují i odborníci. Jasným příkladem je dávka na bydlení. Existují totiž hned dvě: doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení. Pro každou jsou ale jiné podmínky a každou vyřizuje jiný úřad. "Ano, zbytečně jsou dvě dávky, dělá to obrovské komplikace. Vzniklo to nedopatřením při schvalování zákonů," řekla HN zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

    "Současný systém dávek je velmi roztříštěný a administrativně náročný," potvrzuje úřad ombudsmana. "Řada lidí se vůbec nedozví, že má na dávky nárok. A lidé z jednoho úřadu často nevědí, co vydává jiný úřad. Zjednodušení by proto přivítali všichni. Snížit počet všech dávek jen na tři ale lidé z oboru nepovažují za příliš reálné. "Když se to podaří na polovičku, bude to úspěch," domnívá se Seitlová.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y