Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E.M.I. – there’s unlimited supply…

E.M.I. – there’s unlimited supply…

14.11.2011 10:24
Autor: Ondřej Palát, Patria CF

… tak alespoň zpívala kdysi jedna punková kapela. Společnost EMI Group, vlastnící práva k nahrávkám hudebních skupin v širokém spektru, které zahrnuje Beatles, Queen a Iron Maiden stejně jako Robbieho Williamse a Coldplay, prochází v posledních letech skutečně až neomezenou řadou peripetií.

EMI je jednou z “big 4” firem ”nahrávacího” světa spolu s Warner Music, Sony (dříve Sony BMG), a Universal.

V roce 2007 koupil EMI private equity fond Terra Firma za 4,2 mld. liber (tehdy to ještě bylo 8.3 mld. USD, v aktuálním kurzu by to bylo méně) jako leveraged buyout, s využitím vysoké míry akvizičního financování. Takové struktury jsou celkem běžné a obvykle vedou k zajímavým návratnostem vlastního kapitálu.

Jenomže kombinace recese a krize celého odvětví, které hledá svůj nový obchodní model v době streamované hudby, sdílení souborů a odklonu od distribuce alb k singlům, vedla k tomu že EMI nedokázala úvěr splácet. Terra Firma, která se navíc stihla rychle pohádat s řadou umělců a hudebních skupin, kteří u labelu EMI měli smlouvy (namátkou Pink Floyd,) čelila tomu, že bude muset do společnosti investovat další prostředky. Rozhodla se proto přijít s inovativní strategií a zažalovat Citigroup. Role Citigroup v transakci byla skutečně poměrně široce rozkročená, Citi byla jak investiční bankou, která zprostředkovala prodej EMI, tak poskytovatelem akvizičního financování, a EMI je zažalovala z podvodu (fraud), kterého se prý Citi dopustila tím, že v prodejním procesu blafovala s protinabídkou od jiného údajného zájemce, a pod tímto “nátlakem” se pak Terra Firma rozhodla EMI přeplatit a půjčit si na akvizici více peněz, celkem 3,4 mld. liber.

Tato myšlenka ale u soudu neuspěla, a v únoru 2011 Terra Firma musela předat kontrolu nad společností Citigroup jako hlavní financující bance.

Citi se rozhodla neváhat a oddlužit společnost prostřednictvím odpisu významné části dluhu z 3,4 mld. liber na 1,2 miliardy, aby bylo možné najít pro společnost okamžitě kupce.

Poté začala aukce, které se podle dostupných zpráv účastnily společnosti Warner Music (kterou kontroluje ruský oligarcha Leonard Blavatnik) a BMG Music Publishing (patřící německé rodině Mohnů přes nadaci Bertelsmann), výběrové řízení nakonec vyhrála dvojice Universal Music (část francouzského koncernu Vivendi) která koupí nahrávací divizi za 1,9 mld. USD, a v druhé části transakce společnost Sony, která za 2,2 miliardy dolarů kupuje hudební katalogy EMI. Citi tak z transakce podle všeho vychází bez větších ztrát, možná i s mírným ziskem. Na finální hodnocení je pro Citi brzo, jako součást transakce bude muset poskytnout záruku odškodnění za případné budoucí soudní spory, a také se postarat o penzijní fond EMI.

Obě akvizice budou také podléhat schválení antimonopolních úřadů, vzhledem k tomu že podle Reuters by např. Universal mohla v některých teritoriích kontrolovat více než 50 % trhu, a Sony se díky akvizici posune ze 4. na 1. místo podle počtu nahrávek v katalogu (bude jich mít kolem 3 milionů…).

Nicméně se zdá, že by to neměl být až tak nepřekonatelný problém, protože trh je dnes právě kvůli vzestupu iTunes, Amazonu, Googlu/YouTube a řady dalších internetových firem a distribučních kanálů daleko fragmentovanější než kdy dříve, takže antimonopol by mohl zjistit, že přestože tržby Universal a Sony vzrostly, relevantní trh se významně rozrostl. A navíc akvizici podpořil i osobně Sir Mick Jagger, pro kterého to znamená návrat pod křídla EMI (Rolling Stones skončila smlouva s EMI v roce 2008, a po vstupu Terra Firma se rozhodli ji neobnovit a přejít k Universal), a který se nechal slyšet že EMI konečně přestane být kontrolována účetními a bude ji vlastnit někdo, kdo má muziku v krvi…


Váš názor
  • Sorry
    15.11.2011 4:39

    EMI např. nikdy nevlastnila práva k songům Beatles. (Pouze několik songů Wings.) Tato práva vlastnil od roku 1984 Michael Jackson. Jelikož si půjčoval proti tomuto majetku, je dnes vlastnictví díky probíhajícímu dědickému řízení nejasné. Ale soudí se, že dnes vlastní všech 267 písní Beatles Sony/ATV. Hodnota těchto práv je asi 1,4 mld. USD. Jackson koupil práva ve veřejné aukci za 47 mil. USD - na té aukci byla Yoko a i McCartney a mysleli si, že je to moc.
    Dan
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)