Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

24.05.2011 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků čtveřice klíčových rakouských bank, včetně Erste Group, na stupni „A“ s výhledem stabilním. Zároveň zvýšila individuální rating Erste na „B/C“ z předchozího „C“, u Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria pak shodně na „C“ z dřívějšího „C/D“. Individuální rating poslední Volksbanken Verbund Fitch potvrzuje na stávajícím stupni „C/D“.

Zvýšení individuálního ratingu u tří jmenovaných bank včetně Erste odráží pokračující sílu a odolnost finančních výsledků těchto institucí na pozadí stále náročného vnějšího prostředí, a to především v regionech CEE, Turecka (v případě Bank Austria) a Společenství nezávislých států, uvádí Fitch. Jako silný faktor dále cituje úspěšné snahy bank zabránit dalšímu zhoršování kvality aktiv a jejich adekvátní finanční profily. V posouzení individuálních ratingů však také hrálo roli očekávání Fitch, že míra špatných úvěrů na některých trzích CEE teprve dosáhne maxima a také, a to v případě Erste a především RBI, slabá kapitalizace bank, s ohledem na blížící se splacení prostředků poskytnutých v rámci vládní pomoci a přípravy na splnění podmínek Basel III.

Individuální rating vychází z hodnocení potenciální síly banky za předpokladu, že by byla zcela nezávislá a nemohla se spoléhat na žádnou vnější pomoc. Rating tak odráží míru expozice, chuti k riziku a schopnost jeho řízení. Agentura jím vyjadřuje domnělou pravděpodobnost, že by se banka v případě nepříznivých podmínek ocitla v obtížné situaci, která by vyžadovala vnější pomoc. Ponechání individuálního ratingu VB Verbund na stávajícím stupni je důsledkem nepřiměřeného oslabení ziskové kapacity a tržní kapitalizace v posledních třech letech, dodává Fitch. Banka podle ní bude muset k udržení adekvátní kapitalizace přistoupit v krátkém i střednědobém období ke strukturálním změnám.

Pevnou půdu pod nohama stávajícího hodnocení závazků na stupni „A“ u výše jmenovaných bank včetně Erste dodává přesvědčení analytiků agentury Fitch, že rakouská vláda nebude v případě potřeby váhat poskytnout další finanční pomoc. Čtveřice bank dominuje domácímu trhu a je klíčová pro ekonomiku Rakouska. Fitch se navíc domnívá, že podporu vlády by případně získaly i klíčové obchodní aktivity těchto bank v regionu CEE, nikoli pouze operace na domácím trhu. Pokud by se však v tomto ohledu objevily politické snahy o legislativní změny ve směru oslabení vůle rakouské vlády k podpoře velkých bank, Fitch by reagoval snížením dlouhodobých ratingů Erste, RBI a VB Verbund. U Bank Austria by se hodnocení dlouhodobých závazků  odvíjelo od mateřské UniCredit S.p.A. (ta je aktuálně v měřítku Fitch hodnocena na „A“ s výhledem stabilním).

V porovnání s konkurenty se individuální rating Erste opírá o relativně stabilní hospodářské ukazatele v posledních pěti letech, silnou pozici na komparativně lépe performujících trzích, jako je Česká republika a Slovensko, a silnou základnu lokálních poboček. Raiffeisen Bank a Bank Austria mají přitom vyšší úvěrovou expozici vůči slabším ekonomikám, jako je Ukrajina nebo Kazachstán. Fitch očekává, že růstový trend všech čtyř bank bude v letošním roce pokračovat díky stálé odolnosti provozních ukazatelů, provozní náklady přitom zůstanou pod kontrolou a náklady na špatné úvěry se budou nadále stabilizovat či klesat. Potenciálním rizikem však zůstává křehké tempo ekonomického oživování na některých trzích CEE, včetně Maďarska, Chorvatska a Rumunska.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Váš názor
 •  
  24.05.2011 16:27

  Výhled Erste je tedy negativná nebo stabilní. To je dost velký rozdíl.
  Juniper
  •  
   24.05.2011 16:38

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Výhled u uvedeného ratingu ponechal Fitch "stabilní", za chybu se omlouváme. Patria Online
   Patria Online
Aktuální komentáře
13.10.2019
13:33Víkendář: Uber, Fed a logika Sherlocka Holmese
12.10.2019
12:49Příchod strojů: Když akciové trhy ovládají počítače, algoritmy a pasivní manažeři
7:56Víkendář: V „rovnostářské“ Číně se zvyšuje nerovnost, stranictví se vyplácí
11.10.2019
22:03Wall Street uzavřela týden v zisku, Apple (+3 %) na historických maximech
17:33Jako křeček v kleci. Nebo vlastně ještě hůř
16:09Naděje nad dohodou o brexitu? Libra a britské akcie prudce rostou
15:38Koncert pro Paměť národa. Přijďte 28. října do Fóra Karlín
15:05Spiegel: Německá vláda zhoršila výhled ekonomiky na příští rok
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Pozvánka na valnou hromadu
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Navrhovaný rozvrh výplaty výnosu z cenného papíru
13:02Perly týdne: Panika není strategie, podmínka další rally a my chceme zvážit Standu
11:54Jaké chyby se objevují při investování? Příjďte na seminář pro začínající investory. Již příští čtvrtek!
11:05Íránský tanker prý zasáhly střely. Ropa vyletěla nahoru
10:42Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě  
10:33M&B: Státem financované univerzitní vzdělávání je velmi neefektivní, existují lepší řešení
9:22Největší evropská softwarová firma SAP (+8 %) mění ředitele
9:18Rozbřesk: Británie a Irsko blízko dohodě?
8:55Naděje na obchodní příměří přetrvává, burzy mohou otevřít v plusu. Libra drží zisky  
8:42Státy EU chtějí efektivněji bojovat proti praní špinavých peněz
8:29USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y