Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová čeří vody před summitem EU: Přepsání evropských smluv je nutné k zajištění stability eura

Merkelová čeří vody před summitem EU: Přepsání evropských smluv je nutné k zajištění stability eura

27.10.2010 18:06

Stabilitu společné evropské měny nelze zajistit bez adekvátních legislativních změn, uvedla dnes spolková kancléřka Angela Merkelová, čímž potvrdila, že se nezdráhá jít do konfliktu s ostatními představiteli zemí EU, kteří zasahovat do evropských smluv většinou odmítají. Kancléřka v předvečer summitu zemí Evropské unie, který začíná zítra v Bruselu, řekla, že cílem Německa je „trvale stabilní euro“, které se vlivem dluhové krize regionu ocitlo v „existenčních potížích“. „Máme situaci pod kontrolou, to ale nestačí. Musíme konat nyní, ne až bude Evropa až po pás v další krizi,“ varovala Merkelová.

Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy se minulý týden shodli na potřebě tvrdších opatření, která by členské státy odrazovala od porušování fiskálních pravidel. Sankce by podle nich měly být uvalovány rychleji a navrhují například, aby byla největším rozpočtovým hříšníkům odebrána hlasovací práva v evropských institucích. Změny pravidel musí být zapracovány do existující legislativy, ačkoli nebude jednoduché se na nich v rámci unie shodnout a není na to příliš času, řekla kancléřka. Většina zástupců zatím projevila k německo-francouzskému návrhu značnou nelibost, tón diskuze na summitu tak může být ostřejší. Jeden z komisařů EU označil návrh za „naprosto nezodpovědný“, Merkelová naopak míní, že jakkoli byly reformy pod záštitou prezidenta Evropské rady Hermana von Rompuye důležitým krokem ke zlepšení finanční stability, k ochraně eura nestačí.

„Ani s nejpřísnějšími sankcemi nemůžeme stoprocentně vyloučit, že jednoho dne budeme znovu čelit extrémní krizi, která ohrozí celkovou stabilitu eurozóny. Nový záchranný mechanismus musí být legálně ošetřen a to vyžaduje změnu ve smlouvách EU,“ prohlásila německá kancléřka. Poté, co EU v květnu rozhodla o poskytnutí finanční pomoci Řecku, snaha Merkelové postupně směřuje ke zpřísnění rozpočtových pravidel v EMU a její návrhy se setkávají s rostoucím odporem zbytku Evropy – Británie vyjádřila nesouhlas s transferem kontrolních pravomocí nad rozpočty jednotlivých zemí na centrální úroveň, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který předsedá ministrům financí EU, podle deníku Die Welt do Německa vzkázal, že se dostatečné podpory pro návrh pozastavení nebo zrušení volebních práv rozpočtově slabších zemí nedočká.

Ani podle evropské komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové nejsou plány legislativních změn reálné ani zodpovědné. „Copak obě země nepochopily, že nám trvalo 10 let dovést do zdárného konce Lisabonskou smlouvu?“

Merkelová rázně odmítá jakékoli prodloužení 750miliardové finanční pomoci nad dohodnuté tři roky Merkelová s tím, že by vyslalo „špatný signál trhům i členským zemím“. Německo-francouzské spojenectví označila za nezbytné pro jakýkoli rozvoj EU a dodala, že unie potřebuje Německo stejně, jako Německo potřebuje unii.


(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • EU
    29.10.2010 11:23

    netřeba spěchat do měnové unie - ono se to rozloží samo zevnitř. Začalo to banány s určitým tvarem a velikostí a skončí to opětovným zavedením místních měn. A vydělají Řekové, kteří si vzali dost a zatím nedali nic. Zlatá kačka ...
    Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y