Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Porušení pravidel hospodářské soutěže se lze bránit i u obecných soudů

Porušení pravidel hospodářské soutěže se lze bránit i u obecných soudů

7.10.2011 8:38
Autor: Pavel Dejl, KSB

U veřejnoprávního prosazování soutěžního práva ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jde především o ochranu hospodářské soutěže jako takové. Tedy o zachování férového soutěžního prostředí pro všechny soutěžitele a teprve sekundárně o nápravu křivd způsobených konkrétním soutěžitelům a spotřebitelům.

U soukromého prosazování soutěžního práva prostřednictvím uplatňování nároků u obecných či rozhodčích soudů je tomu naopak. Poškození soutěžitelé nebo spotřebitelé tak mají možnost bránit své vlastní oprávněné zájmy proti porušování soutěžních norem ze strany jiných subjektů a domáhat se nápravy již způsobené újmy. Uplatňování nároků majících základ v soutěžních normách u českých obecných či rozhodčích soudů ze strany poškozených soutěžitelů nebo spotřebitelů tak má nezastupitelnou úlohu. Pomáhá totiž odčerpat neoprávněné výhody z protisoutěžního jednání ve prospěch postižených subjektů.

S ohledem na množství sporů, které jsme v této oblasti za naše klienty poslední roky vedli, a na moje pozitivní zkušenosti s českými soudy (například se „soutěžním“ senátem Vrchního soudu v Praze) nesdílím často slýchaný názor, že soukromoprávní prosazování soutěžního práva v České republice neexistuje nebo že je prakticky nemožné.

Uplatňovat soukromoprávní soutěžní nároky je jednodušší v rámci tzv. follow-on žaloby, kdy existuje pravomocné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterým je soud vázán. Naproti tomu v rámci tzv. stand-alone žalob musí žalobce všechny podmínky svého nároku prokazovat u soudu sám a nemůže se opírat o zjištění a závěry Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Přesto i s těmito žalobami si dle mých zkušeností umí český soudce či rozhodce poradit.

Stávající právní úprava stačí

Pro rozvoj soukromého vymáhání soutěžního práva v České republice není nezbytné měnit českou legislativu či přijmout úpravu na komunitární úrovni. Stávající právní úprava obsažená v obchodním zákoníku a občanském soudním řádu je pro uplatnění nároků vyplývajících z protisoutěžního jednání druhého účastníka sporu (zejména nároků na náhradu škody) zcela dostačující.

Neznamená to však, že by v této oblasti nebylo v České republice co zlepšovat. Chybí například obecně soudy uznávaná a doporučovaná metodologie pro znalecké posudky ohledně výpočtu škody v oblasti hospodářské soutěže (zejména v oblasti kartelových dohod). Tam by svou roli mohl mít Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jako je tomu např. v oblasti cenných papírů v případě ČNB.

Antimonopolní úřad se v této oblasti ještě „hledá“. Rozvoj soukromého soutěžního práva v České republice bezesporu podporuje, a to zejména prostřednictvím podpory legislativní iniciativy Evropské komise, v praktické realizaci před českými soudy ale už tak aktivní není.

Ačkoliv byl k tomu vyzýván, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže například odmítl v případě follow-on žaloby opírající se o jeho pravomocná rozhodnutí ve věci zneužití dominantního postavení a veřejných zakázek, vstoupit do řízení jako vedlejší účastník na straně osob, které se právě na základě jeho rozhodnutí rozhodly uplatnit nároky na náhradu škody. V současné době Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rovněž váhá, zda má za účelem podání žaloby na náhradu škody z důvodu zneužití dominantního postavení vydat své nepravomocné rozhodnutí. I přes určité nedostatky lze ale celkovou úroveň ochrany hospodářské soutěže u nás hodnotit kladně a je zřejmé, že čeští soutěžitelé si nenechávají porušování soutěžních pravidel ze strany svých konkurentů líbit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data