Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: ECM odevzdala 10 %, NWR pod 210 Kč znovu připravena k odrazu?

Týden na pražské burze: ECM odevzdala 10 %, NWR pod 210 Kč znovu připravena k odrazu?

1.10.2010 18:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Lehký sešup a nádech před dalším ponorem, tak vypadal uplynulý týden na pražské burze. Většina spadového spektra je tentokrát na mínusové straně naší obvyklé tabulky vítězů a poražených a index PX celkově přišel o 0,8 % a končí týden na úrovni 1126,7 bodu. Ztráty spadových titulů nejsou nikterak výrazné a až na dvě výjimky jsou limitovány řádově 2% poklesem a to ze silných titulů pouze na Tel O2. Tou první výjimkou je developerské ECM, které přišlo o více jak 10 % hodnoty. Negativně vyčnívajícím titulem je v tomto týdnu také NWR, které odevzdalo 3,7 %. Na opačné straně ostatním odskočila pojišťovna VIG s více jak 5 % ziskem. Ostatní posilující tituly, kterými jsou tentokrát KB, Pegas, KITD a AAA, se seřadily v blízkosti 1% růstu.

V úvodu týdne bylo od Prahy očekáváno dotahování páteční rally předchozího týdne na Wall Street. Tento scénář se však nakonec nenaplnil. Praha v úvodu obchodování přešlapovala na místně a své jistě ovlivnil úterní tuzemský svátek a tudíž prodloužený víkend lokálních investorů. Komerční banka se v pozdějších fázích obchodování vydala níže a to přes vyšší cílovou cenu od analytiků Credit Suisse o 25 % na 4200 korun. Jejich doporučení přesto zůstalo na „underperform“. Ve vyznění celého dne si tuzemské akcie z „osamoceného pondělka“ odnesly mírnou ztrátu v čele s bankami. Dařilo se naopak developerskému Orku a KIT digital.

Do středečního obchodování tuzemské akcie vstoupily pozitivně, avšak optimismus znovu vyprchal a již před poledne domácí trh ztrácel. Erste o procento níže vyvažovala 1% růstem KB. Mediálního CETV se týkala zpráva o konci slovenského šéfa Markízy TV. Slovenské aktivity dočasně povede Petr Dvořák, programový ředitel celé skupiny a bývalý šéf tuzemské Novy, který již dříve uvedl, že slovenský trh je obtížný, protože jeho náklady se při menším rozsahu pohybují blízko tuzemských úrovní a Markíze šlape na paty televize Jój, která s ní téměř vyrovnává tržní podíl. Philip Morris ČR ve středu otevřel v Kutné Hoře rozšířenou výrobu, které zvyšuje výrobní kapacitu závodu na 40 miliard cigaret ročně. U otevřená závodu byl prezident Klaus, který věnoval kritická slova špatným směrem jdoucí regulaci EU na tomto poli. Fortuna potvrdila úmysl vstoupit do konce roku na burzy v Praze a Varšavě, v nabídce má být podíl někde kolem třetiny akcií firmy. Na pražskou energetickou burzu vstoupil polský koncern Tauron. Celý den Praha zakončila znovu ve ztrátě, když vedoucí titul ČEZ registroval tlak na prodejní straně.

Přelom středečního a čtvrtečního obchodování okořenily zprávy související s dluhy a finančním sektorem Evropy. Moody’s jako poslední velká ratingová agentura svlékla Španělsko z nálepky „AAA“ ratingu. Irsko zase, jak dříve přislíbilo investorům, odkrylo náklady na sanaci Anglo Irish a potřebnou pomoc Allied Irish a bankovnímu sektoru jako celku. Ty v negativním scénáři země odhadla až na 50 miliard eur, v základním na 45 mld. eur. Nicméně, náklady uvedené pro Anglo Irish již byly započteny trhem, takže se negativní nálada neproměnila v paniku. Zprávy ale ovlivnily negativní úvod i na tuzemské burze. Promluvila těžební NWR a to po výhledu cen uhlí pro 4Q. Ty podle vedení firmy v posledním čtvrtletí roku mírně klesnou. Překvapení naopak přinesl průzkum polského dolu Debiensko, kde NWR „neplánovaně“ nalezla i zdroje pro navýšení produkce koksovatelného uhlí z dolu o zhruba čtvrtinu. Firma nicméně stále trvá na produkčních cílech roku 2010 – 11,5 mil. tun uhlí a 1 mil. tun koksu. Analýza Erste Bank se zaměřila na Unipetrol. Cena jeho akcií podle Erste příliš předbíhá, analytici však připustili myšlenku dividendy. Rumunský ČEZ se nechal slyšet, že větrný park ČEZu v zemi by měl být dokončen v roce 2011. V celkovém vyznění poslední zářijový den přinesl 1% nárůst indexu PX , ten ale za celý měsíc zůstal ve ztrátě 0,5 %. Akcie NWR se po výhledu na 4Q ocitly na dvoutýdenním minimech.

Pátek po čtvrtečním cuknutí vzhůru znamenal opět nevýrazný směr dolů. Developer Orco a radnice Prahy 7 se dohodly na projektu přestavby území Bubny-Zátory. Do půl roku by měla být hotova detailní studie, po následném schválení magistrátem (odhad rok 2011) by podle výkonného ředitele Aleše Vobruby první práce mohly začít v roce 2013. Investice do projektu odhaduje v rozmezí 30 až 50 miliard korun a počítá se zapojením dalších developerů. Aktivněji bylo na Komerční bance a NWR i díky doporučením. Nomura zvýšila cílovou cenu KB na 4400 z 3800 . Opačným směrem šel vzkaz od Ipopema Securities k NWR, kteří místo „koupit“ radí již jen „držet“ a snížili cílovou cenu. NWR dnes ztrácelo k úrovni kolem 209 se závěrem 207,6 . To jsou úrovně od kterých se NWR odráží již pět měsíců. NWR se částečně týká také zpráva z ocelárny ve Vítkovicích. Evraz a ArcelorMittal Ostrava stále nejsou schopny dojít dohody o ceně vstupů pro ocelárnu. Evraz dnes opět prodloužil, a tentokrát na neurčito, dočasné uzavření ocelárny ve Vítkovicích a od prvního října zůstává doma 65 % zaměstnanců s 80 % procenty platu, případně na dovolené. O pokles v rámci celého prvního říjnového dne nakonec vedle NWR postaraly ještě Tel O2 a Erste.

Vítězové % změna Závěr SPAD v Kč Poražení % změna Závěr SPAD v Kč
VIG 5,15 970,5 ECM -10,42 140,2
Pegas 1,15 450 NWR -3,72 207
KB 1,08 3940 Unipetrol -2,36 207
KITD 0,97 208 Tel O2 -2,05 382
AAA 0,92 17,46 PM ČR -2,03 9111
      Orco -1,29 187,85
      ČEZ -0,96 815
      Erste -0,75 718,5
      CETV -0,25 443


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data