Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mikloš: Riziko rozpadu eurozóny je reálné, pomoc Řecku byla základní chybou

Mikloš: Riziko rozpadu eurozóny je reálné, pomoc Řecku byla základní chybou

24.11.2010 16:49, aktualizováno: 25.11. 10:49

Aktualizováno

Riziko, že se blok zemí platících společnou evropskou měnou rozpadne nebo bude fungovat velmi obtížně je „velmi reálné“, uvedl dnes slovenský ministr financí Ivan Mikloš při debatě s vysokoškolskými studenty v Praze. Pomoc Irsku, jejíž finální výše se nyní dolaďuje, nemusí podle člena slovenské vlády být poslední nutnou finanční asistencí.

„Půjčka pro Řecko byla základním omylem, byl to první špatný knoflík, po němž logicky následovaly další,“ vysvětlil Ivan Mikloš svůj postoj studenům. „Souhlasím s tím, že rizika dalších státních finančních pomocí existují,“ dodal bez jmenování dalších zemí, jimž mohou problémy hrozit.

Pro další fungování eurozóny je podle slovenského ministra financí nezbytné vytvořit jasná pravidla restrukturalizace dluhu a do případné záchrany dalších členských zemí zapojit i soukromý sektor. Jinak se prý může současná dluhová krize bude dále šířit.

"Je nezbytné vytvořit jasná pravidla o účasti bankovního a finančního sektoru na restrukturalizaci dluhu, abychom zabránili nákaze," řekl Mikloš dle ČTK, již dříve v průběhu dnešního dnes novinářům a dodal, že problémy Irska se liší od těch, s jakými se potýká Řecko. Irská vláda totiž podle Mikloše jednala nesprávně, když zaručila za bankovní sektor, který do těžké situace stáhl nestabilní realitní sektor. Dala tak v podstatě neomezenou garanci za vklady a náklady na splasknutí bubliny na trhu nemovitostí vzala na sebe, vysvětlil slovenský ministr financí.

Podobně negativně vyznělo i včerejší vystoupení slovenské premiérky Ivety Radičové. "Blížíme se systému, který se podobá pyramidové hře, ale přijde okamžik, kdy se celý systém zhroutí jako domeček z karet," sdělila podle agentury MediaFax slovenská politička. "Když jsme jednali o Řecku, tak jsme říkali, že finanční pomoc není úvěrem, ale dárkem. Nemám radost, že musím říct: 'Říkali jsme vám to'," dodala. Radičová také varovala, že v současné době nemůže vyloučit, že v brzké době se bude jednat o pomoci dalším zemím.

(Zdroj: Bloomberg, MediaFax, čtk)


Váš názor
 •  
  25.11.2010 11:45

  Slováci nikdy neměli problémy se jako první odvážit říct to, co si všichni myslí, ale bojí se to vyslovit.
  • Slováci
   18.1.2011 8:50

   taky měli vždy problémy s naplněním svých závazků. Tak jak kdysi napsal spisovatel Ludvík Vaculík (autor 2000 slov) ještě před rozdělením ČSFR. Slováci chtěli být ve společném domě v létě u okna v zimě u kamen. "Ne Slováku, svůj domeček si měj" napsal. LV měl tehdy stoprocentní pravdu. Tato povaha se projevila i v EU. Pokud jde o dotace z EU jsou Slováci vždy v 1. řadě - pokud o projev solidarity tak strčí hlavu do písku. Nic na tom nemění, jestli tato pomoc byla ekonomicky to pravé ořechové.
   jarom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data