Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

24.05.2011 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků čtveřice klíčových rakouských bank, včetně Erste Group, na stupni „A“ s výhledem stabilním. Zároveň zvýšila individuální rating Erste na „B/C“ z předchozího „C“, u Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria pak shodně na „C“ z dřívějšího „C/D“. Individuální rating poslední Volksbanken Verbund Fitch potvrzuje na stávajícím stupni „C/D“.

Zvýšení individuálního ratingu u tří jmenovaných bank včetně Erste odráží pokračující sílu a odolnost finančních výsledků těchto institucí na pozadí stále náročného vnějšího prostředí, a to především v regionech CEE, Turecka (v případě Bank Austria) a Společenství nezávislých států, uvádí Fitch. Jako silný faktor dále cituje úspěšné snahy bank zabránit dalšímu zhoršování kvality aktiv a jejich adekvátní finanční profily. V posouzení individuálních ratingů však také hrálo roli očekávání Fitch, že míra špatných úvěrů na některých trzích CEE teprve dosáhne maxima a také, a to v případě Erste a především RBI, slabá kapitalizace bank, s ohledem na blížící se splacení prostředků poskytnutých v rámci vládní pomoci a přípravy na splnění podmínek Basel III.

Individuální rating vychází z hodnocení potenciální síly banky za předpokladu, že by byla zcela nezávislá a nemohla se spoléhat na žádnou vnější pomoc. Rating tak odráží míru expozice, chuti k riziku a schopnost jeho řízení. Agentura jím vyjadřuje domnělou pravděpodobnost, že by se banka v případě nepříznivých podmínek ocitla v obtížné situaci, která by vyžadovala vnější pomoc. Ponechání individuálního ratingu VB Verbund na stávajícím stupni je důsledkem nepřiměřeného oslabení ziskové kapacity a tržní kapitalizace v posledních třech letech, dodává Fitch. Banka podle ní bude muset k udržení adekvátní kapitalizace přistoupit v krátkém i střednědobém období ke strukturálním změnám.

Pevnou půdu pod nohama stávajícího hodnocení závazků na stupni „A“ u výše jmenovaných bank včetně Erste dodává přesvědčení analytiků agentury Fitch, že rakouská vláda nebude v případě potřeby váhat poskytnout další finanční pomoc. Čtveřice bank dominuje domácímu trhu a je klíčová pro ekonomiku Rakouska. Fitch se navíc domnívá, že podporu vlády by případně získaly i klíčové obchodní aktivity těchto bank v regionu CEE, nikoli pouze operace na domácím trhu. Pokud by se však v tomto ohledu objevily politické snahy o legislativní změny ve směru oslabení vůle rakouské vlády k podpoře velkých bank, Fitch by reagoval snížením dlouhodobých ratingů Erste, RBI a VB Verbund. U Bank Austria by se hodnocení dlouhodobých závazků  odvíjelo od mateřské UniCredit S.p.A. (ta je aktuálně v měřítku Fitch hodnocena na „A“ s výhledem stabilním).

V porovnání s konkurenty se individuální rating Erste opírá o relativně stabilní hospodářské ukazatele v posledních pěti letech, silnou pozici na komparativně lépe performujících trzích, jako je Česká republika a Slovensko, a silnou základnu lokálních poboček. Raiffeisen Bank a Bank Austria mají přitom vyšší úvěrovou expozici vůči slabším ekonomikám, jako je Ukrajina nebo Kazachstán. Fitch očekává, že růstový trend všech čtyř bank bude v letošním roce pokračovat díky stálé odolnosti provozních ukazatelů, provozní náklady přitom zůstanou pod kontrolou a náklady na špatné úvěry se budou nadále stabilizovat či klesat. Potenciálním rizikem však zůstává křehké tempo ekonomického oživování na některých trzích CEE, včetně Maďarska, Chorvatska a Rumunska.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Váš názor
 •  
  24.05.2011 16:27

  Výhled Erste je tedy negativná nebo stabilní. To je dost velký rozdíl.
  Juniper
  •  
   24.05.2011 16:38

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Výhled u uvedeného ratingu ponechal Fitch "stabilní", za chybu se omlouváme. Patria Online
   Patria Online
Aktuální komentáře
18.05.2021
22:02Wall Street zpět v červených číslech. Plug Power +8%  
17:46Hezký výhled
17:38Obchodování je smíšené, ale technologie si odpoledne připisují zisky  
17:12Ceny realit v Česku letí vzhůru nejprudčeji za 10 let. Od roku 2010 jsou zhruba dvojnásobné
16:38Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura
16:21AT&T zkombinuje mediální aktiva s Discovery a sníží dividendu  
16:12Walmart zvýšil čtvrtletní provozní zisk o 32 procent, zlepšil i celoroční výhled
14:59Největší světový trh s uhlíkem se žene nahoru jako nikdy předtím. A ještě prý má kam
13:27Slimmon: V technologiích je stále příliš mnoho peněz. Ty se musí hnout
13:26EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici
12:29Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi
11:33Evropa jako sázka na cyklus, eurodolar míří vzhůru  
10:57Gundlach: Bitcoin, funny money a zdanění bohatství
10:34Výsledky Vodafone za fiskální rok zklamaly, zisk i tržby klesly
9:14Rozbřesk: Plán obnovy může do ekonomiky poslat v nejbližších letech až 200 mld. CZK
8:47Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
8:47Dolar slábne, evropské akcie mohou ráno otevřít v plusu  
8:37Dvě velké francouzské televizní stanice TF1 a M6 se dohodly na fúzi
8:26Ekonomika Ruska v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o jedno procento
5:53Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc/Delaware (04/21 Q3, Aft-mkt)
L Brands Inc (07/21 Q2, Aft-mkt)
Lowe's Cos Inc (04/21 Q1, Bef-mkt)
Porsche Automobil Holding SE (03/21 Q1)
Synopsys Inc (04/21 Q2, Aft-mkt)
Target Corp (04/21 Q1, Bef-mkt)
Telecom Italia SpA/Milano (03/21 Q1, Aft-mkt)
TJX Cos Inc/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - CPI, y/y
13:00Analog Devices Inc (04/21 Q2)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC