Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

24.5.2011 15:59
Autor: Redakce, Patria Online

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků čtveřice klíčových rakouských bank, včetně Erste Group, na stupni „A“ s výhledem stabilním. Zároveň zvýšila individuální rating Erste na „B/C“ z předchozího „C“, u Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria pak shodně na „C“ z dřívějšího „C/D“. Individuální rating poslední Volksbanken Verbund Fitch potvrzuje na stávajícím stupni „C/D“.

Zvýšení individuálního ratingu u tří jmenovaných bank včetně Erste odráží pokračující sílu a odolnost finančních výsledků těchto institucí na pozadí stále náročného vnějšího prostředí, a to především v regionech CEE, Turecka (v případě Bank Austria) a Společenství nezávislých států, uvádí Fitch. Jako silný faktor dále cituje úspěšné snahy bank zabránit dalšímu zhoršování kvality aktiv a jejich adekvátní finanční profily. V posouzení individuálních ratingů však také hrálo roli očekávání Fitch, že míra špatných úvěrů na některých trzích CEE teprve dosáhne maxima a také, a to v případě Erste a především RBI, slabá kapitalizace bank, s ohledem na blížící se splacení prostředků poskytnutých v rámci vládní pomoci a přípravy na splnění podmínek Basel III.

Individuální rating vychází z hodnocení potenciální síly banky za předpokladu, že by byla zcela nezávislá a nemohla se spoléhat na žádnou vnější pomoc. Rating tak odráží míru expozice, chuti k riziku a schopnost jeho řízení. Agentura jím vyjadřuje domnělou pravděpodobnost, že by se banka v případě nepříznivých podmínek ocitla v obtížné situaci, která by vyžadovala vnější pomoc. Ponechání individuálního ratingu VB Verbund na stávajícím stupni je důsledkem nepřiměřeného oslabení ziskové kapacity a tržní kapitalizace v posledních třech letech, dodává Fitch. Banka podle ní bude muset k udržení adekvátní kapitalizace přistoupit v krátkém i střednědobém období ke strukturálním změnám.

Pevnou půdu pod nohama stávajícího hodnocení závazků na stupni „A“ u výše jmenovaných bank včetně Erste dodává přesvědčení analytiků agentury Fitch, že rakouská vláda nebude v případě potřeby váhat poskytnout další finanční pomoc. Čtveřice bank dominuje domácímu trhu a je klíčová pro ekonomiku Rakouska. Fitch se navíc domnívá, že podporu vlády by případně získaly i klíčové obchodní aktivity těchto bank v regionu CEE, nikoli pouze operace na domácím trhu. Pokud by se však v tomto ohledu objevily politické snahy o legislativní změny ve směru oslabení vůle rakouské vlády k podpoře velkých bank, Fitch by reagoval snížením dlouhodobých ratingů Erste, RBI a VB Verbund. U Bank Austria by se hodnocení dlouhodobých závazků  odvíjelo od mateřské UniCredit S.p.A. (ta je aktuálně v měřítku Fitch hodnocena na „A“ s výhledem stabilním).

V porovnání s konkurenty se individuální rating Erste opírá o relativně stabilní hospodářské ukazatele v posledních pěti letech, silnou pozici na komparativně lépe performujících trzích, jako je Česká republika a Slovensko, a silnou základnu lokálních poboček. Raiffeisen Bank a Bank Austria mají přitom vyšší úvěrovou expozici vůči slabším ekonomikám, jako je Ukrajina nebo Kazachstán. Fitch očekává, že růstový trend všech čtyř bank bude v letošním roce pokračovat díky stálé odolnosti provozních ukazatelů, provozní náklady přitom zůstanou pod kontrolou a náklady na špatné úvěry se budou nadále stabilizovat či klesat. Potenciálním rizikem však zůstává křehké tempo ekonomického oživování na některých trzích CEE, včetně Maďarska, Chorvatska a Rumunska.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Váš názor
 •  
  24.5.2011 16:27

  Výhled Erste je tedy negativná nebo stabilní. To je dost velký rozdíl.
  Juniper
  •  
   24.5.2011 16:38

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Výhled u uvedeného ratingu ponechal Fitch "stabilní", za chybu se omlouváme. Patria Online
   Patria Online
Aktuální komentáře
13.12.2017
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba