Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Moody's: Za snahou o nová pravidla vidím posedlost zpochybnit ratingové agentury a učinit je zodpovědnými za dluhovou krizi

Šéf Moody's: Za snahou o nová pravidla vidím posedlost zpochybnit ratingové agentury a učinit je zodpovědnými za dluhovou krizi

16.11.2011 9:58
Autor: ČTK

Plán Evropské unie zpřísnit pravidla pro ratingové agentury je nebezpečný a povede ke zhoršení kvality a nezávislosti práce agentur. V rozhovoru pro francouzský list Le Figaro to řekl prezident a provozní ředitel mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Michel Madelain.

"Podle mého názoru je to odrazem posedlosti zpochybnit samotný proces utváření ratingových známek a učinit ratingové agentury zodpovědnými za evropskou dluhovou krizi," řekl Madelain. "Ty návrhy nemohou zajistit, aby investoři znovu nabyli důvěru, a nezajistí ani, aby firmy a evropské země znovu získaly přístup na úvěrové trhy," dodal.

Madelain tak reagoval na úterní návrh Evropské komise zpřísnit pravidla fungování ratingových agentur. Komise ale zatím nesáhla k nedávné hrozbě, která by umožnila na přechodnou dobu zakázat vydávání ratingových známek vybraným zemím.

Návrh na zpřísnění dohledu nad ratingovými agenturami předložil komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Podle něj bude v odvětví větší konkurence, což si ale nemyslí tři hlavní zástupci odvětví. Těmi jsou vedle agentury Moody's ještě agentury Standard & Poor's a Fitch Ratings. Navrhované změny podle nich naopak povedou k tomu, že investoři budou mít menší výběr.

Přísnější regulaci ratingových agentur si přeje řada evropských politiků. Někteří z nich tvrdí, že loňské snížení ratingu Řecka prodražilo záchranu země. Atény čerpají nouzový úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), který jim zajistily ostatní země EU spolu s Mezinárodním měnovým fondem.


Váš názor
 • POKUD
  16.11.2011 11:43

  nebudou dávat dobré Rathingy...tak by je měli všechny zakázat !
  hope
 •  
  16.11.2011 11:07

  Nariekanie 2011 je podobné tomu, keď niekto si stojí na "eurokábloch retigových centrál eurozóny 2011 od Prvej Lisabonskej zmuvy a ešte ani v novelizovanej neni táto "eurodiagnóza" ošetrená, lebo "medveď".... Až nastane skutočný "EUROČAS reforiem" EU & EP - tak potom možno /dúfam že nie po 2012funuse/../ A dovtedy by mal byť "pracovný materiál" v NÁVRHU postúpený národným parlamentom, orgánom eurosamosprávy a tým aj euroobčanom k vyjadreniu -bez referendovému v patričnom obsahovom i legislatívnom predstihu -paňatno Euromolodci 2004?! Janiga -zdrávstvujte 16.11.2011
  turcan
 • SYSTÉM
  16.11.2011 10:45

  v případě pozitivního ratingu- je to objektivní a směrodatný názor v případě negativního ratingu- je to zmanipulovaný neobjektivní podvod (který by se měl vyšetřit :-) viz. S&P k USA a teď Evropa)
  Evžen
 • nezávislost agentur...
  16.11.2011 10:17

  ...je teoretická veličina, která v reálném světě neexistuje. EK v lepším případě docílí toho, že agentury nebudou říkat to, co chtějí ony, ale to, co chce komise. Ale co - vždyť jsou to jen nezávazné názory... :)
  Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data