Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A co dál?

A co dál?

4.11.2010 16:37
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Trhy dostaly, co chtěly – Fed opravdu oznámil program kvantitativního uvolňování verze 2.0, dolar se posunul níže a zlato výrazně výše. Od brzkého rána se média hemží více či méně sofistikovanými analýzami, zda je to celé vlastně dobře, zda je 600 miliard hodně nebo málo a co to vlastně americké ekonomice a světu přinese. Vzhledem k tomu, že neexistuje přesný odhad míry přenosu „utracených“ peněz do reálné ekonomiky (Japonsko kvantitativně uvolňuje už téměř 20 let a pořád nic), jde o debatu výsostně akademickou.

Jedno z nejlepších shrnutí dnes publikoval americký STRATFOR, který se domnívá, že:

- Z pohledu velikosti celého programu nejde o nijak výjimečné číslo. 600 miliard dolarů bude rozprostřeno na příštích téměř osm měsíců a představuje tak částku přibližně 75 miliard za měsíc. Opticky jde o hodně peněz, ale celková peněžní zásoba Spojených států je 8,7 bilionu dolarů. Na horizontu posledních 50 let navíc tato zásoba rostla průměrně o 0,55 % za měsíc, po zahrnutí včera oznámeného programu se tento údaj zvyšuje „pouze“ na 0,86 %.

- Jedním z primárních důvodů spuštění programu právě v této výši tak může být spíše snaha podpořit americkou ekonomiku v jejím klopýtání a potřeba umlčet kverulanty, kteří zpochybňují sílu ekonomického oživení. Suma sumárum – inflace je pod kontrolou, spotřebitelské výdaje se vrátily na předkrizové úrovně a poslední informace indikují oživení v segmentu stavební výroby…a navíc, Fed má stále ještě nějakou munici, kterou v případě obnovení problémů může využít.

- 11. listopadu se v Singapuru koná zasedání skupiny G20 a je velmi pravděpodobné, že měny budou hlavním tématem debat. Americká administrativa, společně s centrální bankou Fed, v tomto okamžiku přesvědčuje své obchodní partnery, že lítá měnová válka „není to pravé“. Na druhou stranu je však také pravdou, že slabý dolar americká ekonomika potřebuje jako sůl. „Pouhých“ 600 miliard tak může být bráno jako jisté varování, že Fed je připraven „přitlačit“ za předpokladu, že se ostatní rozhodnou nastoupit na cestu drastických kompetitivních devalvací.

A teď babo raď...


Hezký víkend přeji.


Váš názor
 •  
  9.11.2010 0:36

  CO BUDE DÁL? NO PŘECI UP AND DOWN, JAKO CELEJ ROK, NO A BEN MOŽNÁ VYHODÍ PÁR MILIARD NAVÍC Z VRTULNÍKU, ABY DOSTAL DOLAR KAM CHCE
  Ben Vrtulník
  •  
   11.11.2010 4:36

   Děkuji za link na stratfor. Na oplátku vám prozradím, že G20 se letos sejde kousek vedle, v Soulu.
   VSE LIMITED
 • Ben jim vydal
  5.11.2010 19:42

  "jen" 600mil., ale počítá s tím, že vytáhne další miliony..On je právě ten člověk, který se nedá nahradit a dokud peníze budou, tak bude přilévat do Ohně pořád..Najednu stranu mi je ale líto, že tady žádného Bena nemáme, to by ty státní a polostátní podniky vypadaly trošku jinak...P.S.Několikrát jsem se s panem Žabžou potkala osobně a musím napsat, že je to Kus a jeho články hltám, takže Respekt..
  ZUZKA
 • Ale pánové,
  5.11.2010 19:19

  jako fanynka pana Žabži se musím rezolutně ohradit. Před třemi nedělemi, 19.10. sice pan Žabža videoval, ale veskrze pozitivně o akciích Apple. Velký propad věštil sice rovněž zdejší zaměstnanec, ovšem zcela jiného rangu (R.Plíva). Pokud jste dříve sledovali mé šarvátky se shortujícími techniky, prechterovci a fibonacciovci, tak vás ono inkriminované video z 29.9. nemohlo nikterak vyvést z míry. V 'novém normálu' TA a podobné pomůcky fungují ještě méně než v tom dřívějším. Pane Joalos, Vás bych teda ve firmě mít nechtěla. Že Vám ani nestojí za to kliknout na horní liště na "video" a ověřit si své chytrosti, když už paměť neslouží, by byl důvod k okamžitému vyhazovu.
  Kalka.
 • trhák
  4.11.2010 20:48

  Na finančním trhu, či spíše finančním kasínu je prostě hráč a krupiér v jedné osobě, který emituje relativně neomezený rezervněměnový kredit. Může tak trh-hru manipulovat libovolným směrem. Většinou tím směrem, na který si vsadí jeho věrní vyvolení servisněbankovní hráči, kteří defakto nic neriskují, páč pokud nepřející black swan zapříčíní jejich prohru, hra samozřejmě neplatí. Všichni návštěvníci kasína jsou potom povinni to akceptovat a za způsobené psychické příkoří je taktéž nepřiměřeně odškodnit. Nikdo vás nenutí v kasínu hrát, můžete kdykoli odejít. Jsem opravdu zvědav kolik ta hra může mít ještě pokračování a já osobně si vždy rád přečtu od pana Žabži nějaké veselé historky z natáčení, či uvolňování dalších dílů. Po trháku QE1 byl tedy uvolněn do distribuce další díl trhák QE2. Diváckohráčským publikem velmi pozitivně přijato, takže se můžeme zcela jistě v blízké budoucnosti těšit na další pokračování. Jsme svědky vzniku úspěšné telenovely, jako ve zmíněném Japonsku a odsouzeni na to bezmocně zírat jako hovězí zvěř na vrata. Další kredit, který bude vytvořen nad rámec dostupných energetických zdrojů, však již postrádá smysl, FET tím bude definitivně mimo hru, potom už jen bude blafovat jako hráč pokeru, že má něco v ruce a dál přikládat do banku a spoléhat na to, že ostatní nedorovnají a odpadnou. Jeho další existence bude tedy k ho.......howgh dopsal jsem. Nechť tedy Pán Bůch a Ben Shalom žehnají Americe, páč jen ty dva můžou vědět a nikoli jen myslet, tipovat, kterým směrem se hra bude odvíjet.
  jan
  • Re: trhák
   5.11.2010 19:57

   Obávám se, že BSB může taky jenom tipovat. Ostatně je uznávaným odborníkem na Velkou depresi a my bychom se pro příklad a poučení měli zřejmě obracet spíš na období deprese dlouhé v předminulém století. Ale nechci tu opakovat, co jsem k tomu dneska psala na diskuzi NWR. Prostě tam mi to připadá jako pregnantnější změna paradigmatu, v mnohém se shodující s dnešní dobou - pokud tedy chceme dát na minulost. Jinak nejmocnějším člověkem na Zemi je Wen Jiabao... ;-)
   Kalka.
   • Nejmocnější člověk
    5.11.2010 20:17

    zde na chatu je ???
    ZUZKA
    • Re: Nejmocnější člověk
     5.11.2010 20:57

     Čeho si žádáš.
     Velkamedvědice
  • Dobrej příspěvek pane Jan
   5.11.2010 9:36

   osobně to jen tak moc nežeru a občas vyrazim na kolo nebo do lesa :)
   Bo
   • Re: Dobrej příspěvek pane Jan
    7.11.2010 22:14

    Díky za pochvalu. Netřeba kdekoliv na netu, jakékoliv příspěvky žrát, nekriticky konzumovat, případně kriticky poblinkat. Bohatě stačí si je přečíst a následně přeložit do srozumitelštiny. V lesnim chrámu je fajn, souhlas, často se tam věnuji věčnému rozjímání..........:-), hemží se to tam ted nekonečnými stády skřítků a trpaslíků:-) Holt za všechno můžou ti zpropadení trpaslíci, jsou malý, chytrý, pracovitý, všude vlezou a rychle se množí................nebejt nich, tak se nemuselo nic množit, uvolňovat, natož kvantitativně :-)
    Jan
 • Žabžo (ne)raď!!!
  4.11.2010 17:07

  Pan Žabža se opět ukázal. Již před asi dvěma nebo třemi týdny ve svém videu akčně varoval před obrovským propadem trhů. Hned poté začala raly, která ještě neskončila. A dnes.....dnes nic neříkající článek zakončený prorockým ...babo raď. No pane Žabžo Vás bych chtěl mít ve firmě.. Jen se divím za co se dnes berou peníze. Řídit se radami a komentáři, či "analýzami" těchto lidiček, dávno mám účet "clear". Hodně zdaru
  jolaos
  • Re: Žabžo (ne)raď!!!
   4.11.2010 17:31

   Hmm. Patrně jste si při své aroganci nevšiml, že pan Žabža nikomu nic neradí ani neprorokuje. Váš příspěvek taky nic moc ve srovnání s Žabžovým - přínos nulitní. Ta Vaše firma, co je to zač ? Předpokládám ve ztrátě.
   /eye/
   •  
    4.11.2010 20:29

    Pan Žabža ve svém videopříspěvku opravdu...opravdu radí a pokud Vám přijde můj názor arogantní, vaše věc. Pokud jde o moji firmu, tak do ztráty by se s největší pravděpodobností dostala, kdyby ji vedli osobnosti tohoto typu. Přeji Vám mnoho ziskových obchodů s radami pana Žabži a dalších renomovaných analitiků.
    jolaos
  • Re: Žabžo (ne)raď!!!
   4.11.2010 17:21

   Kdo nemá clear deal je vůl:)U mě má clear deal celá rodina.Kdo ti dá 4%
   ?
   •  
    4.11.2010 20:35

    pardon...chybička se vloudila ...analytiků
    jolaos
   •  
    4.11.2010 20:30

    Chytrému napověz, hloupého..........
    jolaos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC