Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky v září poprvé zabavily přes 100 tisíc domů z nesplácených hypoték, všech 50 zemí USA společně vyšetřuje „nesrovnalosti“

Americké banky v září poprvé zabavily přes 100 tisíc domů z nesplácených hypoték, všech 50 zemí USA společně vyšetřuje „nesrovnalosti“

14.10.2010 12:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Data americké RealtyTrac ukázala, že americké banky v září letošního roku poprvé v historii kvůli nesplácení hypoték zabavily přes 100 tisíc domů. Číslo 102 134 je nejvyšší od počátku sledování v roce 2005 a na trh přišlo v situaci, kdy se všech 50 amerických států spojilo při koordinovaném postupu vyšetřování okolností těchto zabavování nemovitostí. Státní zástupci zkoumají stížnosti, podle nichž některé banky před rozhodnutím o zabavení náležitě neprověřily dokumenty nebo k vyklizení nemovitosti předkládaly nesprávné údaje. Experti varují, že číslo může vyvolat předvolební kampaň proti zabavování domů, což zpomalí prodej realit a ještě více uškodí trhu bydlení.

V září zabavené nemovitosti vykázaly poprvé od května meziroční růst o 1,1 %, meziměsíční o 2,3 %. V režimu zabavování bylo celkem 347 420 domů, v samotném září dostala rozhodnutí o zabavení domu jedna z 371 amerických domácností. Podle víceprezidenta RealtyTrac Ricka Shargy tato čísla ještě neodrážejí rozhodnutí o moratoriu, které padlo příliš pozdě na to, aby se projevilo do zářijových čísel. „Tyto úvěry se ale stejně nevyhnou procesu zabavení nemovitosti. Jen se odkládá nevyhnutelné,“ varoval s tím, že zabavené nemovitosti dnes v USA tvoří 30 procent prodejů domů a jejich brzdění dále srazí nemovitostní trh jako celek.

Všech 50 amerických států zahájilo společné vyšetřování hypotečních bank v podezření na nesrovnalosti při zabavování nemovitostí neplatičům hypoték. Nejvyšší státní zástupce státu Iowa Tom Miller řekl, že státy budou požadovat pro neprávem vykázané vlastníky odškodnění a pro banky finanční sankce, "tam, kde to bude přiměřené". Poskytovatele hypoték budou státy rovněž nutit ke změně praktik a úpravě úvěrů pro lidi, kteří mají potíže se splácením hypoték. Vyšetřuje se zejména praxe "automatického podepisování", kdy v bankách a hypotečních firmách podepisují příslušní úředníci každý den stovky dokumentů o zabavení a vyklizení. Objevují se stížnosti, že tito lidé řádně neověřili dokumenty, které podepisovali. Bank of America, která je největším americkým poskytovatelem hypoték, už vystěhovávání neplatičů proto dočasně pozastavila v celých USA a k částečnému omezení přikročily GMAC, JPMorgan a PNC Bank. Podle analytiků Barclays Capital by mohly otázky nad přesností papírové práce "v nejbližší době podstatně zpomalit postup zabavování a mít dopad na prodej a ceny domů". Na hospodaření bank by však podle nich tento faktor vliv mít neměl.

Státní hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac již hypoteční společnosti vyzvaly, aby kvůli vyšetřování nezpomalovaly proces zabavování tam, kde si jsou jisty jeho čistotou. Bílý dům vyšetřování podpořil, odmítl však výzvy některých demokratických zákonodárců k dočasnému celonárodnímu moratoriu na zabavování realit, s tím, že „by to napáchalo více škody než užitku“. Na počátku listopadu se odehrají volby do Kongresu, v nichž demokraté kvůli nespokojenosti voličů s politikou prezidenta Baracka Obamy čekají stále silnější porážku.

Z amerických států má nejvyšší míru zabavovaných nemovitostí Nevada, jednu ze 69 nemovitostí v zemi. Druhá je Florida s poměrem 1:148, následuje Arizona s 1:159, Kalifornie s 1:178 a Idaho s 1:204. Nejnižší je naopak míra zabavovaných nemovitostí ve Vermontu, kde jedna připadá pouze na 10 780 domů v zemi.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • Zabavení domů je extra pomalé
    14.10.2010 13:45

    Problém je v tom, že např. JPM trvá v průměru 15 měsíců než zabaví dům, v NY to jsou více než 2 roky. Dnes zabavované domy tak pocházejí od těch, co přestali platit na létě 2008 mebo na jaře 2009.....Z toho pro mě plyne, že počty zabavovaných dmů i nadále porostou. Hodně. Tato prezentace JPM je naprosto výstižná: http://files.shareholder.com/downloads/ONE/1036672380x0x409164/e27f1d82-ef74-429e-8ff1-7d6706634621/3Q10_Earnings_Presentation.pdf. ......Podle Citi jde o hluboký strukturální problém. Jejich prezentace z počátku tohto týdne je výmluvná.
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m