Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČD: Do konce roku počítáme s odškodněním 34.000 pasažérů

ČD: Do konce roku počítáme s odškodněním 34.000 pasažérů

20.09.2010 10:37
Autor: ČTK

(ČTK) - České dráhy zavádějí s dnešním dnem systém odškodnění pro cestující vlaků SuperCity, EuroCity a InterCity; na kompenzaci budou mít lidé nárok za určitých podmínek v případě zpoždění a snížené kvality cestování, pokud bude problém na straně Českých drah. Dráhy počítají s tím, že během pilotního provozu do konce roku o odškodné požádá zhruba 34.000 pasažérů, celkovou výši odškodného odhadují za stejnou dobu na dva miliony korun. ČTK to řekl mluvčí ČD Radek Joklík.

"Za následující tři měsíce vlaky SuperCity, EuroCity a InterCity podle našich odhadů přepraví asi dva miliony lidí, z toho 1,7 procenta by mohlo žádat o nějakou formu odškodnění," uvedl Joklík. Kromě zpoždění bude důvodem pro vyplacení odškodnění i snížený komfort cestování, například při nefungující klimatizaci nebo nasazení horších náhradních vagonů.

Kompenzace ale mají řadu podmínek a omezení. O odškodné budou moci žádat pouze cestující s jízdenkami v hodnotě nad 300 korun na osobu, cestující s kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 kilometrů na osobu a držitelé síťových jízdenek In-gold včetně verze pro firmy. Cestující nebude dostávat ve většině případů zpět hotovost, nýbrž voucher na nákup další jízdenky.

Vinu za zpoždění navíc musí mít České dráhy. Kompenzovat se tak nebude časové manko v případech, když vlak přijede pozdě ze zahraničí, zdrží ho sebevrah, nehoda nebo porucha trolejí, které patří Správě železniční dopravní cesty.

U vlaků EuroCity a InterCity budou moci cestující žádat o kompenzaci při zpoždění 60 a více minut. Při zdržení vlaku nad 60 minut bude mít cestující nárok na odškodné v podobě voucheru ve výši 50 korun, při zpoždění nad 120 minut bude jeho hodnota 100 .

Nárok na hotovost vznikne u vlaků SuperCity pendolino, zdržení musí být minimálně 30 minut. U těchto vlaků bude kompenzace ve výši ceny rezervace, tedy 100 nebo 200 korun.

Dráhy rovněž nově ošetřily situaci, kdy lidem kvůli zpoždění ujede poslední přípoj. V takových případech dráhy zajistí dopravu do cílové stanice buď náhradním vlakovým spojem, náhradním autobusem nebo umožní cestujícím využít spoje jiného dopravce. ČD následně proplatí náklady za cestu s jiným dopravcem. V mimořádných případech tak budou moci cestující dojet do svého cíle i taxíkem.

Od loňského prosince dráhy vyplácejí kompenzace v mezistátní dopravě podle nařízení Evropské unie. Ve vnitrostátní dopravě má nařízení pětiletý odklad.


Váš názor
  •  
    20.09.2010 13:35

    Není při pondělku nad dobrý vtip.
    bla156
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu