Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blíží se defaulty jednotlivých států USA?

Blíží se defaulty jednotlivých států USA?

10.1.2011 18:13
Autor: Redakce, Patria Online

Jedno z největších rizik pro oživení ekonomiky USA představuje situace v oblasti zadlužení jednotlivých států. Na konci prosince například Meredith Whitney, ředitelka Meredith Whitney Advisory Group, poukázala na fakt, že federální vláda nyní financuje asi 32 % celkových finančních fondů jednotlivých států USA a ty poskytují asi 40 % fondů, které na své výdaje potřebují jednotlivá města. Tento tok peněz bude narušen zejména v červnu, kdy skončí federální stimulace a zeslabí i kvůli finančním problémům jednotlivých států. Pak dojde k problémům na trhu s dluhopisy. Podle Whitney by se investoři neměli nechat uchlácholit tím, že v posledních třiceti letech nedošlo v této oblasti k defaultu.

Businessweek nyní přinesl rozhovor s Jonem Shurem, zástupcem ředitele State Fiscal Project na Center on Budget and Policy Priorities. Podle něho se příjmy jednotlivých států začínají mírně zlepšovat, velkým problémem je ale to, že v posledních dvou letech jim výrazně pomáhaly peníze poskytnuté Federální vládou v rámci tzv. Federal Recovery Act. Tato pomoc se nyní blíží ke konci a i přes malé zvýšení příjmů „se díra (v rozpočtu) zvětšuje“. Jednotlivé státy podle Shura nikdy předtím při recesi nezažily podobný propad příjmů; a i kdyby se před recesí jejich finance nacházely v perfektním stavu, tento propad by stejně způsobil problémy.

Shure poukázal i na problémy na výdajové stránce. Jeden z největších představují daňové výhody poskytované firmám s cílem podpořit tvorbu pracovních míst. „Státy ale nikdy zpětně nehodnotily, zda jsme dostali to, za co jsme si zaplatili. Je to lepší užití peněz, než investice do vzdělání a dopravy?“

(Zdroj: Businessweek, CNBC)


Váš názor
  •  
    10.1.2011 20:50

    Skutečnost je taková, že celková hospodářská situace Řecka je podstatně lepší než situace Floridy, Kalifornie nebo Nevady. Navíc americké státy spoléhají na velmi úzký okruh příjmů - např. daň z nemovitostí. Invetoři jsou zatím v klidu, protože federální vláda těžko nechá Kalifornii padnout, jenomže pokud ji a další státy zachrání, tak bude jasné, že císař je nahý. K tomu ale máme ještě tak rok/dva. Pak teprve se to vyvalí v plné kráse a komu bude zima, může si dolary alespoň zatopit.
    Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data