Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

24.5.2011 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků čtveřice klíčových rakouských bank, včetně Erste Group, na stupni „A“ s výhledem stabilním. Zároveň zvýšila individuální rating Erste na „B/C“ z předchozího „C“, u Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria pak shodně na „C“ z dřívějšího „C/D“. Individuální rating poslední Volksbanken Verbund Fitch potvrzuje na stávajícím stupni „C/D“.

Zvýšení individuálního ratingu u tří jmenovaných bank včetně Erste odráží pokračující sílu a odolnost finančních výsledků těchto institucí na pozadí stále náročného vnějšího prostředí, a to především v regionech CEE, Turecka (v případě Bank Austria) a Společenství nezávislých států, uvádí Fitch. Jako silný faktor dále cituje úspěšné snahy bank zabránit dalšímu zhoršování kvality aktiv a jejich adekvátní finanční profily. V posouzení individuálních ratingů však také hrálo roli očekávání Fitch, že míra špatných úvěrů na některých trzích CEE teprve dosáhne maxima a také, a to v případě Erste a především RBI, slabá kapitalizace bank, s ohledem na blížící se splacení prostředků poskytnutých v rámci vládní pomoci a přípravy na splnění podmínek Basel III.

Individuální rating vychází z hodnocení potenciální síly banky za předpokladu, že by byla zcela nezávislá a nemohla se spoléhat na žádnou vnější pomoc. Rating tak odráží míru expozice, chuti k riziku a schopnost jeho řízení. Agentura jím vyjadřuje domnělou pravděpodobnost, že by se banka v případě nepříznivých podmínek ocitla v obtížné situaci, která by vyžadovala vnější pomoc. Ponechání individuálního ratingu VB Verbund na stávajícím stupni je důsledkem nepřiměřeného oslabení ziskové kapacity a tržní kapitalizace v posledních třech letech, dodává Fitch. Banka podle ní bude muset k udržení adekvátní kapitalizace přistoupit v krátkém i střednědobém období ke strukturálním změnám.

Pevnou půdu pod nohama stávajícího hodnocení závazků na stupni „A“ u výše jmenovaných bank včetně Erste dodává přesvědčení analytiků agentury Fitch, že rakouská vláda nebude v případě potřeby váhat poskytnout další finanční pomoc. Čtveřice bank dominuje domácímu trhu a je klíčová pro ekonomiku Rakouska. Fitch se navíc domnívá, že podporu vlády by případně získaly i klíčové obchodní aktivity těchto bank v regionu CEE, nikoli pouze operace na domácím trhu. Pokud by se však v tomto ohledu objevily politické snahy o legislativní změny ve směru oslabení vůle rakouské vlády k podpoře velkých bank, Fitch by reagoval snížením dlouhodobých ratingů Erste, RBI a VB Verbund. U Bank Austria by se hodnocení dlouhodobých závazků  odvíjelo od mateřské UniCredit S.p.A. (ta je aktuálně v měřítku Fitch hodnocena na „A“ s výhledem stabilním).

V porovnání s konkurenty se individuální rating Erste opírá o relativně stabilní hospodářské ukazatele v posledních pěti letech, silnou pozici na komparativně lépe performujících trzích, jako je Česká republika a Slovensko, a silnou základnu lokálních poboček. Raiffeisen Bank a Bank Austria mají přitom vyšší úvěrovou expozici vůči slabším ekonomikám, jako je Ukrajina nebo Kazachstán. Fitch očekává, že růstový trend všech čtyř bank bude v letošním roce pokračovat díky stálé odolnosti provozních ukazatelů, provozní náklady přitom zůstanou pod kontrolou a náklady na špatné úvěry se budou nadále stabilizovat či klesat. Potenciálním rizikem však zůstává křehké tempo ekonomického oživování na některých trzích CEE, včetně Maďarska, Chorvatska a Rumunska.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Váš názor
 •  
  24.5.2011 16:27

  Výhled Erste je tedy negativná nebo stabilní. To je dost velký rozdíl.
  Juniper
  •  
   24.5.2011 16:38

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Výhled u uvedeného ratingu ponechal Fitch "stabilní", za chybu se omlouváme. Patria Online
   Patria Online
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data