Pozici dlouhodobého kritika nových pravidel Basel III, v otázce jejich dopadu na komerční banky s konzervativním obchodním modelem blízkým , dostál i v rámci valné hromady její šéf Andreas Treichl. Ten uvedl, že tradiční banky jsou stále znevýhodňovány pod novými pravidly kapitálové přiměřenosti Basel III a tato pozice by nutně měla být napravena.
„Pokud půjčíme rakouské rodinné firmě, kterou banka zná posledních 100 let a firmě, která je po těchto posledních 100 let zisková, potřebujeme k takové půjčce desetinásobek kapitálu proti případu, kdy bychom se rozhodli půjčit republice Řecku,“ uvedl Treichl. „To by nejen mohlo, ale především mělo být v rámci pravidel napraveno,“ dodal s tím, že by si velmi přál, aby tradiční bankovnictví v rámci nových kapitálových podmínek bylo více preferováno.
Nová pravidla Basel III vyžadují od bank vyšší kapitálovou vybavenost, než je tomu doposud a Treichl uvedl, že je na tento krok připravena. I v této otázce se ale opřel do požadavků a úrovní nové regulace, kterou podle něj stávající obchodní model nepotřebuje k tomu, aby byl dostatečně zajištěn.
Již včera Treichl uvedl, že vykazuje Tier 1 nad úrovní 7,5 procenta a do konce roku 2011 v tomto ukazateli přesáhne 8 procent. U návratnosti kapitálu podle jeho slov banka cíluje průměrnou 12% návratnost v rámci ekonomického cyklu, což v praxi může znamenat 15 procent v dobrých rocích a pak i výrazně méně v letech špatných. Za rok 2010 ROE dosáhla 8,2 procenta ve srovnání s 14,6 % v roce 2007, tedy před finanční a následnou ekonomickou krizí.
Treichl řekl, že banka je připravena splatit rakouské vládě půjčku 1,2 miliardy eur co nejdříve. „Ke kroku jsme připraveni ihned poté, co obdržíme vládní povolení,“ uvedl šéf .
Podle jeho slov se banka bude v regionu CEE poohlížet po dalších akvizicích zejména v Polsku. „Jistě, Polsko je jedinou zemí ve střední Evropě, kde nejsme zastoupeni a je v našem hledáčku. Jakmile se najde vhodná příležitost, chopíme se jí,“ uvedl šéf . Polský bankovní trh je živý. Raiffeisen Bank International a španělská Banco Santander jsou dvě ze silných jmen, která mají za sebou v uplynulých měsících akvizice v Polsku. Na opačné straně barikády stojí podle spekulací tisku belgická s možných prodejem bankovních a pojišťovacích aktiv v zemi.
Treichl v rámci valné hromady také zopakoval, že banka je silná a nepořebuje navyšovat kapitál z externích zdrojů. Poprvé nicméně použil formulaci, „pokud k tomu nebude dotlačena regulátorem“ (více v článku ZDE).
(Zdroj: Bloomberg)