Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Solární byznys: První krachy pod tlakem čínské konkurence a konce výhod v Evropě

Solární byznys: První krachy pod tlakem čínské konkurence a konce výhod v Evropě

16.08.2011 18:24, aktualizováno: 16.8. 18:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americká Evergreen Solar na sebe v pondělí vyhlásila úpadek a hodlá se rozprodat. Je zřejmě první velkou obětí levné čínské konkurence a konce zlatého prasátka v podobě štědrých evropských dotací solární energii. Co čeká odvětví dále?

Pád amerického Evergreenu přichází po dvouletém boji s nákladově a cenově příznivější konkurencí z Číny. Ta jej donutila postupným vytlačováním z amerického trhu uzavřít továrnu v Massachusetts a přesídlit byznys do Číny. Pozdě a s negativním efektem na hodnotu akcií na trhu.

Na vrcholu se Evergreen skvěl v letech 2007 a 2008, kdy také jeho akcie dosáhly maxima 113,10 USD (konec roku 2007). protože jeho technologie umožňovala využívat nesrovnatelně méně materiálu, než u konkurence s využitím polysilikonu. Jeho cena ale od těchto let padla na desetinu a výhoda přišla v niveč. Skutečné černé časy pro amerického masového solárního producenta ale přišly až letos, kdy zejména Německo a Itálie stoply solární podporu a poslaly tím i ceny technologií do nových hlubin. Těm co přežili, vývoj v sektoru způsobil těžký vítr v jejich ziskovosti.

Pohlédneme-li na lídry sektoru, americká First Solar v úvodu srpna klesla na kvartálních výsledcích, které za 2Q výsledkem 70c při očekávání 92c výrazně zaostaly za očekáváním a firmu právě její „slabost na trzích Německa a Itálie“ donutila snížit celoroční výhled. Její výsledky překonávaly očekávání od druhého čtvrtletí roku 2007, tedy skrze celou finanční krizi a (dosavadní) ekonomickou recesi. Výjimkou není ani SunPower. Ve 2Q očištěná ztráta na akcii 19c, výhled na 3Q v rozmezí5-15 centů (očekávání trhu 21c) a snížení celoročního výhledu na 0,75-1,24 USD z 1,20-1,70 USD…

V dubnu padlá Evergreen varovala investory, že se potýká s vážným propadem poptávky a bude potřebovat co nejdříve navýšit hovotost, v případě neúspěchu dosáhnout dohody s věřiteli. Dluhy společnosti dosahují 486 milionu dolarů při aktivech 424 mil. USD. Mezi hlavní věřitele patří U.S. Bancorp, čínský strategický partner Jiawei Solar, MassDevelopment, Lazard Capital či korejská OCI.

Čerstvá kvartální zpráva Solarbuzz počítá s letošním objemem investic do solárního vybavení ještě na rekordní úrovni 14,2 miliardy dolarů. Zároveň ale varovala, že druhou polovinu roku čeká pokles, který vyústí v podstatnou redukci firemních výhledů pro rok 2012. „Po meziročním růstu tržeb v sektoru o 84 procent v roce 2010 a 33 procent v roce 2011 jej čeká fáze radikální restrukturalizace mezi lety 2012 až 2014,“ uvádí ve zprávě firma. První negativní zprávu vyslalo již druhé čtvrtletí roku s negativním mezikvartálním růstem o 3 procenta na 3,6 miliardy dolarů. „Dvojciferný růst objednávek a tržeb zejména v roce 2010 vytvořily zcela zcestný obrázek o vývoji sektoru fotovoltaiky a jejích dodavatelů. Pro 4Q11 až 2Q12 očekáváme mezikvartální pokles tržeb fotovoltaických dodavatelů o 21, respektive 12 a 37 procent,“ uvádí Finlay Colville, senior analytik Solarbuzz. Podle něj se zejména velká jména sektoru, jakou jsou GT Solar, Meyer Burger, Applied Materials či Jinggong dokázaly uchránit poklesu.

Analýza pro roky 2011 až 2012 počítá s výrobní kapacitou v rozmezí 51 GW až 66 GW ročně. Zároveň ale uvádí, že na pokrytí globální poptávky postačí výroba 24 GW až 34 GW kapacity, kterou obslouží takzvaní jádroví producenti, tedy právě z pohledu tržního podílu, velikosti a efektivnosti tvrdé jádro sektoru. Do roku 2015 tak očekává analýza 70% podíl na trhu této skupiny producentů a spojení jádrových subdodavatelů komponent s finálními dodavateli fotovoltaického vybavení. Zbytek trhu pak má postupně odpadat.

Zatímco ještě v roce 2010 byly za klíčové trhy pro fotovoltaiku označovány Německo, Itálie a Česká republika, již pro roky 2011 a 2012 počítá analýza IMS Research s poklesem instalací v Evropě v těchto letech. „Podíl Evropy na celkovém trhu bude během tří až pěti let významně klesat,“ uvádí šéf PV Researche Ash Sharma. Podle IMS omezují podporu fotovoltaice ty stejné vlády, které tvrdí, že ve stínu událostí ve Fukušimě chtějí navýšit její podíl na celkové výrobě elektřiny ve své zemi. „Očekáváme pokles poptávky v samotném Německu a Itálii o 3 GW v roce 2012 a propad podílu Evropy jako celku na světové fotovoltaice z 80 procent roku 2010 na 56 procent v roce 2012, vyslovuje přísnou prognózu Sharma. Kam se tedy odstěhuje poptávka, která má zmírnit pokles celého odvětví? Stačí se podívat na stránky čínských výrobců – Indie, domácí Čína, Rusko…Zatímco IMS i například HSBC odhadují letošní instalace na 21 GW, HSBC odhaduje do roku 2020 instalace převyšující 20 GW. Motorem má být mimo jiné 50% zpřísnění emisních limitů do roku 2015. Akcie zejména západních producentů s čele s First Solar či Trina Solar ustupují, od počátku roku o dvouciferná procenta. Poptávka se stěhuje jinam.

(Zdroj: Bloomberg, SunPower, Solarbuzz, HSBC, IMS Research, Evropská asociace fot. producentů)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC